چارلی مانگر (Charlie Munger)، سرمایه‌گذار معروف آمریکایی و نائب رئیس شرکت برکشایر هاتاوی (Berkshire Hathaway) بیان می‌کند که موفقیت بیت کوین «منزجرکننده» است.

چارلی مانگر در گردهمایی سالانه و بین‌المللی کسب‌وکارهای چندگانه که در روز شنبه برگزار شده بود، صراحتاً اعلام کرده است که به‌هیچ‌وج طرف‌دار بیت کوین نبوده و از موفقیت آن نیز خوشحال نیست.

شایان ذکر است که مانگر هیچ‌وقت به بیت کوین علاقه‌مند نبود. او در جلسه پرسش و پاسخی که در اوایل سال جاری داشت، عنوان کرده بود که بیت کوین خیلی «پرنوسان» است و به همین دلیل باعث می‌شود که این ارز دیجیتال، نتواند به ابزاری جهانی برای پرداخت تبدیل شود.

ولی این‌گونه که به نظر می‌رسد، عدم علاقه او حالا به نفرت تبدیل شده است.

او در این دیدار اینگونه اظهار داشت:

معلوم است که من از موفقیت بیت کوین متنفرم. من هیچ‌وقت طرف‌دار ارز دیجیتالی نخواهم بود که برای آدم‌رباها و زورگیرها و امثال آنها مفید واقع شده است. همچنین هیچ علاقه‌ای نیز به ورود میلیون‌ها دلار سرمایه به شبکه‌‌ای ندارم که معلوم نیست از کجا سر در آورده است. فکر می‌کنم باید صادقانه بگویم که این پیشرفت (بیت کوین) منزجرکننده و مخالف منافع دنیای متمدن است.

لازم به ذکر است که منظور مانگر از پیشرفت بیت کوین، افزایش بیش از ۹۰ درصدی قیمت بیت کوین از ابتدای سال جاری تاکنون بوده است.

ارزش سهام شرکت برکشایر هاتاوی در سال جاری میلادی توانسته  است از شاخص اس‌اند‌پی‌۵۰۰ (S&P500) پیشی بگیرد. سهام برکشایر هاتاوی در سال ۲۰۲۱ با ۱۸.۶ درصد افزایش ارزش همراه بود؛ در حالی که این مقدار برای شاخص اس‌اند‌پی‌۵۰۰، ۱۱.۳ درصد بوده است. با این تفاسیر، پیشرفت این شرکت با پیشرفت بیت کوین در سال جاری اصلاً قابل‌مقایسه نیست.

البته که اگر به عملکرد برکشایر هاتاوی و بیت کوین در طول مدت ۵۲ هفته گذشته نگاه کنیم، بهتر متوجه دلیل تنفر مانگر خواهیم شد. در طول ۵۲ هفته گذشته، سهام برکشایر هاتاوی ۵۰.۵ درصد افزایش را در پی داشته؛ در حالی که  این مقدار برای بیت کوین بیش از ۵۰۰ درصد بوده است.

بیت کوین در وال استریت به‌عنوان یک دارایی قابل‌احترام و قابل‌سرمایه‌گذاری پذیرفته شده است و این پذیرش روزبه‌روز بیشتر می‌شود. این طور که به نظر می‌رسد، این اتفاق خاطر مانگر را مکدّر کرده است. با این حال، باید خوشحال بود که کسی از مانگر در مورد دوج کوین سؤال نکرده است. افزایش نجومی قیمت دوج کوین احتمالاُ توانایی به‌خطرانداختن سلامتی این پیرمرد ۹۷ ساله را خواهد داشت. این میم‌کوین کار خود را در سال ۲۰۱۳ و به‌عنوان یک شوخی شروع کرد و تاکنون، بیش از ۷,۹۰۰ درصد رشد را در پی داشته است.

در این بین، وارن بافت (Warren Buffet)، رئیس مانگر و مدیرعامل شرکت برکشایر هاتاوی از اظهارنظر در مورد بیت کوین امتناع کرده است. وارن بافت که پیش‌تر بیت کوین را «بی‌ارزش‌تر از سم موش» و «ابزار قمار» معرفی کرده بود، این بار بیان کرد که تمایلی به اظهارنظر در مورد بیت کوین ندارد.

وی در پاسخ به سؤالی که در مورد بیت کوین از وی پرسیده شده بود گفت:

احتمالاً صدها هزار نفر از تماشاگران این برنامه را دارندگان بیت کوین تشکیل می‌دهند و در این بین، دو نفر هم هستند که بیت کوین ندارند. بنابراین منطقی نیست که به قیمت خوشحالی و رضایت دو نفر، ۴۰۰,۰۰۰ نفر را ناراحت یا عصبانی کنیم.

منبع: “coindesk

دیدگاه بگذارید