chainlink
31 آگوست

با بیانی ساده، چین لینک (Chainlink) به عنوان پلی میان سیستم‌های درون زنجیره‌ای و برون زنجیره‌ای عمل می‌کند. چین لینک با ایجاد دسترسی برای قراردادهای هوشمند به منابعی خارج از زنجیره، به آنان اجازه می‌دهد تا نسبت به رویدادهای دنیای واقعی واکنش مناسبی را نشان دهند.

در ادامه این مقاله تلاش میکنیم چین لینک را به طور مفصل برای شما شرح دهیم  دلایل رشد نجومی چند وقت اخیر آن را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم و شما را بیشتر با این ارز دیجیتال محبوب آشنا کنیم. پس با ماینرسلر همراه باشید.

چین لینک چیست؟‌

اما چین لینک چیست و چه کاری را انجام میدهد؟ چین لینک پلی میان دنیای کدهای کامپوتری و اتفاقات دنیای واقعی است. چین لینک آمده است تا قرادادهای هوشمند را بصورتی کاملاً عملی در دنیای واقعی پیاده سازی کند.

چین لینک یک سرویس اوراکل غیرمتمرکز است. در حقیقت چین لینک با ایجاد امکان دسترسی برای قراردادهای هوشمند به فیدهای داده قابل اعتماد، APIها، سیستم‌های پرداختی و منابع دیگر، اتصال و اجرای قراردادهای هوشمند را بهبود می‌بخشد.

در تشریح ساده اوراکل باید بگوئیم، اوراکل یک تکنولوژی است که داده‌های خارج از بلاکچین را گردآوری کرده و سپس اطلاعات را در اختیار قراردادهای هوشمند قرار میدهد. با این کار به قراردادهای هوشمند اجازه داده تا در بستر بلاکچین کار خود را به خوبی انجام دهند.

چین لینک در بستر بلاکچین اتریوم ساخته و پیاده سازی شده و در دسترس قرار گرفته است امّا بنیاد توسعه دهنده چین لینک این هدف را در سر دارد تا از تمام زنجیره‌های اصلی قراردادهای هوشمند پشتیبانی کند.

چین لینک چه کاری انجام میدهد؟

چین لینک به وجود آمده است تا مشکلات موجود بر سر راه توسعه فناوری بلاکچین را برطرف سازد. بزرگترین مشکلاتی که چین لینک در تلاش است تا آنها را بر طرف کند عبارتند از:

 1. مشکل اتصال قراردادهای هوشمند
 2. مشکل اوراکل های متمرکز

مشکل اتصال قراردادهای هوشمند

از مهمترین موضوعاتی که فناوری قراردادهای هوشمند با آن روبرو است، مشکل عدم توانایی تعامل با منابع خارج از شبکه است. به این معنی که جایی که قراردادهای هوشمند باید عملیاتی و اجرا شود وجود این مشکل عدم اتصال، آنچه را که توسعه دهندگان قراردادهای هوشمند می‌توانند ایجاد کنند، محدود می‌کند.

ارز-دیجیتال-چین-لینک

برای مثال، اپلیکیشنی مانند اوبر (Uber) به صورت روزمره از چندین فید داده مختلف (مانند داده‌های GPS) و خروجی‌های کلیدی (مانند درگاه‌های پرداختی) برای ارائه خدمات مناسب استفاده می‌کند. قراردادهای هوشمندی که برقراری ارتباط مناسبی با منابع خارج از زنجیره ندارند، تنها به داده‌های درون زنجیره‌ای محدود می‌شوند.

ایجاد امکان دسترسی به داده‌های خارجی، موج جدیدی را از قراردادهای هوشمند پیشرفته و برنامه‌های غیر متمرکز ایجاد کرده است. ورودی و خروجی‌هایی که از این دست تحت عنوان ای پی آی (API) و فیدهای داده شناخته می‌شوند و اکثراً اپلیکیشن‌های وب و موبایل از آنها استفاده می‌کنند.

موضوع مهمی که چین لینک با آن روبرو است، چگونگی ادغام این داده‌ها با قراردادهای هوشمند به روشی است که بیشترین ارزش را برای کاربران نهایی داشته باشد. به بیان دیگر مسئله اصلی، این است که قراردادهای هوشمند با روشی ایجاد شوند که داده‌های خارجی قابل اعتماد را هم شامل شوند.

