bitcoin has entered optimism
19 مه

قیمت بیت کوین پس از هاوینگ در محدوده‌ی پایین‌تر از ۱۰,۰۰۰ دلار در حال تثبیت شدن است. این مسئله سبب آن شده است که سناریوهای نزولی و صعودی بسیاری پیش روی پادشاه ارزهای دیجیتال قرار بگیرد.

با اتمام هاوینگ و خوابیدن گرد و خاک‌های تبلیغاتی و فروکش کردن ترس از عقب افتادن (FOMO) پیرامون این رویداد 4ساله، قیمت بیت کوین در سطح کمتر از ۱۰,۰۰۰$ در حال نوسان است. این در حالی بود که قیمت بیت کوین پیش از هاوینگ نیز، قبل از سقوط ۱۵ درصدی‌اش با جهشی تا محدوده ۱۰,۰۰۰ دلار روبه‌رو شده بود.

بسیاری عقیده داشتند قیمت بیت کوین پس از هاوینگ با کاهش همراه خواهد بود، اما این ارز دیجیتال توانست با ثبت یک جهش، از ۸,۴۰۰دلار به ۱۰,۰۰۰دلار برسد. حال سوال اصلی پیش روی ما این است که در آینده چه بر سر قیمت بیت کوین خواهد آمد؟

جهش قیمت به ۱۰,۰۰۰ و پر شدن شکاف CME

سقوط ۲,۰۰۰ دلاری قیمت بیت کوین به ۸,۱۰۰ دلار پیش از هاوینگ شاهدش بودیم، سبب آن شد تا در طول روزهای پایانی هفته (میلادی)، شکافی در بورس کالای شیکاگو (CME) ایجاد شود. این در حالی بود که بسیاری از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران انتظار وقوع این اتفاق پس از هاوینگ را داشتند. شکاف در بازارهای آتی زمانی ایجاد می‌شود که قیمت بعد از پایان وقت کاری بازار با نوسان همراه باشد. در این صورت قیمت بسته و باز شدن دارای اختلاف خواهد بود که به آن شکاف گفته می‌شود.

 

جهش قیمت پس از هاوینگ سبب شد تا شکاف محدوده ۱۰,۰۰۰ دلاری پر شود. این شکاف در بورس کالای شیکاگو، نقطه اوج جهش بود و روند نوسانات قیمت را به خوبی بیان کرد.

ساختار این روند کاملاً مشخص است. نقاط حمایت کف محدوده نوسان نیز نامیده می‌شود، در محدوده قیمتی معادل ۸,۲۵۰ تا ۸,۵۰۰ دلار قرار دارد. این نقاط همان جایی است که قیمت بیت کوین به سرعت با جهش و بازیابی قیمت خود همراه است. کندل روزانه در رقمی بالاتر از ۸,۵۰۰ دلار بسته شده  که این هم نشان از رغبت سرمایه‌گذاران دارد.

نقاط مقاومت نیز در محدوده قیمتی ۹,۸۰۰ دلار تا ۱۰,۱۰۰ دلار قرار دارد. نقاطی که بیت کوین در جهش قبلی موفق به شکستن آنها نشده بود.

هر چیزی که در بین این محدوده‌ها باشد، می‌توان محدوده نوسان برای این دوره نامید. با توجه به اینکه حواشی و بحث‌های گسترده در مورد هاوینگ فروکش کرده، می‌توان انتظار داشت که نوسانات قیمت بیت کوین نیز با کاهش همراه باشد.

شاخص نوسانات بیت کوین، اخیراً حاکی از نوسانات گسترده آن بوده است. با توجه به نمودار می‌توان فهمید که سقوط ماه مارس (اسفند) باعث شد تا شاهد نوسانات گسترده ای در سطح بازار باشیم.

این سطح از نوسان در بازار صعودی ماه اکتبر (مهر) هم به خوبی قابل مشاهده بود. منشا نوسانات ماه اکتبر اخبار مثبت از سوی چین بود و باعث آن شد تا قیمت بیت کوین از ۷,۳۰۰ دلار به ۱۰,۵۰۰ دلار نیز برسد.

معمولاً، این گونه نوسانات پس از مدتی با کاهش قدرت همراه خواهند شد و در نهایت به تثبیت قیمت می‌انجامند. منطقی آن است که قیمت برای مهیا کردن شرایط جهشی دیگر، تثبیت شود. با افزودن توجهات بسیاری که به دلیل هاوینگ سمت بیت کوین معطوف شده بود، جای تعجبی ندارد که در هفته‌های آتی شاهد تثبیت بیشتر قیمت باشیم.

شرایط مشابه سال ۲۰۱۶

هاوینگ سال ۲۰۱۶ هم شباهت‌ بسیار زیادی با این هاوینگ داشت. صد البته که باید به یاد داشت هاوینگ پیشین در شرایط بازار متفاوتی رخ داد و بر این اساس نباید فراموش کرد که تفاوت‌ها نیز به مانند شباهت‌ها زیاد خواهد بود. با این حال می‌توان گفت که هر دو بازار به واسطه رفتارهای بازار و روانشناسی انسانی، دنباله مشابهی را تکرار می‌کنند.

