Chia raises $61M for ‘eco-friendly’ crypto despite critics
26 مه

شبکه چیا (Chia Network) در میان انتقادات حامیان محیط‌زیست از ارزهای دیجیتال، موفق شد تا مبلغ ۶۱ میلیون دلار از سرمایه‌گذاران برجسته فناوری را برای شبکه ارزهای دیجیتال سازگار با محیط‌زیست خود جذب کند.

استارتاپ بلاک چینی شبکه چیا (XCH) موفق شده است تا در یک دوره جذب سرمایه مبلغ ۶۱ میلیون دلار را جمع‌آوری کند. شرکت‌های برتر سرمایه‌گذاری مانند اندریسون هوروویتز (Andreessen Horowitz) و ریچموند گلوبال ونچرز (Richmond Global Ventures) نیز در میان سرمایه‌گذاران چیا هستند.

شبکه بلومبرگ به نقل از یک منبع ناشناس گزارش داده است که این پلتفرم قرارداد هوشمند غیرمتمرکز در این دوره جذب سرمایه چیزی در حدود ۵۰۰ میلیون دلار ارزش‌گذاری شده بود. ناوال راویکانت (Naval Ravikant)، مدیرعامل و هم‌بنیان‌گذار اینجل لیست (AngelList)، و شرکت‌های بریر کپیتال (Breyer Capital) و ترو ونچرز (True Ventures) هم از این جذب سرمایه پشتیبانی خود را علام کردند.

جین هافمن (Gene Hoffman)، رئیس و مدیر ارشد مالی چیا، به بلومبرگ اظهار داشت كه این شركت امیدوار است تا در سال جاری میلادی از طریق یک عرضه اولیه سهام خود را به سهامی عام تبدیل کند.

هافمن اینگونه اظهار داشته است:

هدف ما همیشه این بوده است که به بسرعت سهام خود را عرضه عمومی کنیم، زیرا این کار فضای نظارتی ما را به صورت چشمگیری شفاف می‌کند و به مشتریان این امکان را می‌دهد تا از این ارز که با سایر سکه‌ها تفاوت دارد، برای پوشش در مقابل نوسانات بازار عمومی استفاده کنند.

شبکه چیا در سال ۲۰۱۷ توسط برام کوهن (Bram Cohen)، خالق بیت تورنت (BitTorrent)، تأسیس شده است و در سال ۲۰۱۸ در یک دوره جذب سرمایه اولیه با پیشگامی راویکانت و اندریسون هاروویتز بیش از ۳.۳ میلیون دلار را جمع‌آوری کرد. این شرکت توکن خود، چیا (XCH) را به‌عنوان «پول سبز برای دنیای دیجیتال» معرفی می‌کند.

گزاره ارزش اصلی شبکه چیا ساز و کار اجماع منحصر به‌ فرد آن یا همان «اثبات فضا و زمان» است. این روش اجماع اینگونه مدعی است که با به‌کارگیری از قدرت محاسباتی استفاده‌ نشده در هارد دیسک درایو اعتبارسنج‌ها بهره‌وری انرژی بسیار بیشتری نسبت به استخراج اثبات کار (PoW) را فراهم می‌کند.

کاربران برای ایجاد یا فارم چیا، بایستی نرم‌افزار آن را نصب کنند. این نرم‌افزار داده‌های رمزنگاری‌شده‌ای بنام «پلات» را برروی هارد دیسک آن‌ها ثبت می‌کند. بلاک چین چیا به صورت تقریبی در هر ۱۸ ثانیه یک مسئله ریاضی را برای هر بلاک جدید منتشر می‌کند. هر کاربری که منابع محاسباتی استفاده‌ نشده‌اش برای کشت در دسترس باشد، احتمال برنده شدنش برای کشت آن بلاک بیشتر است.

به‌رغم آنکه این شرکت چیا را به‌عنوان جایگزینی سبز برای بیت کوین BTC9 و همین‌طور سایر ارزهای دیجیتال تبلیغ می‌کند، برخی افراد در ادعاهای این شبکه مبنی بر سازگار بودن با محیط‌ زیست ابراز تردید کرده‌اند.

دیوید جرارد (David Gerard)، نویسنده کتاب حمله بلاک چین ۵۰ فوتی (attack of the ۵۰ foot blockchain)، در مقاله‌ای که با عنوان «چیا، راهی جدید برای هدر دادن منابع» در تاریخ ۲۳ ماه مه چاپ کرده است، از چیا به‌دلیل مصرف بالای برق و نیاز به استفاده نزدیک به ۱۰۰ درصدی از چندین رشته پردازنده مرکزی (CPU) برای کشت به‌شدت انتقاد کرد.

جرارد بر این امر تأکید کرده است که فرایند پلاتینگ (Plotting) در چیا معمولاً از هارد اس‌اس‌دی (SSD) رایانه استفاده می‌کند و می‌تواند در کمتر از شش هفته یک هارد را بسوزاند. در مقایسه، اس‌اس‌دی‌هایی که در حالت عادی استفاده می‌شوند با کارکرد معمولی حدود طول عمرشان بیش از یک دهه است.

او اینگونه اظهار داشته است که:

چیا به‌جای دی‌اکسید کربن، مقادیر زیادی زباله الکترونیکی، یعنی فلزات کمیاب، تولید می‌کند که در قطعات محاسباتی گران‌قیمت مونتاژ شده‌اند و تنها در طول مدت چند هفته به گورستان زباله‌های سمی و تقریباً غیرقابل بازیافت تبدیل می‌شوند.

پیش‌بینی جرارد مبنی بر اینکه چیا باعث افزایش زباله‌های پردازنده‌ها می‌شود، در حال حاضر هم ظاهراً رخ نموده است. مجله فورچون (Fortune) گزارش داده است که در آستانه راه‌اندازی شبکه چیا، سراسر آسیای جنوب شرقی با کمبود دیسک سخت مواجه شده است.

یک تحلیلگر مطرح بنک آو امریکا (Bank of America) اظهار داشت:

در هفته‌های اخیر تقاضا و قیمت‌گذاری برای هاردهای ظرفیت بالا به صورت چشمگیری افزایش یافته و قیمت اس‌اس‌دی‌های سازمانی نیز بالاتر رفته است. پایداری پیامد محبوبیت چیا همچنان نامشخص است.

منبع:”cointelegraph

دیدگاه بگذارید