Bitcoin Price Slumps 5% as Recent Rally Begins to Cool
03 آگوست

کارشناسان اعتقاد دارند که دلیل اصلی این کاهش قیمت طرح جدید سنای آمریکا است که بر اساس این طرح تراکنش‌های ارز دیجیتال هم شامل مالیات خواهدن شد.

روند صعودی اخیر قیمت بیت کوین که در روزهای پایانی ژوییه (اوایل مرداد) شکل گرفته بود، با فشار فروش فروشندگانی مواجه شد که به‌دنبال افزایش تنش‌های مربوط به لایحه سرمایه‌گذاری زیرساختی سنای آمریکا، به دنبال نقد کردن دارایی‌های خود هستند.

دنیل کیم (Daniel Kim)، مدیر ارشد بازارهای مالی در مؤسسه وام‌دهی غیرمتمرکز میپل فایننس (Maple Finance) در استرالیا، در این خصوص اظهار داشت که بازگشت قیمت از اوج ۴۲,۴۰۰ دلاری روز یکشنبه به سطوح اخیر در نزدیکی محدوده ۳۹,۵۰۰ دلاری، به احتمال زیاد به‌خاطر شک و تردیدهایی است که در مورد طرح سرمایه‌گذاری زیرساختی سنای آمریکا وجود دارد.

نسخه قبلی این لایحه درپی افزایش مقررات مربوط به گزارش اطلاعات و تعمیم دادن تعریف «کارگزار» به تمام گروه‌هایی بود که با ارز دیجیتال در ارتباط هستند. لازم به ذکر است که طرح قبلی صرافی‌های غیرمتمرکز را هم در بر می‌گرفت.

کیم در رابطه با طرح پیشنهادی سنای آمریکایی اینگونه گفت:

این [طرح] در نهایت ترس، تردید و بلاتکلیفی زیادی را به وجود آورد که باعث شد تا کاربران، دارایی خود را از پلتفرم‌های ارز دیجیتال خارج کرده، نقدینگی در بازار کاهش یابد و بی‌ثباتی در قیمت ایجاد شود.

کیم اضافه کرد. در حالی که ذخیره بیت کوین صرافی اف‌تی‌ایکس (FTX) در ماه ژوییه (تیر) دو برابر شده بود، تعداد بیت کوین موجود در بایننس در همین ماه تا ۷۰,۰۰۰ واحد افت کرد و باعث بلاتکلیفی در بازار شده بود.

روند صعودی اخیر بیت کوین به سمت مقاومت ۴۲,۰۰۰ دلاری با فشار قابل توجهی از طرف خریداران حمایت شده بود و رشد متوالی ۱۰ روزه قیمت، که طولانی‌ترین مدت زمان در ۸ سال گذشته است، در نهایت روز یکشنبه به پایان خود رسید.

قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته کاهشی ۵.۵ درصدی را تجربه کرده است.

نمودار قیمت بیت کوین (نمای ۱ روزه بازار بیت کوین/دلار)

لایحه سرمایه‌گذاری زیرساختی سنای آمریکا که کمی قبل‌ در رابطه با آن صحبت شد، قصد دارد تا برای تأمین بودجه ۱ تریلیون دلاری مورد نیاز برای توسعه زیرساخت‌های ایالات متحده، دریافت مالیات را بیش از گذشته افزایش دهد و قرار است تا ۲۸ میلیارد دلار از این مبلغ از منبع مالیات تراکنش‌های ارز دیجیتال تأمین شود.

این لایحه به دلیل ارتباطی که با جامعه ارزهای دیجیتالی دارد با انتقادهای جدی روبه‌رو شده است. برخی اعتقاد دارند که این لایحه بیش از حد فراگیر است و می‌تواند بسیاری از فعالیت‌های صنعت ارز دیجیتال در آمریکا را شامل شود.

نسخه به‌روزرسانی شده این لایحه دوحزبی که در روز یکشنبه منتشر شده بود، تعریف «کارگزار» را که در نسخه قدیمی به تمامی فعالان حوزه ارز دیجیتال نسبت داده شده بود، محدود به افرادی کرده است که تنها در زمینه ارائه خدمات انتقال ارزهای دیجیتال در حال فعالیت هستند.

در نسخه اصلاح شده این لایحه برخلاف طرح قبلی مشخصاً صرافی‌های غیرمتمرکز، ماینرها، اپراتورهای نودهای شبکه، توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای ارز دیجیتال و گروه‌های مشابه را در بر نخواهد گرفت.

وضعیت بازار قراردادهای اختیار بیت کوین در مقایسه با بازار آنی تفاوت‌های عمده‌ای را نمایان می‌کند. صرافی کوین بیس در جدیدترین خبرنامه خود به این موضوع اشاره داشته است که بازار قراردادهای اختیار بیت کوین با نزدیک‌شدن به دوره انقضای ماه ژوئیه (تیر) در حال رسیدن به بیشترین حجم قراردادهای باز است. منظور از قراردادهای اختیار باز آن دسته از قراردادهای اختیاری است که هنوز منقضی نشده‌اند.

کوین بیس در خبرنامه خود از افزایش تقاضا برای اختیارهای خرید با قیمت توافقی ۴۰ تا ۵۰ هزار دلاری می‌نویسد.

قیمت آلت کوین‌های مطرح که در میان ۲۰ ارز برتر از نظر ارزش بازار قرار دارند، مانند بیت کوین سقوط کرده است و در این میان ریپل، چین لینک و تتا، بیشترین ریزش را تجربه کرده‌ و بین ۵ تا ۷ درصد کاهش قیمت داشتند.

منبع:”coindesk

دیدگاه بگذارید