علاوه بر این، یکی دیگر از مشکلات عدم اتصال، این است که قراردادهای هوشمند نمی‌توانند داده‌ها را به سیستم‌های خارج از زنجیره منتقل کنند. ایجاد این امکان که اطلاعات به API‌ها و سیستم‌های متداول گوناگون انتقال یابند، توسعه قراردادهای غیر قابل دستکاری که قادر به انجام واکنش‌های خارج از زنجیره است را تسهیل می‌کند.

مشکل اوراکل های متمرکز

اوراکل مانند مأموری است که اطلاعات ارزشمند و غیرقابل دسترسی در مورد وقایع دنیای واقعی را فراهم می‌کند. قبل از اختراع قراردادهای هوشمند، توافق نامه‌های دیجیتالی در کدهایی جاسازی می‌شدند و کنترل کننده این توافق نامه‌های دیجیتالی به راحتی قادر بود تا آن را تغییر داده، فسخ ویا حتی حذف کند.

امّا اکنون قراردادهای هوشمند در حال تغییر این شرایط هستند. قراردادهای هوشمند امروزی بنیان گذار نسل جدیدی از توافق نامه‌های غیرمتمرکز، غیر قابل تغییر، خود تأیید و خود اجرا هستند که تمام طرفین قرارداد را به تحقق وعده‌های خود موظف می‌کنند. اساساً قرارداهای هوشمند، روش معاملات مبتنی بر اعتماد را باز تعریف می‌کند، به دلیل اینکه نیازی نیست هیچ یک از طرفین به دیگری اعتماد کند.

بیان این نکته ضروری است که اگر یک قرارداد هوشمند تنها با اتکا به یک منبع متمرکز از داده‌ها اجرا شود، ویژگی غیرمتمرکز بودن آن مزیت خود را از دست می‌دهد. کلیه اوراکل های موجود، خدمات متمرکز هستند و استفاده از آنها منجر به ایجاد آسیب پذیری می‌شود. همین امر باعث می‌شود تا قراردادهای هوشمندی که از اوراکل‌های متمرکز استفاده می‌کنند نسبت به قرارداهای دیجیتال متمرکز سنتی امنیت بیشتری نداشته باشند.

در نهایت قراردادهای هوشمند جایگزین قراردادهای دیجیتالی قدیمی می‌شوند و به یک نسخه ایمن‌تر از داده‌های ورودی و خروجی نیاز خواهند داشت.

روش کار چین لینک چیست؟

چین لینک از گره‌های مختلفی به جهت دسترسی به داده‌های درخواستی استفاده می‌کند. به صورت پیش فرض گره‌ها قبل از ارسال داده‌ها به قرارداد هوشمند، از روش اجماع استفاده می‌کنند. بنابراین قرارداد هوشمند فقط به یک اوراکل واحد متکی نیست. همینطور گره‌های چین لینک می‌توانند وظیفه بازیابی یک یا چند باره داده‌ها را نیز هدایت کنند. می‌توان دریافت داده را برنامه‌ریزی کرد، به صورتیکه گره‌های چین لینک به نوعی “فید داده” برای قراردادهای هوشمند تبدیل می‌شوند.

شبکه چین لینک دارای دو بخش تعاملی است:

 • اجزای درون زنجیره‌ای
 • برون زنجیره‌ای

اجزای درون زنجیره‌ای

مؤلفه های درون زنجیره‌ای چین لینک، از قراردادهای اوراکل در بستر فناوری بلاک چین اتریوم ساخته شده است. این اجزاء هستند که درخواست‌های داده‌ کاربران را نظارت و پردازش می‌کنند.

هرزمانی که برای برخی داده‌های خارج از زنجیره درخواستی وجود داشته باشد، این اجزاء درخواست (قرارداد) را به شبکه چین لینک منتقل می‌کنند،‌ درست به جایی که به یک قرارداد تحت بلاکچین تبدیل می‌شود. پس از آن، این قراردادهای چین لینک، درخواست مذکور را با یک سرویس اوراکل مناسب مطابقت می‌دهند. هر قرارداد چین لینک از سه بخش زیر تشکیل می‌شود:

 1. قرارداد اعتبار (Reputation Contract)معیارهای عملکرد ارائه دهندگان خدمات اوراکل را ثبت کرده و سابقه آن‌ها را بررسی می‌کند.
 2. قرارداد تطبیق سفارش (Order-Matching Contract) پیشنهاد کاربر را در شبکه ثبت می‌کند، پیشنهادات ارائه دهندگان اوراکل را جمع‌آوری می‌کند و آنها را بر اساس تجزیه و تحلیل قرارداد اعتبار انتخاب می‌کند.
 3. قرارداد جمع بندی (Aggregating Contract) پاسخ تمامی ارائه دهندگان اوراکل را جمع‌آوری کرده و با آنها پاسخ اشتراکی نهایی به سؤال اصلی را تولید می‌کند.

