06 سپتامبر

در روز دوشنبه، ۱۹ اکتبر سال ۱۹۸۷ (۲۷ مهر ۱۳۶۶) میانگین صنعتی داو جونز بیشتر از ۵۰۰ واحد کاهش یافت. با آغاز سقوط بازارهای اروپا، آسیا و ایالات ‌متحده، برخی از معامله گران نظیر پاول تودر جونز (Paul Tudor Jones) توانستند از این سقوط سود ببرند و برخی دیگر مانند ریچارد دنیس (Richard Dennis) همه‌چیز خود را از دست دادند.

دنیس که در طول دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی یک معامله گر مشهور جهانی بود، در کمتر از ۲۴ ساعت ۱۰ میلیون دلار و تا پایان سال ۱۹۸۸ (۱۳۶۷) در مجموع ۵۰ میلیون دلار را در بازار سهام از دست داد. او که مدیریت یک کسب‌وکار را بر عهده داشت و پول بسیار اندکی برای گذران زندگی برایش باقی مانده بود، ممکن بود به ‌راحتی از حرفه خود به‌عنوان یک معامله‌گر کالا دست بکشد.

ولی مغز متفکر استراتژی معاملات لاک‌پشتی (Turtle Trading) آماده بود تا ضررهای قبلش را جبران کند. دنیس در کتاب جادوگران بازار: مصاحبه با برترین تریدرها (Market Wizards: Interviews with Top Traders)، رویکردش را درباره نحوه برخورد با مجموعه‌ای از تریدهای غلط به اشتراک با مخاطبان گذاشته است. او در این مورد اینگونه می‌گوید:

نکته دیگری وجود دارد که فکر می‌کنم مهم باشد؛ در این حرفه شما باید انتظار غیرمنتظره‌ها را نیز داشته باشید. مرزی برای بازار وجود ندارد که آن را محدود کند. اگر در نزدیک به ۲۰ سال حضورم در این حرفه تنها یک‌چیز را یاد گرفته باشم، این آن است که اتفاقات غیرمنتظره و غیرممکن گاه‌ و بیگاه اتفاق می‌افتد.

شما هم ممکن است در جستجوی راه‌هایی برای فرار از این اتفاقات غیرمنتظره گاه و بیگاه باشید. رویه‌هایی که به معامله گرانی مانند ری دالیو (Ray Dalio)، جسی لیورمور (Jesse Livermore) و ریچارد دنیس کمک کرده تا از شکست‌ها، سربلند بیرون بیایند، می‌تواند شما را برای موفقیت در قرن ۲۱ آماده کند.

بر اساس مباحث مربوط به روانشناسی معاملات، تحقیقات علمی و تجربیات بزرگترین معامله گران جهان سه نکته برای غلبه بر شکست‌های متوالی ارائه‌شده است که در ادامه به آنها میپردازیم. پس با ماینرسلر همراه باشید.

۱. به یک تریدر سرسخت تبدیل شوید

وقتی تصمیمات خودتان شکست‌های  متوالی را در پی دارد، ممکن است به مهارت‌ها، دانش و توانایی‌های خود به‌عنوان یک تریدر شک کنید. اما راز غلبه بر یک شکست مالی، استقامت ذهنی شما است، نه پایه و اساس دانشتان. بر اساس نظرات دکتر کارل دوک (Carol Dweck)، استاد بزرگ روانشناسی دانشگاه استنفورد، مقاوم‌ترین دانشجویان، ورزشکاران و کارآفرینان، ذهنیت مبتنی بر رشد و پیشرفت را دارند. آنها زمانی که با چالش‌های جدیدی مواجه می‌شوند، تصمیم می‌گیرند سخت‌تر کار کنند، مهارت‌های جدیدی فرا گیرند و توانایی‌های فعلی‌شان را تقویت کنند. همینطور این افراد از شکست به‌‌عنوان فرصتی برای رشد بیشتر استفاده می کنند.

ista

۲. رویکردتان را در معامله تغییر دهید

بدیهی است که تنها داشتن یک ذهنیت برنده کافی نیست. وقتی شما از یک سری شکست‌های مالی رنجیده‌خاطر هستید، ممکن است مجبور به تغییر استراتژی معاملاتی خود شوید.

بر اساس تعاریفی که وب‌سایت اینوستوپدیا ارائه داده است، استراتژی معاملاتی نوعی شیوه خریدوفروش در بازار است که بر قواعد از پیش تعریف‌شده برای اتخاذ تصمیمات معاملاتی استوار است. به‌عبارتی‌ دیگر، استراتژی معاملاتی فرآیندی است که با تلاش برای رسیدن به انتظارات مثبت، شما را برای دستیابی به موفقیت‌های بالقوه مالی آماده می‌کند. بنابراین گام بعدی این است که استراتژی معاملاتی‌تان را به‌صورتی شفاف بررسی کنید.

چهار گامی که به شما در این راه کمک می‌کند، در زیر آمده است:

  • از ۱۰ معامله موفق و ۱۰ معامله ناموفق خود اسکرین‌شات تهیه کرده و آن را پرینت کنید.
  • مواردی را که در بهترین و بدترین معامله هایتان مشترک بوده، شناسایی کنید.
  • چک‌ لیستی مبتنی بر یافته‌هایتان از ۱۰ معامله برترتان تهیه کنید.
  • وقتی ‌ترید جدیدی را آغاز کردید، مطمئن شوید که با معیارهای چک‌لیست مطابقت داشته باشد.

checklist

۳. خود را کنار بکشید

وقتی‌ که احساسات بر شما غالب شود، ممکن است توانایی واکنش نشان‌دادن به ضررها را با همان قدرت و تاب‌آوری که قبل از این داشتید، از دست دهید. گاهی اوقات بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که از دل‌بستگی عاطفی‌تان به معامله دست بکشید.

هیچ‌کسی بهتر از ویکتور اسپراندئو (Victor Sperandeo)، مدیرعامل شرکت آلفا فایننشیال تکنالژیز (Alpha Financial Technologies)، از این موضوع مطلع نیست. اسپرادئو نیز مانند پاول تودر جونز میلیون‌ها دلار در جریان سقوط بازارهای سهام در سال ۱۹۸۷ به دست آورد. وی بعدها اینگونه گفت:

کلید موفقیت در تجارت، داشتن انضباط احساسی است. اگر هوش مهم‌تر بود، افراد زیادی می‌توانستند در بازار به موفقیت مالی برسند.

اگر اینگونه فکر می‌کنید که احساساتتان در مسیر موفقیت‌های آینده اختلالی ایجاد می‌کند، باید راهی پیدا کنید تا انرژی آن را به سمت مثبتی هدایت کنید. فعالیت‌هایی نظیر پیاده‌روی، دویدن و یوگا در کوتاه‌مدت می‌تواند به شما کمک کند تا فضای ذهنی‌تان را از عملکرد گذشته‌تان دور کنید. برپروی کارهای بعدی‌تان متمرکز شوید و تمرکز خود را بیشتر از پیش کنید. پس از انجام این کارها، وقتی به میز کار خود برگشتید قادر خواهید بود تا به معاملات بعدی خود، بدون آنکه احساساتتان بتواند اثری منفی بر روی شما بگذارد فکر کنید.

منبع:  تریدسایتی

دیدگاه بگذارید