Bubble or a drop in the ocean
06 آوریل

پس از اینکه ارزش بازار بیت کوین به ۱ تریلیون دلار رسید، بسیاری این سؤال را مطرح کردند که آیا بیت کوین به یک حباب تبدیل شده است یا اینکه همچنان فضا برای رشد پادشاه ارز دیجیتال وجود دارد.

در تاریخ ۱۹ فوریه (مصادف با ۱ اسفند ۹۹) برای اولین بار ارزش بازار بیت کوین از مرز یک تریلیون دلار گذشت. هر چند این اتفاق برای سرمایه‌گذاران بسیار هیجان‌انگیز بود، ولی این نگرانی را نیز برای آنان در پی داشت که مبادا این دارایی گرفتار یک حباب شده باشد.

اگرچه تعداد انگشت‌شماری از شرکت‌ها به این موفقیت (ارزش بازار یک تریلیون دلاری) دست پیدا کرده‌اند، بازار سهام به‌طور بالقوه‌ای ایجاد درآمد می‌کند که از آن می‌توان برای بازخرید سهام، تقسیم سود و یا توسعه منابع درآمدی اضافی استفاده کرد. این امر در حالی است که طلا، نقره و بیت کوین فاقد این ویژگی هستند.

از طرف دیگر با افزایش پذیرش بیت کوین، احتمالاً همین شرکت‌ها مجبور خواهند شد برخی از موقعیت‌های نقدی خود را به دارایی‌های غیرتورمی منتقل کنند و این موضوع تقاضا برای طلا، نقره و بیت کوین را تضمین می‌کند.

در حقیت داده‌ها اینگونه نشان می‌دهد که تنوع‌بخشی بین بیت کوین و دارایی‌های سنتی، ریسک تعدیل‌شده بهتری به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد که نادیده گرفتن آن برای شرکت‌ها مدام دشوارتر می‌شود.

ارزش بازار بیت کوین همچنان بالاتر از مرز یک تریلیون دلار قرار دارد و اهمیت این موضوع به‌سادگی قابل چشم‌پوشی است؛ مگر اینکه ارزش بازار بیت کوین را با دیگر دارایی‌های برجسته جهانی بخواهیم مقایسه کنیم. تا به امروز کمتر از ۱۰ دارایی قابل معامله به چنین موفقیتی نائل شده‌اند.

بیست شرکت سودآور جهان

همان‌گونه که در جدول بالا قابل مشاهده است، ۴۴ شرکت سودآور جهان بیش از یک تریلیون دلار در سال درآمد دارند. ممکن است افرادی بگویند که به احتمال زیاد سهامداران سود ناشی از سهام خود را مجدداً در بازار سهام سرمایه‌گذاری می‌کنند، اما این احتمال نیز وجود دارد که بخشی از آن به سمت بیت کوین سرازیر شود.

یک تریلیون دلار در مقایسه با بازار املاک و مستغلات کوچک است

درآمد شرکت‌ها تنها چیزی نیست که ممکن است به سوی دارایی‌های دیجیتال کمیاب وارد شود. برخی تحلیل‌گران اینگونه تخمین می‌زنند که بخشی از سرمایه‌گذاری در بخش املاک و مستغلات در نهایت به دارایی‌های پرریسک‌تری از جمله بیت کوین کوچ خواهند کرد. این موضوع به‌ویژه برای آن دسته از دارایی‌هایی که بازدهی کمتری نسبت به تورم دارند، بیشتر صادق است.

از طرف دیگر، افرادی که دارایی‌های سودآوری در حوزه املاک و مستغلات دارند ممکن است این تمایل را داشته باشند که در سبد سرمایه‌گذاری خود تنوع ایجاد کنند. با توجه به دارایی‌های نسبتاً کمیاب در دسترس، احتمالاً بازار سهام، کالا و بیت کوین از این تنوع‌بخشی، نفع خواهند برد.