با وجود این قراردادها، واحد درون زنجیره‌ای چین لینک، یک روند سه مرحله‌ای را دنبال می‌کند:

 1. انتخاب اوراکل
 2. گزارش داده‌ها
 3. جمع‌بندی نتایج

همچنین، قراردادهای کاربر، می توانند اوراکل ها را به خاطر ارایه  اطلاعات نامناسب / نادرست جریمه کنند. همین موضوع است که می تواند انگیزه مناسبی برای ارایه خدمات درست و مطمئن از سوی اوراکل ها ایجاد کند.

اجزای برون زنجیره‌ای

بخش دیگری از ساختار چین لینک، شامل گره‌های اوراکل برون زنجیره‌ای است که به شبکه اتریوم متصل هستند. این گره‌ها هستند که پاسخ‌ها به درخواست‌های خارجی را جمع می‌کنند. پاسخ‌های مختلف از طریق چندین مکانیسم اجماع با یکدیگر ترکیب و جمع بندی شده و پس از آن که به شکل یک پاسخ کلی مطمئن درآمد، به یک قرارداد تبدیل می‌شوند.

داده‌های جمع آوری شده از طریق هسته چین لینک (Chainlink Core)، بخشی اساسی که منابع داده برون و درون زنجیره‌ای را به هم متصل می‌کند، پردازش می‌شوند. این چین لینک کور است که ابزاری است  برای ترجمه داده‌های خارج از زنجیره و سپس ارسال آن به یک اوراکل درون زنجیره‌ای. پاداش گره‌های برون زنجیره‌ای با توکن لینک (LINK) پرداخت می‌شود.

همینطور آنها اجازه ادغام با نرم‌افزارهای ارتباط دهنده خارجی که توسط توسعه‌دهندگان نوشته شده‌اند را فراهم می‌کنند. جمع آوری داده‌ها به اینصورت بسیار کارآمدتر می‌شود. گره‌های چین لینک قبلاً در کنار بلاکچین‌های عمومی و شبکه‌ی شرکت‌های خصوصی قرار گرفته‌اند. وظیفه اصلی شبکه چین لینک، امکان‌پذیر کردن اجرای آنها به یک روش غیرمتمرکز است.

سرویس‌های اوراکل غیرمتمرکز چین لینک

پروتکل اوراکل‌های سنتی، متمرکز میباشند. آنها یک نقطه ضعف احتمالی را برای قراردادهای هوشمند ایجاد می‌کنند، به این دلیل که برای اجرا باید به یک اوراکل اعتماد کنند. هرچند، هیچ چیز جلوی تبانی یک شخص با اوراکل مرکزی ارائه دهنده داده‌ها را نخواهد گرفت.

ولی چین لینک این مشکل را با رویکرد توزیع منبع و اوراکل، حل کرده است. توزیع منبع به این معنا خواهد بود که اوراکل‌ها می‌توانند داده‌های خود را از چندین منبع مختلف تهیه کنند. اینگونه داده‌ها از اعتبار بالاتری برخوردار خواهند بود. توزیع اوراکل هم به این معنی است که درخواست‌های ایجاد شده در شبکه چین لینک با چندین اوارکل مختلف در ارتباط است.

کاربردهای چین لینک
کاربردهای چین لینک

این سیستم باعث می‌شود تا داده‌ها قابل اعتماد و امن باشند، به دلیل آن که داده‌های هر اوراکل در برابر سایر اوراکل‌ها سنجیده می‌شوند. اگر یک اوراکل شروع به استفاده از داده‌های اشتباه کند، بلافاصله توسط شبکه مجازات می‌شود و در کنار سایر مجازات‌ها از اعتبار آن هم کاسته خواهد شد.

بنابراین، شبکه رویکردی کاملاً غیرمتمرکز ارائه می‌دهد که ارایه داده‌های با کیفیت بالا توسط چندین اوراکل و توافق روی آنها از طریق مکانیسم اجماع را تضمین می‌کند. چین لینک شبکه اوراکلی غیرمتمرکز را پیشنهاد می‌دهد. استفاده از رویکرد اوراکل غیرمتمرکز، این نیاز تکیه کردن و اعتماد به یک منبع داده واحد را از بین می‌برد.

