Bitcoin price at the end of the year: $ 200K
13 ژوئن

برخی از معامله‌گران بازار اینگونه پیش‌بینی می‌کنند که قیمت بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۱ شش رقمی خواهد شد. این در حالی است که بیت کوین ماه گذشته ۳۵ درصد از ارزش خود را از دست داد و در حال حاضر نیز جای پای چندان محکمی در این محدوده قیمتی ندارد.

داده‌های لاویتاس (Laevitas) نشان دهنده این است که در روز پنجشنبه، ۴۲۵ بیت کوین با اختیار خرید و قیمت توافقی ۲۰۰,۰۰۰ دلار وبا تاریخ سررسید ۳۱ دسامبر (روز پایانی سال ۲۰۲۱)، در صرافی دریبیت معامله شده است. لازم به ذکر است که قیمت توافقی این قراردادها ۵ برابر قیمت فعلی بیت کوین است.

اختیار خرید، نوعی قرارداد مشتقه است که به خریدار حقی برای خرید یک دارایی (دارایی پشتوانه قرارداد) در تاریخ مشخصی با قیمتی مشخص را می‌دهد. نکته‌ای که باید مدنظر قرار داد این است که این قراردادها الزامی برای خرید را برای خریدار به همراه ندارد. برروی کاغذ، وقتی یک خریدار، اختیار خریدی را با قیمت توافقی ۲۰۰,۰۰۰ دلار و در تاریخ سررسید ۳۱ دسامبر می‌خرد، در واقع این انتظار را می‌کشد که قیمت بیت کوین تا پایان سال به این ناحیه برسد.

صد البته، حجم معاملات این قبیل از قراردادها نسبت به حجم قراردادهای مشابه که در گذشته شاهد آن‌ها بودیم کمتر است. یکی از دلایل اینگونه پیش‌بینی‌ها، امیدواری است که فعالان نسبت به روند بلندمدت قیمت بیت کوین دارند. از آنجایی که تا پایان سال ۲۰۲۱ چیزی درحدود شش ماه زمان باقی است، این معامله‌گران امیدوار دارند که بیت کوین رشد قابل‌توجهی را داشته باشد.

از طرف دیگر، در حال حاضر قیمت توافقی قراردادهای اختیار معامله اختلافی بسیار زیاد را با قیمت بیت کوین در صرافی‌های آتی دارد؛ این بدان معنی است که می‌توانید اختیار خرید بیت کوین را با ۰.۰۱۸ بیت کوین (۶۹۸ دلار) در دریبیت بخرید.

این امر قراردادهای اختیار این چنینی را همانند بلیت‌های لاتاری می‌کند. به عبارتی دیگر، اگر قیمت بیت کوین تا به این محدوده نرسد، خریدار به ازای هر قرارداد تنها ۶۹۸ دلار را از دست می‌دهد. این امر در حالی است که برروی کاغذ، احتمال افزایش ارزش قراردادهای اختیار در صورت بازگشت احساسات مثبت به بازار، بسیار بالا است.

از این شرایط می‌توان به‌عنوان فرصت‌هایی کم‌ریسک یاد کرد که در روندهای صعودی دیده می‌شود. به عنوان مثال، در ماه مارس (اسفند ۹۹)، معامله‌گران به شکلی گسترده به خرید قراردادهای اختیار خرید با قیمت توافقی ۸۰,۰۰۰ دلار روی آورده بودند. در آن زمان قیمت بیت کوین جهش خوبی را تجربه کرده بود و در بالای محدوده ۵۰,۰۰۰ دلار درحال نوسان بود.

قیمت بیت کوین در دو ماه پیش به اوج خود، به مرز ۶۵,۰۰۰ دلاری رسید. از آن زمان تا کنون شاهد تثبیت قیمت بیت کوین در زیر محدوده ۴۰,۰۰۰ دلاری بودیم. در حال حاضر نیز هر واحد بیت کوین در محدوده ۳۵,۲۰۰ دلاری در حال معامله است.

داده‌های تازه نشان دهنده این است که قراردادهای خرید باز بین ۳۰۰,۰۰۰ تا ۴۰۰,۰۰۰ دلار نیز رفته‌رفته در حال افزایش است.

به صورت کلی، وضعیت فعلی بازار معاملات اختیار ارزهای دیجیتال نزولی است که همین امر نشان‌دهنده ترس از سقوط بیشتر است. چولگی نسبت اختیار به خرید یک تا سه‌ماهه و شش‌ماهه در حال بازگشت به سطوح مثبت است. این موضوع نشان دهنده آن است که اختیار فروش (رویکرد نزولی) ارزش بیشتری نسبت به اختیار خرید (رویکرد صعودی) دارد.

منبع:”coindesk

دیدگاه بگذارید