800% increase in ENJ prices
30 مارس

قیمت انجین کوین (ENJ)، در طول مدت ۳۰ روز گذشته جهشی معادل ۸۰۰ درصد را تجربه کرده است. تحلیل‌گران از به‌روزرسانی شبکه، افزایش تب‌وتاب توکن‌های غیرمثلی (NFT) و همکاری‌های جدید با پروژه‌های مختلف، به‌عنوان عوامل اصلی رشد قیمت انجین کوین یاد می‌کنند.

قیمت توکن انجین در هفته‌های گذشته معادل با ۸۰۰ درصد رشد کرده است. قیمت این ارز دیجیتال که در ۲۳ فوریه (۵ اسفند ۹۹) در محدوده ۰.۳۴ دلاری درحال معامله بود، ۱۵ مارس (۲۵ اسفند ۹۹)، به اوج تاریخی ۳.۰۹ دلاری رسید. در طول این جهش شاهد افزایش شدید حجم معاملات انجین کوین بودیم.

نمودار قیمت انجین کوین

انجین کوین یکی از پروژه‌هایی است که از سال‌ گذشته جاپای خود را برای رشد محکم کرده بود. ویتِک رادومسکی (Witek Radomski)، هم‌بنیان‌گذار انجین کوین، در توسعه استاندارد توکن ERC-1155 نیز شرکت داشته است. این استاندارد امکان ایجاد توکن‌های غیرمثلی را برروی شبکه اتریوم مهیا می‌کند.

کارشناسان از راهکار جامپ‌نت (JumpNet) که برای افزایش مقیاس‌پذیری اتریوم ارائه شده بود، افزایش حجم معاملات انجین کوین که به‌واسطه اضافه‌شدن به فهرست‌های معاملاتی صرافی‌های مختلف ایجاد شد و رشد حوزه توکن‌های غیرمثلی را به‌عنوان عوامل اصلی افزایش قیمت انجین کوین یاد کرده‌اند.

تراکنش‌های ارزان NFT

پس از انتشار خبر عرضه جامپ‌نت، شاهد قوت‌گرفتن روند صعودی انجین کوین بودیم. جامپ‌نت یک نسخه خصوصی از بلاک چین اتریوم است که از مکانیزم اثبات اصالت (PoA) استفاده می‌کند. در جامپ‌نت، تراکنش‌ها به‌صورت آنی و با کارمزد صفر انجام می‌گیرند.

در ۶ ماه گذشته، کارمزد بالای تراکنش‌ها یکی از بزرگترین چالش‌های جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. افزایش استفاده از شبکه اتریوم برای امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و داغ‌ترشدن تب NFTها از عوامل اصلی بالارفتن کارمزدها بوده‌اند.

جامپ‌نت قرار است که در ۶ آوریل (۱۷ فروردین) راه‌اندازی شود. گفته می‌شود که با آغاز به کار جامپ‌نت، کاربران قادر خواهند بود که توکن‌های انجین کوین و توکن‌های ERC-1155 را بدون کارمزد منتقل، ایجاد و معامله کنند. امکان توزیع رایگان توکن‌های ERC-1155 نیز با این راهکار وجود خواهد داشت.

انجین همچنین در نظر دارد تا از ایفینیتی (Efinity) استفاده کند. ایفینیتی بلاک چین غیرمتمرکزی برای NFTها است. امکان پشتیبانی از نسل بعدیِ قابلیت‌های توکن‌ها و دارایی‌ها از تمامی بلاک چین‌ها، از جمله ویژگی‌های اصلی ایفینیتی است. به‌گفته تیم سازنده، این پلتفرم می‌تواند استفاده توکن‌ها در چندین زنجیره را ممکن کند و به دارندگان NFTها نیز این امکان را می‌دهد که از هر بلاک چینی به جامپ‌نت تراکنش‌های رایگان را ارسال کنند.

اضافه‌شدن انجین کوین به صرافی‌ها

همان‌طور که پیش‌تر نیز گفتیم، اضافه‌شدن انجین کوین به صرافی‌های مختلف، یک عامل دیگر جهش قیمت این ارز دیجیتال بود. پس از اضافه‌شدن انجین کوین به صرافی‌ها، شاهد افزایش حجم معاملات، فعالیت‌های درون‌زنجیره‌ای و آدرس‌های فعال آن بودیم.

آدرس‌های فعال انجین کوین

در اواخر فوریه، جفت ارزهای معاملاتی انجین کوین به صرافی‌های کریپتوداتکام و اف‌تی‌ایکس (FTX) اضافه شد و این مسئله جهش قیمتش را تقویت کرد. پس از آن، ENJ به استخر نقدینگی بنکور (Bancor) نیز اضافه شد. کمی بعد نیز صرافی‌های هوبی گلوبال (Huobi Global)، صرافی OKEx و جمینی (Gemini) این ارز دیجیتالی را به فهرست معاملاتی خود اضافه کردند.

تب‌وتاب توکن‌های غیرمثلی

داغ‌شدن بازار NFTها، علی‌الخصوص در حوزه هنر و آشنایی بیشتر مردم با آنها باعث شد تا انجین کوین با رشدی سهمی همراه شود. با رشد قیمت ENJ، پروژه‌های همکاری بیشتری نیز امضاء و توجهات بیشتری را به‌سمت این ارز دیجیتال سرازیر شد.

ایج او راست (Age of Rust)، سیکس دراگونز (The Six Dragons)، لودنا پروتکل (Ludena Protocl) و گیم تاک‌تاک (GameTalkTalk)، که یک شبکه اجتماعی با محوریت بازی‌های رایانه‌ای است، از جمله آن پروژه‌هایی هستند که اخیراً همکاری خود با انجین کوین را شروع کرده‌اند.

پلتفرم ورتکس (VORTECS) که پروژه‌های مختلف در حوزه ارزهای دیجیتالی را بررسی می‌کند، کمی قبل از جهش ماه مارس انجین کوین، دورنمای این ارز دیجیتال را صعودی توصیف کرده بود.

شاخص ورتکس

همان گونه که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید، نمره ورتکس انجین کوین به محدوده سبز وارد و تا ۶۷ نیز پیش رفته است. پس از ثبت این نمره، قیمت انجین روند صعودی ۳ هفته‌ای خودش را آغاز کرد.

پس از آنکه در ۳ مارس (۱۳ اسفند)، نمره ورتکس انجین کوین به ۳۱ رسید، بار دیگر شاهد صعودی‌شدن روند و رسیدن این نمره به ۸۹ در هفته پس از آن بودیم. در نهایت نیز قیمت انجین کوین چند روز پیش توانست اوج ۳.۰۹ دلاری خودش را ثبت کند.

پذیرش گسترده توکن‌های غیرمثلی و وعده ایجاد فضایی ارزان‌تر برای فعالیت این توکن‌ها، وضعیت انجین کوین را تا حد بسیار زیادی برای جهش آماده کرد. بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند تا با بازشدن پای دارایی‌های نظیر مستغلات و اسناد تاریخی، می‌توان انتظار داشت که پروژه‌هایی با کاربری آسان در حوزه NFTها فضای خوبی برای رشد داشته باشند.

منبع: “cointelegraph

دیدگاه بگذارید