کاربردهای فوق العاده ارزشمند چین لینک را بشناسید

کاربردهای متنوع و مختلفی را می‌توان برای سرویس‌های اوراکل غیرمتمرکز متصور شد. از میان آنها ۳ سرویس بسیار ارزشمند عبارتند از:

نسل بعدی قراردادهای اوراق بهادار

قراردادهای اوراق بهادار مانند اوراق قرضه،‌ مشتقات نرخ بهره و سایر موافقت‌نامه‌هایی که برای گرفتن آخرین قیمت‌های بازار، نرخ بهره و سایر داده‌های مرجع به یک API نیاز دارند.

قرارداد هوشمند امور مالی و تجارت

قراردادهایی که نیازمند به این است که داده‌های سیستم‌های زنجیره تأمین، گمرک و داده‌های GPS مرتبط با محموله‌ها دسترسی داشته باشند.

قراردادهای هوشمند بیمه

این نوع قراردادها احتمالاً از فید داده‌های اینترنت اشیاء (IoT) مرتبط با رویدادهای قابل بیمه استفاده می‌کنند. به عنوان مثال در صورت یک سرقت، می‌توان چک کرد که آیا در انبار قفل بوده یا خیر، یا در مورد آتش سوزی محل می‌توان آخرین داده‌های ثبت شده توسط سیستم شناسایی حریق را بازیابی کرد.

خالق چین لینک کیست؟ 

چین لینک، در ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ توسط شرکت اسمارت‌کانترکت (SmartContract)، یک شرکت فناوری مستقر در سانفرانسیسکو، راه اندازی شد. این پروژه توسط سرگئی نازاروف (Sergey Nazarov)، مدیر عامل، و استیو الیس (Steve Ellis)، مدیر ارشد فناوری، هدایت می‌شود. نازاروف کارآفرینی است که کسب و کارهای مختلفی را راه‌اندازی کرده و به عنوان بنیان گذار پروژه‌هایی همچون Secure Asset Exchange و CryptoMail، یک سرویس ایمیل غیرمتمرکز، هم شناخته می‌شود. استیو الیس، قبل از تأسیس اسمارت کانترکت، به عنوان مهندس نرم افزار در Pivotal Labs و Secure Asset Exchange مشغول به کار بود.

بر اساس یک بروزرسانی در دسامبر ۲۰۱۸ وب سایت رسمی چین لینک، علاوه بر بنیان گذاران ۱۶ نفر دیگر به عنوان اعضاء و مشاور در تیم توسعه دهنده چین لینک مشغول به فعالیت هستند.

توکن چین لینک

لینک (LINK) یک توکن ERC-20 است که از ویژگی “انتقال و فراخوانی” ERC223 هم در آن استفاده شده است. این قابلیت این اجازه را می‌دهد تا توکن‌ها توسط قراردادهای هوشمند در یک تراکنش پردازش و دریافت شوند.

عرضه اولیه ارز دیجیتال چین لینک

عرضه اولیه ارز دیجیتال چین لینک در تاریخ ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۷ انجام شد. فروش توکن چین لینک با موفقیت همراه بود به گونه ای که تنها در طی ۲ ساعت چین لینک توانست سرمایه‌ایی معادل ۳۲ میلیون دلار را جمع‌آوری کند. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که مبلغ ۲۹ میلیون دلار از این ۳۲ میلیون دلار از طریق پیش فروش جمع آوری شده بود و کمتر از ۱۰ درصد توکن‌ها به فروش رسمی عمومی رسید. در آن زمان هر LINK با قیمت ۰٬۱۱ دلار به فروش رسید.

جمعاً این شرکت ۱ میلیارد توکن لینک (LINK) را صادر کرده است. از ۳۵ درصد این توکن‌ها برای تشویق اپراتورهای گره‌ها استفاده شده است. ۳۵ درصد دیگر نیز به صورت پیش فروش و فروش عمومی فروخته شدند. در نهایت این شرکت ۳۰ درصد از توکن‌های LINK را هم ذخیره کرده است. این توکن‌های ذخیره شده به منظور پرداخت دستمزد توسعه دهندگان پروژه و کارمندان نگهداری می‌شود. هم اکنون ۳۵۰ میلیون لینک، در بازار در گردش است.