بازار جهانی املاک و مستغلات

بر اساس نمودار فوق، املاک و مستغلات بخش کشاورزی در سطح جهان، ۲۷ تریلیون دلار ارزش‌گذاری شده است. وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا این تخمین را زده است که در سال ۲۰۲۰ بازدهی بخش کشاورزی ۴.۲ درصد بوده است. البته این داده‌ها به صورت خام است و با در نظر گرفتن اینکه املاک و مستغلات بخش کشاورزی کاربردهای متعددی دارند، امکان دارد که این بخش بیش از یک تریلیون دلار در سال درآمد ایجاد کند.

شایان ذکر است ۵۱٫۹ میلیون نفر در جهان با ثروت خالص یک میلیون دلار یا بیشتر به‌استثنای بدهی وجود دارد. علی‌رغم اینکه این افراد تنها یک درصد از جمعیت بزرگسال جهان را تشکیل می‌دهند، در مجموع ۱۷۳.۳ تریلیون دلار ثروت دارند. حتی اگر آنها مایل به فروش دارایی‌هایشان و تبدیل آن به بیت کوین نباشند، بازده سالانه ناچیز ۰.۶ درصدی به اندازه‌ای است که تا یک تریلیون دلار درآمد ایجاد کنند.

اگر حبابی وجود داشته باشد، بیت کوین تنها نیست

این آمار و ارقام تأیید کننده این است که ارزش بازار یک تریلیون دلاری بیت کوین، نباید بلافاصله با یک حباب یکسان در نظر گرفته شود.

شاید استدلال ماکسیمالیست‌های بیت کوین درست باشد و دارایی‌های جهانی به‌دلیل کمبود گزینه‌های کمیاب و مطمئن برای ذخیره ثروت بسیار متورم شده‌اند. در این حالت که چندان نیز آشکار نیست، کاهش ارزش دارایی در یک مقیاس جهانی قطعاً پتانسیل صعودی بیت کوین را محدود می‌کند. مگر آنکه تفکر ماکسیمالیست‌ها این باشد که یک ارز دیجیتال می‌تواند ملاک ثروت جهانی قلمداد شود که این هم عجیب به نظر می‌رسد.

با نگاهی واقع‌بینانه، مقایسه‌ای که با سهام، املاک و مستغلات بخش کشاورزی و ثروت جهانی صورت گرفت، تأیید کننده این است که چقدر ارزش بازار ۲۴۴ میلیارد دلاری اتریوم در حال حاضر اندک است. نیازی به گفتن این نیست که ارزش بازار ۶۱۰ میلیون دلاری آلت کوین‌ها نیز چقدر ناچیز به نظر می‌رسد.

بعید به نظر می‌رسد که هیچ بخشی از سود شرکت‌ها و بازدهی ناشی از املاک و مستغلات به ارزهای دیجیتال اختصاص پیدا نکند. در همین حال صرفاً ورودی سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار به بیت کوین پنج برابر بیشتر از ارزش مقدار ارزهای تازه استخراج‌شده در هر سال است که با در نظر گرفتن قیمت ۵۹.۵۰۰ دلاری بیت کوین، چیزی معادل با ۲۰.۳ میلیارد دلار می‌شود.

به عنوان مثال اگر ۱۰۰ میلیارد دلار به بازار بیت کوین وارد شود، این عدد تنها ۵ درصد از یک تریلیون دلار سود تقسیمی سالانه شرکت‌ها و ۵ درصد از ثروت جهانی و یا بازدهی املاک و مستغلات بخش کشاورزی است. حتی اگر تأثیر بر ارزش بازار ۱۱ تریلیون دلاری طلا نوعی بی‌دقتی قلمداد شود، اختصاص همین درصدهای کوچک در هر سال نقشی حیاتی را در مسیر تبدیل‌شدن بیت کوین به یک دارایی چند تریلیون دلاری ایفا می‌کند.

منبع: “cointelegraph

دیدگاه بگذارید