هاوینگ قبلی سبب آن شد که قیمت بیت کوین از ۴۲۵ دلار به ۷۸۰ دلار برسد. البته که قبل از هاوینگ نیز شاهد سقوط ۳۰ درصدی قیمت بودیم. این نوسانات شباهت زیادی به هاوینگ اخیر دارد. قیمت بیت کوین از ۷,۷۰۰ دلار عبور کرد و این امر سبب شد تا فروشی گسترده در بازار آلت کوین‌ها صورت بگیرد و قیمت بیت کوین به سوی ۱۰,۰۰۰ دلار حرکت کند.

در مقابل آن، چند روز قبل از هاوینگ، قیمت بیت کوین با سقوط همراه بود و در هنگام هاوینگ شاهد نوسانات اندک در بازار بودیم. در سال ۲۰۱۶ نیز، قیمت بیت کوین در بازه‌ای یک ماهه در یک محدوده‌ ثابت در نوسان بود.

 اما چرا؟ به این دلیل بود که گرد و خاک هاوینگ فروکش کرده و واقعیت بر بازار حاکم شده. کاهش اخیر قیمت نیز باعث شد تا قیمت بیت کوین به میانگین قیمتی خود برسد.

ارزش بازار و میانگین متحرک ۲۰۰ روزه

شاید تثبیت قیمت بیت کوین در محدوده ۶,۰۰۰ دلار را که سال ۲۰۱۸ شاهدش بودیم به یاد داشته باشید؛ در حال حاضر قیمت بیت کوین در مقایسه با آن زمان رشد ۵۸ درصدی داشته و ارزش بازار آن نیز بالاتر از حمایت سال ۲۰۱۸ قرار دارد.

این مسئله باعث ایجاد یک فرصت خوب برای آلت کوین‌ها خواهد شد. در حالی که شاهد کمرنگ‌تر شدن تاثیرات هاوینگ بیت کوین هستیم، آلت کوین‌ها این فرصت را خواهد داشت تا پا جای پای جهش قیمت بیت کوین گذارند. مسئله‌ای که اهمیت بیشتری دارد، استفاده از میانگین‌های متحرک ۱۰۰ و ۲۰۰ روزه (MA200 و MA100) به عنوان نقطه حمایتی است.

تا زمانی که ارزش کلی بازار به عنوان حمایت این میانگین‌های متحرک عمل کند، جهش‌های صعودی بیشتری را می‌توان انتظار داشت. از این رو، ارزش بازار ارزهای دیجیتال باید سطح ۲۲۵ میلیارد دلاری‌اش را به عنوان حمایت حفظ کند.

در صورتی که این اتفاق بیافتد، اهداف بعدی ۳۰۰ و ۳۲۵ میلیارد دلار خواهد بود. در صورتی که این محدوده هم بشکند، توقف بعدی ۳۶۰ و ۴۲۵ میلیارد خواهد بود.

سناریوی صعودی برای بیت کوین

در پاسخ به این سوال که آیا بیت کوین می‌تواند از این ناحیه عبور کند یا نه، باید گفت که صد در صد این‌طور میشود. نمودار بالا نشان می‌دهد که احتمال ادامه روند صعودی، در عین کاهش قیمت شدید، در حال حاضر چندان دور از ذهن نیست.

در حال حاضر، برای ادامه روند صعودی، قیمت بیت کوین باید در سطحی بالاتر از حمایت‌های ۹,۰۰۰ و ۹,۱۰۰ دلار باقی بماند. به علاوه اگر بیت کوین بتواند سطوح مقاومت بالاتر را چند بار دیگر لمس کند، آنها ضعیف‌تر نیز خواهند شد.

هر چه دفعات لمس کردن این مقاومت‌ها بیشتر باشد، از قدرت آنها هم کاسته خواهد شد. در صورتی که قیمت به سمت مقاومت جهش کند، می‌توان انتظار داشت که روند صعودی تا رسیدن به محدوده بالای ۱۰,۱۰۰ دلار ادامه داشته باشد. اهداف احتمالی ۱۱,۴۰۰ دلار و ۱۱,۶۰۰ دلار خواهند بود.

سناریوی نزولی برای بیت کوین

این سناریو هم چندان نزولی نیست. می‌توان آن را یک اصلاح قیمت سالم در ساختاری صعودی متصور شد. صد البته که اگر در کوتاه‌مدت به آن بنگریم، یک روند نزولی است.

شاید شاهد یک جهش صعودی به سمت ۹,۸۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ دلار باشیم. به احتمال زیاد این جهش نمی‌تواند این مقاومت را به نقطه حمایت تبدیل کند و با سقوط نیز همراه خواهد بود. در این صورت، قیمت به سمت سطح حمایتی ۸,۲۵۰ تا ۸,۵۰۰ دلار سقوط خواهد کرد. این مسئله را نمی‌توان یک نشانه بد در نظر گرفت، بلکه به نوعی اصلاح قیمت سالم است.

به طور کلی می‌توان بیان کرد که وقوع سناریوی نزولی برای بیت کوین، محتمل‌تر از ادامه روند صعودی است؛ چرا که حرف و حدیث‌ها پیرامون هاوینگ به اتمام رسیده و شاهد ایجاد حالتی عادی در بازار هستیم.

منبع: کوین تلگراف

دیدگاه بگذارید