Ban on bitcoin mining in Yunnan
14 ژوئن

در حالی که ممنوعیت استخراج بیت کوین در چین به استان یون‌نان نیز رسیده است، دولت این کشور همچنان بر حمایت از بلاک چین‌های «مستقل» اصرار دارد.

تا مدت‌ها اینگونه تصور می‌شد که حتی اگر چین به‌دنبال ممنوع‌کردن بیت کوین نیز باشد، این ممنوعیت را در حوزه معاملات و سفته‌بازی این ارز دیجیتال اعمال می‌کند و با صنعت استخراج بیت کوین کاری نخواهد داشت؛ به دلیل آن‌که استخراج بیت کوین در این کشور شبیه به یک دستگاه چاپ پول عمل می‌کند که هم به نفع دولت و هم به نفع ماینرهاست.

ولی اینگونه که به نظر می‌رسد، تعهد چین برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای (مطابق با معاهده پاریس)، در کنار افزایش محبوبیت دوج کوین سبب شده تا دولت چین دراین‌باره تجدیدنظر کند.

جالب است بدانید که تاریخ ۱ ژوئیه (۱۰ تیر)، صدمین سالروز تولد حزب کمونیست چین است و نگرانی‌ها در حول‌محور ممنوعیت استخراج بیت کوین، با این روز تاریخی مصادف شده است. در حالی که تمام افراد مشغول آماده‌شدن برای این جشن تاریخی در چین هستند، موضوع ارزهای دیجیتال به یک موضوع داغ در این کشور تبدیل شده است. این پول‌های اینترنتی و رازآلود است که به دلیل خارج از کنترل کار کردن دولت‌ها دقیقاً همان چیزی است که نگرانی آنها را برمی‌انگیزد.

گردهمایی معروف دا بینگ (Da Bing) در این هفته، پیرامون همین اتفاقات جریان داشت. (دا بینگ یک گردهمایی هفتگی در چین است که درطی آن موضوعات مرتبط با ارزهای دیجیتال را بررسی می‌شود.) در رویداد دا بینگ این هفته، موضوعات مختلفی مانند ممنوعیت استخراج بیت کوین بررسی شد. بلاک چین سازمانی و اختصاصی دولت چین که Chang An Chain نام دارد هم یکی دیگر از موضوعات مهمی بود که در این گردهمایی درمورد آن به گفت‌وگو پرداخته شد. بسیاری از افراد اعتقاد دارند که این بلاک چین، پروتکلی متمرکز و تجاری است که هیچ شباهتی به یک بلاک چین واقعی ندارد. به‌ عبارتی دیگر، به اعتقاد این افراد، چین در تلاش است تا یک ارز دیجیتالی را عرضه کند که بر پایهٔ بلاک چین نباشد.

سیچوآن؛ پناهگاه امن ماینرها

داده‌ها نشان دهنده این است که بیشترین استخراج بیت کوین در چین انجام می‌شود و این کشور از نظرِ صرف انرژی پاک برای استخراج بیت کوین، در رده اول کشورهای جهان قرار دارد. در بین مناطق مختلف چین هم، بیشترین استخراج بیت کوین به منطقه‌‌ی خودمختار مغولستان داخلی تعلق گرفته است. شهر جینجیانگ (Jinjiang) و استان یو‌ن‌نان (Yunnan) در رتبه بندی استخراج، به‌ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.

این طور که پیداست، یک شهروند چینی به دولت این کشور اعتراض کرده است که استان یون‌نان برق کافی را حتی برای تأمین ساکنین خود را ندارد و دولت چین نیز پس از انجام بررسی‌ها، به یک دلیل دست یافته است: «استخراج بیت کوین». شواهد نشان دهنده این است که شخص معترض، خود از ساکن یون‌نان نبوده و در ایالت گوانگ‌دونگ (Guangdong) سکونت دارد.

پس از انتشار این خبر در روز گذشته، سردرگمی زیادی در بین شهروندان چین به وجود آمده است و هیچ‌کس نمی‌دانست که پس از این اتفاق، استخراج بیت کوین در استان یون‌نان با چه سرنوشتی روبه‌رو خواهد شد؛ امّا در نهایت، یکی از سخنگوهای سازمان انرژی استان یون‌نان اعلام کرده است که ماینرهای غیرقانونی در این استان موظف هستند تا پایان ماه ژوئن، فعالیت خود را متوقف کنند. صحت این بیانیه در سایت‌های معتبری از جمله سایت سینا (Sina) اثبات شده است.

ترجمه صریح این بیانیه از این قرار است:

تا پایان ماه ژوئن، تمام فعالیت‌های مرتبط با استخراج بیت کوین بررسی می‌شوند و هر فعالیتی که بدون‌مجوز انجام شود، متوقف خواهد شد.

اینطور که به نظر می‌رسد، تعداد زیادی از ماینرها از هم‌اکنون کار خود را متوقف کرده‌اند؛ به دلیل آنکه در روز گذشته کاهشی در هش ریت شبکه بیت کوین را شاهد بودیم که به‌احتمال زیادا به‌ همین اتفاق ربط داشته باشد.

در این مابین، سیچوآن (Sichuan) تنها استانی است که از این قوانین در امان مانده است. دولت محلی سیچوآن ملاقاتی حضوری را با ماینرهای مطرح این استان برگزار کرد تا قبل از اخذ هر تصمیمی، با آنها مشورتی داشته باشد. تاکنون هیچ خبری مبتنی بر ممنوعیت استخراج بیت کوین در سیچوآن منتشر نشده است. به‌احتمال زیاد، این مسئله به‌ علت انرژی برق‌آبی زیادی است که در طول تابستان در این استان تولید می‌شود. البته مالیاتی که دولت محلی سیچوآن از استخراج بیت کوین دریافت می‌کند نیز در‌این‌ خصوص چندان بی‌تأثیر نیست.

خبر ممنوعیت استخراج بیت کوین در چین در حالی منتشر شده است که هنوز بسیاری از افراد در شوک خبر ممنوعیت معاملات بین‌المللی ارزهای دیجیتال در این کشور هستند. البته چیزی که بیشتر افراد را شگفت‌زده کرده است خود این قانون نیست، بلکه چگونگی و سرعت انجام آن است. روال معمول در چین به این شکل بوده است که دولت مرکزی قوانین را اعلام می‌کند، سپس دولت‌های محلی این قوانین را بررسی می‌کنند و پس از آن و تنها در صورت صلاحدید، آنها را اجرا می‌کنند؛ ولی در این مورد به‌خصوص، دولت‌های محلی بدون معطلی و بدون هیچ مخالفتی، این قانون را به اجرا گذاشتند.

به نظر می‌رسد که با نزدیک‌شدن به سالروز تولد حزب کمونیست چین، دولت این کشور نیز قصد داشته است تا وفاداری خود را به این حزب به رخ بکشد. به‌علاوه، رفتار سیاست‌مداران چینی در این رابطه، شبیه به رفتار سیاست‌مداران آمریکایی بود؛ گویی حمله به ارزهای دیجیتال و ممنوع‌کردن فعالیت‌های آنها، راه خوبی برای نمایش «توجه این دولت‌ها به محیط‌زیست» است. در واقعیت این کار برای این دولت‌ها یک اقدام دو سر بُرد است؛ به دلیل آن‌که هم اهمیت‌دادن آنها به محیط‌زیست را نشان می‌دهد و هم جلوی یک ارز (به گفته خودشان) غیرقانونی و البته، غیر‌قابل‌کنترل را می‌گیرند.

منبع:”decrypt

دیدگاه بگذارید