Ethereum Blockchain Records 1 Billion Transactions
08 فوریه

داده‌های تازه نشان دهنده این است که با افزایش قیمت اتریوم، مجموع تراکنش‌ها برروی شبکه بلاک چین این ارز هم به بیش از ۱ میلیارد رسیده است. از طرفی دیگر، از ژانویه ۲۰۲۰ (دی) تا به حال شبکه اتریوم به‌طور متوسط روزانه میزبان بیش از یک میلیون تراکنش بوده است.

هم‌زمان با ثبت اوج‌های تاریخی جدید و پی‌درپی برای قیمت اتریوم، بلاک چین آن نیز در حال درنوردیدن رکوردهای دیگری است.

آن‌طور که داده‌های دریافتی از اتراسکن (Etherscan) نشان می‌دهد، شمار تراکنش‌های شبکه اتریوم، روز گذشته از مرز یک میلیارد واحد عبور کرده است.

بلاک چین اتریوم در سال ۲۰۱۵ فعال شد. در ماه مه ۲۰۱۷ مصادف با اردیبهشت ۹۶ این شبکه نوپا برای نخستین بار توانست رکورد ۱۰۰ هزار تراکنش در روز را برای خود به ثبت برساند و سپس در ژانویه ۲۰۱۸ (دی ۹۷) نیز هم‌زمان با عبور قیمت اتریوم از مرز ۱,۰۰۰ دلار، تعداد تراکنش‌های این شبکه از آستانه یک میلیون واحد در روز پیشی گرفت.

پس از فروکش کردن تب‌وتاب بازار، شمار تراکنش‌های روزانه شبکه اتریوم هم رو به کاهش گذاشت و در محدوده 500 هزار الی یک میلیون واحد درحال نوسان بود. با این حال، از ژانویه ۲۰۲۰ تا کنون، شمار تراکنش‌های روزانه توانسته خود را در بالای مرز یک میلیون واحدی تثبیت کند. بخش عمده‌ای از این اتفاق به گسترش کاربرد اپلیکیشن‌های حوزه امور مالی غیرمتمرکز باز می‌گردد که بر پایه بلاک چین اتریوم توسعه یافته‌اند.

شایان ذکر است که اپلیکیشن‌های امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) مانند آوی (Aave) و یونی‌سواپ (Uniswap) به معامله‌گران این اجازه را می‌دهند که بدون نیاز به یک بانک یا صرافی متمرکز، دست به تبادل یا نگهداری دارایی‌های دیجیتال بزنند.

این اپلیکیشن‌ها در بستر اتریوم و مبتنی بر زیرساخت‌های آن ساخته شده‌اند و تراکنش‌های زیادی از طریق آنها درحال انجام است. داده‌های پلتفرم تحلیلی دیفای پالس (DeFi Pulse) نشان دهنده این موضوع است که هم‌اکنون بیش از ۳۵ میلیارد دلار در پروتکل‌های دیفای سپرده‌گذاری شده است.

رشد استفاده از بلاک چین اتریوم باعث تحمیل فشارهای فزاینده بر روی آن شده و افزایش کارمزدهای اتریوم را به‌دنبال داشته است. روند گذار به پروتکل اجماع اثبات سهام در اتریوم ۲.۰ از سال گذشته آغاز شده است ولی هنوز به‌طور کامل عملیاتی نشده است. این نکته را فراموش نکنید که با تغییر پروتکل اجماع، شبکه اتریوم می‌تواند میزبان حجم انبوهی از تراکنش‌ها باشد.

اگر همچنان نرخ تراکنش‌های روزانه اتریوم حفظ شود، اینگونه انتظار می‌رود که مجموع تراکنش‌های این بلاک چین حتی در عرض کمتر از دو سال از مرز دو میلیارد واحد نیز عبور کند. کاربران امیدوارند که تا پیش از وقوع چنین اتفاقی، اتریوم ۲ به‌صورتی کامل آماده بهره‌برداری شده باشد.

دیدگاه بگذارید