Biden Administration Concerned Over Long-Term Effects of Digital Yuan
13 آوریل

مقام‌های آمریکایی در نهادهای مختلف دولتی این کشور در تلاش هسند تا تمامی تهدیدهای احتمالی را که عرضه یوان دیجیتالی می‌تواند برای دلار ایالات متحده به همراه داشته باشد بررسی کنند.

گزارش‌ها نشان دهنده آن است که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، نگران تأثیرات بلندمدتی است که یوان دیجیتال ممکن است بر وضعیت دلار به‌عنوان ارز ذخیره جهانی درپی داشته باشد.

بر اساس گزارش روز یکشنبه بلومبرگ به نقل از منابع ناشناس، مقامات چندین نهاد دولتی آمریکا تلاش خود را برای درک بهتر تهدیدات احتمالی این ابتکار چین به مراتب افزایش داده‌اند.

برطبق این گزارش‌ها، مقامات وزارت خزانه‌داری، وزارت خارجه، پنتاگون (وزارت دفاع) و شورای امنیت ملی آمریکا بابت تأثیرات کوتاه‌مدت یوان دیجیتال – یا سیستم پرداخت الکترونیکی ارز دیجیتال چین (DCEP) – بر دلار نگران نیستند؛ بلکه چالش‌های بلندمدت پیش‌روی دلار به‌عنوان ارز ذخیره جهانی، موجب نگرانی عمده‌ای میان این مقامات شده است.

به همین دلیل، آنها تلاش‌ خود را بیشتر کرده‌اند تا از نحوه توزیع یوان دیجیتال و راهکارهایی که این ارز دیجیتال ملی برای دور زدن تحریم‌های واشنگتن در اختیار دولت‌ها قرار می‌دهد باخبر شوند.

چین توسعه سیستم پرداخت الکترونیک ارز دیجیتال خود را با مشارکت بزرگ‌ترین بانک‌های دولتی این کشور و همینطور غول‌های پرداختی مانند تنسنت (Tencent) و انت فایننشال (Ant Financial) در سال ۲۰۱۹ آغاز کرد.

این پروژه تاکنون چندین مرحله آزمایشی را پشت سر خود گذاشته است که از میان آنها می‌توان به اعطای کیف پول‌های قرمز دیجیتالی به شهروندان از طریق قرعه‌کشی اشاره‌ای کرد. شهروندان می‌توانستند از این کیف پول‌ها برای خرید از فروشگاه‌های داوطلب در شهرهای منتخب چین بهره ببرند.

اقدامات چین در این راستا، بانک مرکزی چین را به اولین بانک مرکزی عمده در جهان تبدیل کرده است که ارز دیجیتال ملی خود را عرضه و سیستم پرداخت الکترونیک ارز دیجیتال خود را راه‌اندازی کرده است. این امر فرصت فوق‌العاده‌ای را در اختیار چین قرار داده که به گزارش بلومبرگ، مقامات آمریکایی را به این دلیل نگران کرده است.

منبع: “coindesk

دیدگاه بگذارید