توکن لینک چه کاربردهایی دارد؟

این توکن در شبکه چین لینک برای پرداخت پاداش به اپراتورهای نود چین لینک در ازای بازیابی داده‌ها از منابع داده خارجی، تبدیل آن به فرمت قابل خواندن در بلاکچین، محاسبات برون زنجیره‌ای و تضمین‌های به موقع استفاده می‌شود.

به عنوان مثال، اگر یک شرکت قصد دارد تا از یک قرارداد هوشمند تقویت شده با گره چین لینک استفاده کند، تنها قادر خواهد بود تا این کار را با توکن‌های لینک انجام دهد. این گرداننده گره چین لینک است که قیمت نهایی را با توجه به تقاضای منبع خارج از زنجیره و عرضه اطلاعات مشابه تعیین می‌کند.

این مدل استفاده از توکن لینک باعث ایجاد برخی منازعات درباره نحوه بکارگیری آن شده است. برخی از تحلیلگران بر این باورند که ارزهای رمزنگاری شده دیگر، برای پرداخت به اپراتورها مناسب‌تر هستند.

خرید چین لینک

از تاریخ دسامبر سال ۲۰۱۸، توکن چین لینک (LINK) به لیست معاملاتی برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال،  مانند صرافی های زیر اضافه شده است:

صرافی ایرانی جیبیتکس (Jibitex)

بایننس (Binance)، جفت ارزهای بیت کوین و اتریوم.

بیت‌هامب (Bithumb)، جفت ارز KRW.

کوین‌بن (CoinBene)، جفت ارز بیت کوین.

هوبی (Huobi)، جفت ارزهای بیت کوین و اتریوم.

بیترو (Bitrue)، ‌جفت ارزهای بیت کوین، اتریوم و ریپل.

مرکاتوکس (Mercatox)، جفت ارزهای بیت کوین و اتریوم.

گیت آیو (Gate.io)، جفت ارزهای اتریوم و USDT.

اوکی اکسچنج (OKEx)، جفت ارزهای بیت کوین، اتریوم و USDT.

اتردلتا (EtherDelta)، جفت ارز اتریوم.

ایرسواپ (AirSwap)، جفت ارز اتریوم.

آیدکس (IDEX)، جفت ارز اتریوم.

کاس (COSS)، جفت ارزهای بیت کوین و اتریوم.

لازم به ذکر است که صرافی ارز دیجیتال بیت‌هامب (Bithumb) در کره جنوبی، تنها صرافی است که مبادله لینک با ارزهای فیات را امکان پذیر می‌سازد. این صرافی، لینک را با وون (WON) کره جنوبی (KRW) مبادله می‌کند. ولی باید این نکته را هم فراموش نکرد که این امکان فقط برای ساکنان کشور کره جنوبی قابل استفاده است.

بهترین راهکار برای ذخیره چین لینک چیست ؟

لینک را به عنوان یک توکن ERC-20 اتریوم می‌توان در هر کیف پولی که از توکن‌های اتریوم پشتیبانی می‌کند، نگهداری کرد. پر استفاده ترین کیف پول‌ها عبارتند از:

 • متاماسک (Metamask)
 • میست (Mist)
 • مای‌اتر‌والت (MyEtherWallet)
 • ترزور (Trezor)
 • لجر نانو اس (Ledger Nano S).

رشد نجومی لینک

لینک (LINK)، توکن بومی چین لینک، با قیمت ۴.۷۰ دلار ژوییه ۲۰۲۰ را آغاز کرد و در ۱۵ ژوییه (۲۵ تیر)، به رکوردی تاریخی معادل با ۸.۶۶ دلار دست یافت. امّا این توکن با اندکی افت ماه بعد (اوت) را در محدوده ۷.۸۰ دلار آغاز کرد و پس از آن به رکورد خیره‌کننده جدیدی در ۱۳.۴۶ دلار رسیده است. به‌عبارت دیگر، توکن لینک در مدت کمتر از دو ماه گذشته بیش از ۱۸۶ درصد، طی یک سال گذشته بیش از ۴۷۲ درصد و در دو سال گذشته بیش از ۴,۶۰۰ درصد رشد داشته است.

