300% growth of the top 30 currencies in the market in 2020
19 ژانویه

کوین‌گیکو در گزارش سالانه خود که با محوریت روند توسعه حوزه ارزهای دیجیتال تصریح کرده است، ۳۰ ارز برتر از نظر ارزش بازار را مورد بررسی قرار داد و درنتیجه آنها در سال ۲۰۲۰ به‌طور متوسط رشد ۳۰۰ درصدی را تجربه کرده‌اند.

همینطور در این گزارش آمده است که عرضه در گردش پرکاربردترین استیبل کوین نیز پس از افزایش ۴۴۰ درصدی عرضه در بازار، به مرز ۳۰ میلیارد دلار رسیده است.

در گزارش کوین‌گیکو به این نکته نیز اشاره شده است که مجموع ارزش بازار ۳۰ کوین برتر در سال ۲۰۲۰ حداقل چیزی حدود ۵۵۰ میلیارد دلار (۳۰۸ درصد) افزایش پیدا کرده است. بنابراین می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که عملکرد بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰ خیلی فراتر از آن چیزی بود که در سال ۲۰۱۹ رقم خورده بود. با توجه به آمار و ارقام، مجموع ارزش بازار ۳۰ کوین برتر در سال ۲۰۱۹ تنها ۶۸ میلیارد دلار (۶۲ درصد) نسبت به سال ۲۰۱۸ افزایش یافته بود.

اگر به جای تمامی ۳۰ کوین برتر به تنها ۵ کوین برتر بازار نگاهی بیندازیم، درمی‌یابیم که درصد افزایش مجموع ارزش بازار آنها نسبت به سال قبل اندکی کمتر و برابر با ۲۴۲ درصد است. بخش عمده‌ای از این اختلاف به عملکرد ریپل (XRP) بازمی‌گردد که در روزهای پایانی سال ۲۰۲۰ با بداقبالی و شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) روبرو شد و بخش قابل‌توجهی از ارزش خود را به همین دلیل از دست داد.

در میان ارزهای دیجیتال برتر بازار، اتریوم با رشدی ۴۷۲ درصدی، بهترین عملکرد را از نظر افزایش ارزش بازار به نمایش گذاشت. بیت کوین، ارز شماره یک بازار نیز در سال ۲۰۲۰ رشد ۳۰۳ درصدی را تجربه کرد.

Top 5 Cryptocurrency Returns 2020. Source: CoinGecko
بازده ۵ ارز دیجیتال برتر بازار. منبع: کوین‌گیکو

علاوه بر این، اتریوم از نظر رشد سهم در بازار ارزهای دیجیتال از بیت کوین سبقت گرفت. گفتنی است که سهم بیت کوین با افزایشی ۰.۹ درصدی به ۷۳.۷ درصد رسیده، درحالی که سهم اتر با رشدی ۳.۶ درصدی به ۱۱.۵ درصد بالغ شده است.

Top 30 Cryptocurrencies Dominance. Source: CoinGecko
سهم ۳۰ کوین برتر از بازار ارزهای دیجیتال. منبع: کوین‌گیکو

افزایش تقاضاها برای استیبل کوین‌ها سبب آن شد که عرضه این ارزهای دیجیتال باثبات در بازار به‌شدت افزایش پیدا کند. لازم به ذکر است که ارزش بازار پنج استیبل کوین پرکاربرد بازار یعنی تتر، USDC، دای (DAI) و پکسوس (PAX)‌ با رشدی ۴۳۹ درصدی به ۲۷ میلیارد دلار رسید.

در گزارش کوین‌گیکو اینگونه آمده است که رشد عرضه استیبل کوین‌ها بیش از هر چیز از افزایش تقاضای معامله‌گران ناشی می‌شود که بیشتر از همیشه از این ارزهای دیجیتال باثبات برای معاملات روزانه خود و همچنین تسویه معاملات استفاده کرده‌اند.

