Cardano risks 60%-90% drop
01 آگوست

پیتر برنت، تحلیل‌گر مطرح بازار ارزهای دیجیتال، حین اشاره به یک الگوی نزولی کلاسیک در نمودار کاردانو، عنوان کرد که قیمت کاردانو ممکن است با سقوط ۹۰ درصدی روبه‌رو شود. این امر در حالی است که به تازگی برخی دیگر از کارشناسان نیز از احتمال سقوط قیمت کاردانو خبر داده‌اند.

کاردانو در این روزها درحال تبدیل‌شدن به یکی از پلتفرم‌های اصلی قراردادهای هوشمند است. پشتیبانی از قراردادهای هوشمند در قالب یک به‌روزرسانی بزرگ، از اواسط ماه جاری در شبکه بلاک چین کاردانو آغاز شده است. چارلز هاسکینسون، بنیان‌گذار کاردانو، چندی پیش این را تأیید کرد که حدوداً ۱۰ میلیون دلار توکن غیرمثلی بر بستر دفتر کل عمومی کاردانو به فروش رفته است.

از طرف دیگر، صرافی غیرمتمرکز ساندی سواپ (SundaeSwap) که اولین صرافی غیرمتمرکز در حوزه دیفای برروی کاردانو است، به‌زودی راه‌اندازی خواهد شد. بسیاری از سرمایه‌گذاران ADA از این امر به‌ عنوان تسریع‌کننده (کاتالیزور) احتمالی روند صعودی کاردانو یاد کرده‌اند.

با توجه به تحلیل‌هایی که پیتر برنت ارائه کرده است، رشد پروژه کاردانو، ممکن است به افزایش پذیرش ADA نتیجه ندهد.

سقوط بیش از ۶۰ درصد؟

برنت درروزی که گذشت، با انتشار نموداری از تشکیل الگوی نزولی روی نمودار کاردانو خبر داد. او با اشاره به الگوی شکل گرفته سر و شانه بر روی نمودار، پیش‌بینی کرد که کاردانو ممکن است درگیر یک روند نزولی شود. این امر در حالی است که قیمت کاردانو پس از شروع سال جاری میلادی تا کنون بیش از ٪۶۰۰ رشد را به ثبت رسانده است.

الگوی سر و شانه زمانی برروی نمودار تشکیل می‌شود که قیمت ۳ قله متوالی بالای یک سطح حمایتی تشکیل شده باشد. در این الگوی سر و شانه، قله وسطی باید بزرگتر از دو قله کناری باشد. در این مدل الگوی سر و شانه معمولاً دو قله کناری طولی یکسان دارند. پس از ثبت شدن این الگو، احتمال رسیدن قیمت به زیر ناحیه حمایتی که «گردن» نام دارد بسیار است. اندازه این سقوط قیمت معمولاً به اندازه طول فاصله قله وسطی تا سطح حمایت است. همان طور که در نمودار برنت می‌شود مشاهده کرد، کاردانو چنین الگویی را ثبت کرده است.

قیمت کاردانو قیمت کاردانو

برنت در تحلیل خود پیش‌بینی کرده است که احتمالاً شاهد سقوط نرخ مبادله ADA/ USD تا ۰.۱۲ دلار خواهیم بود که به معنای سقوط ۹۰ درصدی نسبت به نرخ فعلی آن است. هدف سود در این سقوط ۰.۳۵ دلار، معادل ٪۶۰ پایین‌تر از سطح فعلی آن است.

برنت در بخشی از پیش‌بینی خود، به دقت بالای پیش‌بینی‌های گذشته‌اش اشاره کرد. او در یکی از تحلیل‌های سال ۲۰۱۸ خودش، با اشاره کردن به الگوی مثلث نزولی، اصلاح قیمت لایت کوین را هم پیش‌بینی کرده بود. قیمت لایت کوین در سال ۲۰۱۷ توانسته بود از ۴ دلار به ۴۲۰ دلار برسد. برنت در توییت تازه خود نوشته است:

وقتی اوج قیمت لایت کوین در سال ۲۰۱۸ را تعیین کردم، با سیلی از تمسخرها روبه‌رو شده بودم. سلام به طرفداران کاردانو که درصدد مسخره کردن هستند! آماده باشید!