رکورد قیمتِ بیشتر ارزهای دیجیتال بازار، در ژانویه ۲۰۱۸ (دی ۹۶) اتفاق افتاده است، اما وقتی به نمودار قیمت چین لینک نگاهی می‌اندازیم، رشد این ارز دیجیتال آن‌قدر عجیب بوده است که آن رکورد قیمتی ژانویه ۲۰۱۸ اصلاً به چشم نمی‌آید.

link price chart
نمودار قیمت چین لینک از ابتدای عرضه در صرافی

از منظر بلندمدت، برای ارائه دلیل رشد نجومی لینک می‌توان به نقش کلیدی شبکه چین لینک در آینده تمرکززدایی، تیم قدرتمند، شرکای بزرگ و طی‌کردن نقشه راه طبق زمان‌بندی اشاره کرد. ولی از دیدگاه میان‌مدت چرا چین لینک در مدت دو ماه گذشته این چنین به اوج رسیده است؟

یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار، افزایش بهای آلت کوین‌ها در هفته‌های اخیر، علی‌الخصوص پروژه‌های فعال در حوزه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) بوده است.

معامله‌گران علاقه‌مندی که به‌تازگی وارد این فضا می‌شوند، به‌دنبال سرمایه‌گذاری بر روی پروژه‌هایی با آینده درخشان هستند. اینگونه که به نظر می‌رسد وضعیت توکن لینک به‌عنوان بزرگ‌ترین توکن مبتنی بر اتریوم از نظر ارزش بازار، بعلاوه‌ی پیشرفت‌های فنی و اجتماعی چین لینک در جوامع اتریوم و سایر پلتفرم‌های قراردادهای هوشمند، در مدت هفته‌های اخیر این کوین را به یک هدف اصلی برای سرمایه‌گذاران پرانرژی ارزهای دیجیتال تبدیل کرده است.

شکوفایی در قالب همکاری با پروژه‌های دیفای

چین لینک با پروژه‌های مختلفی اعم از کوچک، متوسط و بزرگ همکاری می‌کند، امّا بخش زیادی از هیجانات تازه‌شکل‌گرفته پیرامون این شبکه اوراکل، وام‌دار نحوه عملکرد مؤثر این شبکه در رشد دیفای و اقتصاد ارزهای دیجیتال است.

برای نمونه، چین لینک ارائه‌دهنده اوراکل به پروژه‌های نوظهور اما سودآور و برجسته صنعت دیفای، مانند سینتتیکس (Synthetix) و آوی (Aave)، بوده است. در رتبه‌بندی وب‌سایت آماری دیفای پالس (DeFi Pulse)، آوی مقام سوم و سینتتیکس مقام چهارم بزرگ‌ترین پروژه‌های دیفای به لحاظ ارزش کل قفل‌شده در پروژه (TVL) را از آنِ خود کرده‌اند.

به‌عبارتی دیگر، موفقیت این پروژه‌ها و سایر پروژه‌های مشابه، موفقیت چین لینک نیز در پی دارد. در حقیقت آنها مُهر تأییدی بر این فرضیه چین لینک هستند که بسیاری از پروژه‌ها مایل به راه‌اندازی اوراکل‌های خود نمیباشند و تقاضای واقعی و روزافزونی برای دریافت خدماتِ چین لینک در حوزه دیفای وجود دارد.

همکاری چین لینک با BSN

bsn china

از مهم‌ترین عناوین خبری چند روز گذشته در حوزه فناوری کشور چین، مربوط به راه‌اندازی شبکه دولتی خدمات مبتنی بر بلاک چین (BSN) است. این شبکه قرار است در کشور چین به‌نوعی «اینترنت» بلاک چین‌ها و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز باشد.

شبکه BSN که طی ماه جاری میلادی در دسترس عموم قرار خواهد گرفت، از چند بلاک چین‌ عمومی، همچون اتریوم، تزوس و ایاس، پشتیبانی خواهد کرد. درحال‌حاضر چین لینک است که ارائه خدمات اوراکل برای این شبکه گسترده را بر عهده گرفته است.

تیم BSN در ژوئن (تیرماه) اعلام کرد:

این ادغام بسیار مهم [با چین لینک] به دولت‌ها و کسب‌وکارها اجازه خواهد داد تا با استفاده از اوراکل‌های چین لینک از طریق خدمات بین‌زنجیره‌ای IRITA، داده‌های معتبر جهان واقعی را در اپلیکیشن‌های BSN خود به کار بگیرند.

