Bitcoin ‘Fear and Greed Index’ reaches
26 آوریل

شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال که احساسات حکم بر بازار را رصد می‌کند، در طول یک هفته از ناحیه «طمع شدید» به محدوده «ترس» وارد شده است. این اتفاق برای اولین بار از فروردین سال گذشته است رخ می‌دهد.

شاخص ترس و طمع عوامل زیادی مانند نوسانات، شتاب حرکت قیمت، حجم معاملات، احساسات حاکم بر بازار، روندهای بازار و بسیاری از عوامل دیگر را اندازه‌گیری و در قالب یک شاخص ارائه می‌دهد. شاخص ترس و طمع از صفر (ترس حداکثری) تا ۱۰۰ (طمع حداکثری) درجه‌بندی می‌شود.

می‌توان اینگونه گفت که شاخص ترس و طمع، نشان‌دهنده رویکرد بخش عمده‌ای از طرفداران ارزهای دیجیتال است. وقتی که این شاخص در ناحیه ترس باشد، به معنی احتمال سقوط قیمت است و تعداد زیادی از کاربران در حال فروش دارایی‌های خود هستند.

از طرف دیگر، طمع بالا معمولاً با جهش‌های صعودی شدید همراه می‌شود؛ به دلیل آنکه تقاضا از عرضه پیشی می‌گیرد و قیمت‌ها بیشتر می‌شود. صد البته پیش‌بینی‌های این شاخص قطعی نیست و معامله‌گران تنها می‌توانند از آن برای بررسی فضای حاکم بر بازار ارزهای دیجیتالی استفاده کنند.

در روز پنجشنبه انتشار خبر سیاست‌های تازه مالیاتی کابینه بایدن باعث شد تا بازار ارزهای دیجیتال با سقوط قابل‌توجهی همراه شود؛ خبری که به‌نظر بسیاری جرقه آغاز چرخه ترس در بازار بود. در روز پنجشنبه منابع نزدیک به دولت بایدن اعلام کرده بودند که کابینه جدید آمریکا به‌دنبال افزایش مالیات‌ها بر درآمدهای حاصل از سرمایه است. مطابق با این طرح جدید، عواید بیش از ۱ میلیون دلار، شامل ۴۳.۵ درصد مالیات خواهد شد.

به دلیل انتشار این خبر فشار فروش در بازارهای مختلف تا حد زیادی بیشتر شد. در حال حاضر وضعیت بازار تا حد زیادی تثبیت شده است و بیت کوین نیز توانسته تا به بالای ۵۰,۰۰۰ دلار برسد.

همان‌گونه که پیش‌تر نیز گفتیم، شاخص ترس و طمع در حال حاضر به محدوده ترس و عدد ۳۰ رسیده است. این میزان از آوریل ۲۰۲۰ (فروردین ۹۹) تا کنون بی‌سابقه بوده است. در آن زمان، پس از رسیدن شاخص ترس و طمع به ناحیه ترس، قیمت بیت کوین از ۱۰,۰۰۰ دلار تا ۵,۰۰۰ دلار سقوط کرد.

اسکات ماینرد (Scott Minerd)، مدیر ارشد بخش سرمایه‌گذاری شرکت گوگنهایم (Guggenheim)، در روز جمعه ضمن اشاره به احتمال سقوط ۵۰ درصدی قیمت بیت کوین در کوتاه‌مدت گفته بود:

احتمال سقوط ۵۰ درصدی در کوتاه‌مدت وجود دارد؛ چراکه [صعود قیمت] بیش از اندازه سریع و بیش از اندازه زیاد بود.

او در ادامه اضافه کرد:

فکر می‌کنم احتمال پولبک به ۲۰,۰۰۰ تا ۳۰,۰۰۰ دلار وجود دارد، که به معنی کاهشی ۵۰ درصدی است؛ ولی نکته جالب در مورد بیت کوین این است که پیش از این نیز شاهد سقوط‌های مشابه بودیم. این سقوط یک تکامل عادی در بازار صعودی بلندمدت است.

منبع: “cryptoslate

دیدگاه بگذارید