۲۰۱۸ تکرار می‌شود؟

آن سقوط که پس از سال ۲۰۱۷ شاهد بودیم عمدتاً به‌دلیل شکست عرضه‌های اولیه کوین‌ها بود. پژوهش استیتیس گروپ (Statis Group) نشان دهنده این است که ٪۸۰ از استارت‌آپ‌های بلاک چینی که با بیت کوین، اتر و دیگر ارزهای دیجیتال برتر بازار سرمایه جذب کردند، موفق نشدند تا یک محصول کارآمد عرضه کنند.

اکثر این پروژه‌ها به نوعی کلاهبرداری از آب درآمدند و همین مسئله سبب شد تا فشار نزولی بر روی بازار افزایش پیدا کند. در سال ۲۰۱۸، همزمان با اوج‌ گرفتن ترس و بلاتکلیفی، قیمت بیت کوین و اتریوم بیش از ٪۸۰ درصد کاهش پیدا کرد.

از طرف دیگر روند صعودی سال ۲۰۲۰ را داریم که با اتکا به چالش‌های اقتصاد کلان ایجاد شده است. به عنوان مثال، فدرال رزرو برای مقابله با تأثیرات بحران کرونا، دست به دامان سیاست‌های تسهیل کمی شده است؛ در پی این اقدامات نرخ بهره به نزدیکی صفر رسید و خرید ۱۲۰ میلیارد دلار دارایی سبب شد تا سرمایه‌گذاران به‌دنبال جایگزین‌های بهتری برای بازارهای پرریسک بگردند.

در ماه مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸) قیمت بیت کوین به زیر ۴,۰۰۰ دلار رسیده بود و حدود یک سال بعد از آن موفق شد تا اوج ۶۵,۰۰۰ دلاری خود را به ثبت برساند. پس از این اتفاق، بسیاری از آلت کوین‌های بازار هم پای خود را جای پای بیت کوین گذاشتند. کاردانو هم یکی از همین ارزهای دیجیتال بود که موفق شد تا روند صعودی قدرتمندی را ثبت کند. در حال حاضر قیمت کاردانو ٪۷,۰۰۰ درصد با کف ماه مارس ۲۰۲۰ فاصله گرفته است.

داده‌های کریپتو واچ (Crypto Watch) نشان دهنده این است که همبستگی ۳۰ روزه بیت کوین و کاردانو نزدیک به ۰.۸۵ قرار دارد.

سیمون کیم (Simon Kim)، مدیرعامل صندوق سرمایه‌گذاری هشد (Hashed)، در مصاحبه چند ماه گذشته خود عنوان کرده بود که بازار ارزهای دیجیتال در سال‌های ۲۰۲۰-۲۰۲۱ تفاوت‌های بسیار زیادی با بازار سال‌های ۲۰۱۷-۲۰۱۸ دارد. او با بیان این که از نظر فاندامنتال با دو بازار بسیار متفاوت از یکدیگر طرف هستیم، بیان کرد:

اول از همه، پروژه‌های مختلف دیفای در حال ایجاد ارزش مبتنی بر یک مدل کسب‌وکار شفاف هستند. دوم این که شاهد سرمایه‌گذاری‌های بی‌سابقه‌ای از طرف سرمایه‌گذاران نهادی هستیم. سوم این که شرکت‌های مختلف چه به‌صورت مستقیم و چه به‌صورت غیرمستقیم در حال ورود به این بازار هستند.

او از پی پل و ویزا به‌عنوان نمونه‌هایی از این شرکت‌ها یاد کرده است. پی پل در سال گذشته وارد این حوزه شد و مسترکارت نیز بارها علاقه خود را نسبت به ورود به این بازار نشان داده است.

یکی از تحلیل‌گران مطرح بازار با نام مستعار رکت کپیتال (Rekt Capital)، عنوان می‌کند که قیمت کاردانو برای اینکه بتواند روند صعودی خودش را ادامه دهد، باید در بالای ۱.۳ دلار بسته شود. تحلیل‌گر وب‌سایت کوین تلگراف نیز با اشاره به جهش به بالای محدوده ۱.۳۳ دلار عنوان کرد که احتمال رسیدن قیمت به ۱.۹ دلار هم وجود دارد. او در بخش دیگری از تحلیل خود گفته است:

اگر قیمت از سطوح فعلی یا مقاومت پیش روی خود سقوط کند و به محدوده زیر ۱.۲ برسد، سناریوی صعودی باطل خواهد شد و ممکن است شاهد افزایش فشار نزولی در بازار باشیم. افزایش فشار ممکن است سبب سقوط تا حمایت ۱ دلاری شود.

منبع:”cointelegraph

دیدگاه بگذارید