همکاری‌های نوین و بی‌نظیر

چین لینک از نظر قابلیت ایجاد همکاری‌های جدید در سرتاسر حوزه اقتصاد ارزهای دیجیتال بی همتا است. شاید با پروژه‌های کوچک‌تر آشنا نباشید، اما چین لینک با برخی از جذاب‌ترین پروژه‌ها در اکوسیستم ارزهای دیجیتال هم وارد همکاری شده است.

سرویس نام‌گذاری اتریوم (ENS) به استانداردی برای نام‌گذاری آدرس‌ها در اکوسیستم اتریوم تبدیل شده است. در ژوییه ۲۰۲۰ (تیرماه)، پروژه سرویس نام‌گذاری اتریوم در یک همکاری فوق‌العاده و بی‌نظیری از فید مرجع قیمت اتر به دلارِ چِین لینک به‌عنوان اوراکل دلار خود استفاده کرد.

علاوه‌ بر این، می‌توان به مورد ریفلکسر لبز (Reflexer Labs) هم اشاره کرد. ریفلکسر لبز در حال ایجاد اوراق قرضه با وثیقه واکنشی (reflex bond) بر روی شبکه‌ای مبتنی بر اتریوم، موسوم به رای (RAI)، است. اوراق قرضه با وثیقه واکنشی، اوراق قرضه‌ با پشتوانه وثیقه‌ هستند که کمتر تحت‌تأثیر نوسانات وثیقه یا همان دارایی پشتوانه خود قرار خواهند گرفت. شبکه RAI به جهت ساخت نوع جدیدی از وثیقه با ارزش بسیار پایدار در حوزه امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) ایجاد شده است. ریفلکسر لبز هم از فید قیمت اتر به دلارِ چِین لینک استفاده می‌کند. در کل، چین لینک از همان ابتدا با برخی از بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین پروژه‌های فضای دیفای همراه و همکار بوده است.

کمک به پروژه‌های NFT

هم اکنون، دیفای مهم‌ترین بخش شبکه اتریوم است، اما اکوسیستم توکن‌های تعویض‌ناپذیر (NFT) هم واقعاً حوزه‌ای امیدوارکننده است. در این بین، چین لینک به پروژه‌های مبتنی بر توکن‌های تعویض‌ناپذیر کمک شایانی خواهد کرد تا منعطف‌تر شوند.

چین لینک این کار را از طریق راه‌حل «تابع تصادفی قابل‌تأیید» (VRF) انجام خواهد داد که در واقع، ابزاری برای تصادفی‌سازی واقعی به‌جای روش‌های شبه‌تصادفی‌سازی است. به جهت این منظور، چین لینک اخیراً با پروژه‌های NFT یا همان توکن‌های تعویض‌ناپذیر همکاری می‌کند تا دسترسی به دارایی‌های واقعا تصادفی را برای آنها ممکن کند. پروژه‌های بسیار زیادی در این زمینه با چین لینک همکاری می‌کنند؛ از جمله این پروژه‌ها می‌توان به پروژه های زیر اشاره کرد:

 • تاینی‌باکسز (Tinyboxes)
 • کارگو (Cargo)
 • بولیونیکس (Bullionix)
 • پُلیِنت گیمز (Polyient Games)
 • کوریواینوست (CurioInvest)
 • وایلدکاردز (Wildcards)
 • فیس‌گلف (FaceGolf)
 • تکسِل (Texel)

جدای از این، تیم چین لینک به روشی برای ایجاد نمونه ای کاملاً جدید از توکن‌های تعویض‌ناپذیر، به‌نام «توکن‌های تعویض‌ناپذیر پویا» (dynamic NFT)، دست یافته است. به طور قطع این فناوری در آینده موردبررسی و کاوش بیشتری قرار خواهد گرفت. درحال‌حاضر، این روش در ابتدای راه خود است، ولی می‌توان منتظر ایفای نقش مؤثر چین لینک در پیشرفت و سهولت دسترسی بسیاری از پروژه‌های NFT بود.

