3 reasons why Bitcoin price has not been able to rally back above $40K
26 جولای

با توجه به اینکه قیمت بیت کوین به‌تازگی از ۳۴,۰۰۰ دلار عبور کرده است و امیدها به بازار صعود بیشتر به بازار بازگشته است، ولی برخی نسبت به تداوم روند خوش‌بین نیستند.

قوت‌گرفتن شاخص دلار، آغاز موج تازه ویروس کرونا و کاهش حجم معاملات ممکن است که باعث ضعیف شدن روند صعودی فعلی در بازار بیت کوین شوند.

وضعیت بازار بیت کوین در ماه‌هایی که گذشت به‌گونه‌ای بود که باعث سردرگمی سرمایه‌گذاران بسیاری شده است. مدتی است که سرمایه‌گذاران این سؤال را از خودشان می‌پرسند که آیا به‌زودی شاهد جهش قیمت خواهیم بود یا بازار در حال آماده‌سازی بستر برای یک روند نزولی دیگر است؟

داده‌های تاریخی قیمت و آمارها از اصلاحات قبلی نشان دهنده این امر است که با توجه به قدرت‌گرفتن شاخص دلار، احتمال کاهش سیاست‌های حمایتی و فاکتورهای تکنیکال بیت کوین، ممکن است برای مدت بیشتری شاهد شرایط فعلی در بازار باشیم.

بر اساس داده‌های دلفی دیجیتال (Delphi Digital)، یکی از مهمترین فاکتورهایی که فشار بیشتری را روی دارایی‌های پرریسک نظیر سهام و بیت کوین وارد می‌کند، قوی‌ترشدن دلار آمریکا و تلاش آن برای تغییر روند خود است. لازم به ذکر است که اواخر ماه مه (خرداد) شاهد سقوط این شاخص به زیر ۹۰ بودیم.

شاخص دلار

بالا رفتن شاخص دلار رشد یک ساله نرخ سود اوراق قرضه ۱۰ ساله وزارت خزانه‌داری آمریکا را متوقف می‌کند. این نرخ در واقع بازتاب انبساط اقتصادی است که در اوایل سال ۲۰۲۱ شاهد آن بوده‌ایم و اکنون با افزایش شاخص دلار باید منتظر سیر نزولی آن باشیم. در این میان نباید از موج تازه شیوع ویروس کرونا غفلت کرد. به‌ نظر بسیاری از کارشناسان، این موج می‌تواند احیای اقتصاد جهانی را تهدید کند.

با توجه به دفعات قبلی که شاهد شکل‌گیری تقاطع مرگ بر روی نمودار بیت کوین بودیم، می‌توان نتیجه گرفت که دورنمای کوتاه‌مدت بازار بیت کوین نزولی باقی خواهد ماند. این تقاطع در اواخر ماه گذشته میلادی برروی نمودار پدیدار شد و باعث سقوط بازار شد. این احتمال نیز وجود دارد که بازه اصلاح بازار تا یک سال دیگر هم طول بکشد.

تقاطع مرگ در نمودار بیت کوین

تحلیل دلفی دیجیتال نشان دهنده این امر است که میانگین متحرک ۱۲ ماهه به‌عنوان یک حمایت عمل کرده است و سقوط دوباره قیمت به زیر این سطح ممکن است باعث شدت گرفتن روند نزولی و سقوط بیشتر شود.

از گذشته تا کنون، میانگین متحرک ۱۲ ماهه به‌عنوان یک حمایت کلیدی برای بیت کوین عمل کرده است؛ به همین دلیل، واکنش بیت کوین به این سطح می‌تواند برای روند صعودی تعیین‌کننده باشد. از طرف دیگر نباید فراموش کرد که همواره حجم معاملات کم برای بیت کوین به افزایش نوسانات در بازار منجر شده است؛ به دلیل آن‌که در این صورت معاملات کم هم می‌توانند در نوسانات مؤثر باشند.

کوین کلی (Kevin Kelly)، از تحلیل‌گران دلفی دیجیتال، اعتقاد دارد که دورنمای کوتاه‌مدت بازار در صورتی که شاهد شکسته‌ شدن سطح‌های حمایتی نزدیک ۳۰,۰۰۰ دلار باشیم، پررنگ‌تر خواهد شد. او در ادامه عنوان کرده است:

لزوماً این‌طور فکر نمی‌کنم که شاهد سقوط‌هایی مانند سقوط بعد از دسامبر ۲۰۱۷ و اوایل ۲۰۱۸ و سقوط امسال باشیم؛ امّا به نظر من با توجه به ساختار بازار می‌توان انتظار نوسانات کوتاه‌مدت و سقوط‌های احتمالی را داشت.

دیدگاه بگذارید