این نکته قابل توجه است که تتر همچنان یکه‌تاز ارزهای دیجیتال باثبات است و سهم ۷۶ درصدی از این بازار دارد. دای (DAI)، دیگر استیبل کوین پرطرفدار بازار است که در طی سال اخیر، رشد ۲,۷۰۰ درصدی را تجربه کرده است.

Stablecoins' Market Cap. Source: CoinGecko
ارزش بازار استیبل کوین‌ها. منبع: کوین‌گیکو

کوین‌گیکو در گزارش خود، عملکرد بیت کوین را در چرخه‌های زمانی ۷۳۰ روزه و در دو بازه زمانی ۲۰۱۷-۲۰۱۶ و ۲۰۲۱-۲۰۲۰ نیز در زیر ذره‌بین قرار داده است. در این بررسی، در تاریخ‌‌های ژانویه ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ که به‌عنوان نقاطی در نیمه راه [بیت کوین] انتخاب شده‌اند، بیت کوین به‌ترتیب ۱۳۰ و ۳۰۳۰ درصد افزایش قیمت را به دنبال داشته است.

با این حال، در این گزارش این نکته خاطرنشان شده است که بیت کوین، روند صعودی خود در بازه زمانی ۲۰۱۷-۲۰۱۶ را با بازدهی ۴,۵۲۷ درصدی به پایان برده است. اگر در سال جاری هم همین اتفاق تکرار شود، می‌توان انتظار داشت که بهای بیت کوین، به اعداد شش‌رقمی نیز برسد.

Bitcoin Bull Cycles 2016/2017 Vs. 2020/2021. Source: CoinGecko
چرخه‌‌های صعودی بیت کوین در دو بازه زمانی ۲۰۱۷-۲۰۱۶ و ۲۰۲۱-۲۰۲۰. منبع: کوین‌گیکو

کوین‌گیکو در آخر گزارش خود یادآور شده است که به‌نظر می‌رسد روند صعودی کنونی بیت کوین در مقایسه با گذشته به سه دلیل پایدارتر است:

دسترس‌پذیری: امروز در مقایسه با سه سال قبل، خریدوفروش دارایی‌‌های دیجیتال با دسترسی به صرافی‌های پرتعداد، خیلی ساده‌تر شده است. علاوه بر این، شرکت‌هایی مانند پی‌پل و ریوولات (Revolut) با برخورداری از صدها میلیون کاربر، به صف ارائه‌دهندگان خدمات خریدوفروش ارزهای دیجیتال پیوسته‌اند.

بسته‌های محرک اقتصادی و تورم: بعد از همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ بسیاری از بانک‌های مرکزی در سرتاسر جهان، شروع به اتخاذ سیاست‌های پولی انبساطی کردند. در بازه زمانی نسبتاً کوتاهی، تریلیون‌ها دلار پول چاپ و به اقتصاد تزریق شد؛ اتفاقی که به دلیل آن در سایه هراس از تورم‌های فزاینده، ویژگی متمایز بیت کوین یعنی میزان موجودی ثابت آن بیش از همیشه در کانون توجه مردم قرار بگیرد.

پذیرش از سوی سرمایه‌گذران نهادی: در گزارش کوین‌گیکو از چند شرکت و نهاد بزرگ نام آورده شده است که بودجه هنگفتی را در طی ماه‌های اخیر به خرید بیت کوین اختصاص داده‌اند. مایکرواستراتژی (MicroStrategy)، اسکوئر (Square) و رافر اینوستمنت (Ruffer Investment) از جمله آن شرکت‌هایی هستند که به خریداری بیت کوین روی آورده‌اند و پائول تئودور جونز (Paul Tudor Jones) و استان درانکمیلر (Stan Druckenmiller) از جمله افراد مشهور و ثروتمندی هستند که دست به خرید بیت کوین زده‌اند.

منبع: “cryptopotato

دیدگاه بگذارید