افزایش امتیاز اعتباری در حوزه دیفای

از دیگر مزیت‌های چین لینک ارائه امتیاز اعتباری به پروژه‌های دیفای مشخص است. در ماه گذشته، چین لینک اعلام کرد که با شرکت فین‌اسکور (FinScore) وارد همکاری شد تا به این شرکت در ایجاد سیستم جایگزینی برای امتیازدهی اعتباری کمک کند. در آن زمان، شرکت فین‌اسکور اینگونه گفت:

ادغام [با چین لینک] به وام‌دهندگان این اجازه را می‌دهد تا با شاخص امتیاز حضور اجتماعی فین‌اسکور (FinScore Social Presence Score)، یکی از محصولات ضدکلاهبرداری ما، به داده‌های جهان واقعی دسترسی داشته باشند. امتیاز حضور اجتماعی فین‌اسکور اطلاعات مختصری درباره هویت، موجودیت و اعتبار وام‌گیرنده ارائه می‌دهد و به وام‌دهنده این امکان را می‌دهد تا تصمیم بهتری را بگیرد. این شاخص همچنین به‌صورت بالقوه از ملزومات وثیقه‌های اجباری یا نرخ بهره برای تبادل وام با پشتوانه ارزهای دیجیتال می‌کاهد. شاخص امتیاز حضور اجتماعی فین‌اسکور ویژگی قدرتمندی در مبارزه با کلاهبرداری است و به وام‌دهنده این امکان را می‌دهد تا شناخت بهتری از وام‌گیرنده داشته باشد.

تعیین گس (Gas)

link

جهت استفاده از بلاک چین اتریوم، متقاضی باید مبلغی اتر به‌نام گس (Gas)، برای انجام تراکنش‌ها بپردازد.

به تازگی، گس به موضوع بسیار مهمی در جامعه اتریوم تبدیل شده است. شایان ذکر است که چند هفته پیش، چین لینک فید مرجع قیمت فست گس/وِی (Fast Gas/Gwei) را عرضه کرد. وِی (Gwei) کوچک‌ترین واحد اتر و برابر با یک میلیاردم اتر است که اغلب برای بیان مبلغ گس به کار می‌رود. چین لینک در توضیحی برای ویژگی فست گس/وِی اظهار کرد:

این فید مرجع مناسبی برای یافتن سریع قیمت گس در زمان انجام تراکنش است و به کاربران کمک خواهد کرد تا هزینه ای اضافی برای گس پرداخت نکنند.

با توجه به اینکه بسیاری از پروژه‌های اتریوم احتیاج دارند در کمترین زمان میزان گس لازم را تعیین کنند، این ویژگی بسیار جالب و کاربردی است.

پذیرش عمومی

چین لینک مختص به حرفه‌ای‌ها در حوزه اقتصاد ارزهای دیجیتال نیست. این پروژه توجه شرکت‌های مهمی را به خود جلب کرده است.

به‌عنوان نمونه، در طی ماه جاری، تی‌ سیستم (T-Systems)، یکی از شرکت‌های تابعه دویچه تلکام (Deutsche Telekom)، شرکت بزرگ مخابرات آلمان، اعلام کرد که اجرای یکی از نودهای چین لینک را آغاز کرد تا به یکی از ارائه‌دهندگان فید داده‌های غیرمتمرکز تبدیل شود. این شرکت اینگونه توضیح داد:

با ارائه داده‌های جهان واقعی به شبکه چین لینک، سرویس پیام چندرسانه‌ایِ (MMS) شرکت تی‌ سیستم در واقع وارد فعالیتی به نام «استخراج عمومی» (generalized mining) می‌شود که در آن سرویس فناوری اطلاعات (IT) به شبکه بلاک چین ارائه می‌کند و در ازای انجام صحیح و معتبر این فعالیت، دارایی‌های دیجیتال را دریافت می‌کند. ازآنجایی که ارزش قابل‌توجهی در پروژه‌های دیفای قفل شده است، چنین سرویس‌های فناوری اطلاعاتی در کل اکوسیستم اتریوم نقشی اساسی ایفا می‌کند.

جمع‌بندی

چین لینک، یکی از هیجان‌انگیزترین پروژه‌های حال حاضر حوزه اقتصاد ارزهای دیجیتال، از چند جنبه مختلف به موفقیت‌هایی چشمگیر دست یافته است.

با قطعیت نمی‌توان آینده این پروژه را معین کرد اما در این موضوع که اخیراً معامله‌گرها توکن لینک را یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری خود در نظر می‌گیرند و به آینده آن بسیار امیدوار هستند هیچ شکی نیست. اشتیاق سرمایه‌گذاران به این توکن، لینک را به یکی از قدرتمندترین ارزهای دیجیتال حال حاضر بازار تبدیل کرده است.

منابع: بلاکونومی و Cryptonews

دیدگاه بگذارید