Bitcoin price hits $18K
18 نوامبر

سرانجام خریداران توانستند قیمت بیت کوین را به کانال ۱۸ هزار دلاری برسانند، با این حال، بسیاری از تحلیل‌گران اعتقاد دارند که پیش از ثبت یک سقف تاریخی تازه، شاهد اصلاح جزئی و کم‌عمقی در بهای بیت کوین خواهیم بود.

بهای بیت کوین برای اولین بار در طول سه سال گذشته از آستانه مرز ۱۸ هزار دلار عبور و بالاترین رکورد خود را در سال ۲۰۲۰ توانست ثبت کند.

در روز گذشته، قیمت بیت کوین پس از افزایشی پرحجم از بازه ۱۷,۱۰۰ دلار به ۱۷,۳۰۰ دلار که به باور بسیاری از تحلیل‌گران یک بازه مقاومتی سخت بود، راهش را به سوی فتح قله ۱۷,۸۵۸ دلار ادامه داد.

فیلب‌فیلب (filbfilb)، هم‌بنیان‌گذار پلتفرم دیسن‌تریدر (Decentrader) بیان می‌کند که در صورت حفظ سطوح حمایت کلیدی فعلی، قیمت بیت کوین قادر است همچنان به روند صعودی خود ادامه دهد.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین. منبع: تریدینگ ویو

این تحلیل‌گر نام‌آشنا با انتشار نمودار بالا در توییتر خود بیان کرده است:

در حال حاضر، رفتار قیمتی بیت کوین به‌گونه‌ای است که به‌سادگی می‌تواند منجر به رشد انفجاری ضریب نسبت طلایی که در حال حاضر در ۱۹ هزار متوقف شده، شود.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین. منبع: تریدینگ ویو

همان‌گونه که در نمودار هفتگی قیمت بیت کوین قابل مشاهده است، این ارز دیجیتال، فاصله چندانی را تا فتح اوج تاریخی خود در قیمت ۱۹,۷۶۳ دلار ندارد. شاسان ذکر است در چندین تایم فریم، شاخص VPVR (محدوده قابل مشاهده پروفایل حجم معاملات) نشان دهنده این است که در بالای آستانه قیمت ۱۷ هزار دلاری، مقاومت ناچیزی نیز وجود دارد.

پیش‌تر، تحلیل‌گران این انتظار را داشتند که قیمت بیت کوین در بازه ۱۷,۵۰۰ تا ۱۷,۷۰۰ دلار تثبیت شود تا معامله‌گران بتوانند سود مورد انتظار خود را ذخیره کنند، ولی به‌نظر می‌رسد که گاوهای بازار همچنان مصرانه در پی افزایش قیمت هستند. تا به امروز، بهای بیت کوین از زمان عبور از مقاومت ۱۶ هزار دلار، بیش‌تر از ۱۳.۰۶ درصد افزایش یافته است. به همین دلیل انتظار می‌رود که در ادامه، شاهد دوره‌ای از تثبیت به جهت تقویت سطح حمایت و زمینه‌سازی برای رشد بیشتر در آینده باشیم.

مت بلوم (Matt Blom)،‌ رئیس بخش معاملات جهانی شرکت اکوس (EQUOS) در توضیح دلایل بنیادی نهفته در ورای تغییرات قیمتی کنونی بیت کوین می‌گوید:

بازار با شکست کانال روند و گذر از آن در حال ورود به فاز رشد انفجاری است. با یک بازار گاوی قدرتمند، همچنان میل به شکستن رکوردها شدید است، با این حال، سؤالی که برای من پیش آمده این است که این رالی صعودی در چه نقطه‌ای ناپایدار خواهد ‌شود؟

شکست کانال صعودی توسط قیمت بیت کوین. منبع: تردینگ ویو

هنگامی که بیت کوین با حرکتی طوفانی به آستانه ۱۷ هزار دلاری رسید، بحث‌های زیادی در مورد حرکتهای بعدی آن در میان فعالان بازار صورت گرفت. بسیاری از فعالان بر سر این دوراهی مهم هستند که آیا قیمت بیت کوین در حوالی اوج تاریخی سال ۲۰۱۷ متوقف می‌شود یا آنکه با شکستن تمامی‌ مقاومت‌ها به سوی ثبت سقف تاریخی تازه‌ای حرکت می‌کند.

بلوم می‌گوید:

اگر این هفته، بهای بیت کوین بتواند چراغ ۱۹,۰۵۰ دلار را روشن کند، پیش‌بینی می‌کنم که شاهد پولبک (عقب نشینی) قیمت آن تا مرز ۱۷ هزار دلار باشیم. نباید از این نکته نیزغافل شد که در حال حاضر، بسیاری از معامله‌گران بازار بیت کوین، تازه‌وارند و هنوز اصلاحات عمیقی را که ما در گذشته از سر گذراندیم، تجربه نکرده‌اند. در گذشته، بیت کوین حرکات اصلاحی سریعی انجام می‌داد، ولی این بار چنین اتفاقی رخ نداده و بسیاری از موقعیت‌های خرید (لانگ) اهرمی، لیکوئید نشده‌‌اند.

در سال ۲۰۱۷، معامله‌گران خرد، رالی صعودی بیت کوین را شکل دادند و با حاکمیت جو فومو (ترس جا ماندن از افزایش قیمت‌ها) بر بازار توانستند بر آتش قیمت‌ها بدمند، ولی اکنون به‌نظر می‌رسد که سناریوی متفاوتی در جریان باشد.

حجم معاملات آتی بیت کوین به تفکیک صرافی‌ها. منبع: کوین تلگراف

در سال جاری، خبرهای بسیاری از ورود سرمایه‌گذاران نهادی به بازار بیت کوین منتشر شده است. داده‌ها نیز نشان دهنده این هستند که حجم فزاینده معاملات در بازار ابزارهای مشتقه بیت کوین و اتریوم نتیجه حضور پررنگ معامله‌گران دانه‌درشت است.

بلوم در خاتمه اظهارت خود می‌گوید:

این واقعیت که فعالان بازار، تمام قوای خود را معطوف حفظ روند صعودی کرده‌اند، نشانه‌ای آشکار از ورود پول‌های جدید به بازار است. از این رو من بر این باورم که اگر هم پولبکی در کار باشد، بسیار جزئی و کم‌عمق خواهد بود.

منبع: “cointelegraph

دیدگاه ها(01)

  1. This piece of writing is in fact a nice one it helps new internet people, who are wishing in favor of blogging. Carlye Weber Lachlan

    torrent 2021-01-12 پاسخ

دیدگاه بگذارید