etheriumrisesup
22 سپتامبر

اتریوم ماه جاری میلادی را در حالی آغاز کرد که در آستانه رسیدن به مرز ۴۹۰ دلاری بود. حال و با پشت سر گذاشتن سه هفته، روند قیمت اتریوم کم‌قوت بوده است.

۵ سپتامبر (۱۵ شهریور)، قیمت اتریوم قبل از آغاز روند احیای خود تا کف ۳۱۰ دلاری نیز سقوط کرد. از طرف دیگر، ارز شماره دو بازار در این روند، چندین بار تا مرز ۳۹۰ دلاری جلو رفت ولی موفق به شکست مقاومت ۴۰۰ دلاری خود نشد و این مقاومت با قدرت در مقابل روند صعودی این ارز دیجیتال ایستادگی کرد. حمایت در محدوده ۳۶۰ دلاری هم چند بار لمس شد. با تمام این تفاسیر، در حال حاضر هر واحد اتریوم در محدوده 350 دلاری در بازار معامله می‌شود.

ETH/USD price chart

آیا اتریوم ۲.۰ مشکلات مقیاس‌پذیری را حل می‌کند؟

بنا بر گزارش‌ها، اتریوم ۲.۰ در آینده‌ای نزدیک و تا پایان سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی خواهد شد. پیش بینی می‌شود با راه‌اندازی نسخه جدید شبکه اتریوم، عملکرد قراردادهای هوشمند این پلتفرم بهبود خواهد یافت و احتمال افزایش قیمت این ارز دیجیتال هم وجود خواهد داشت. با این حال، برخی دیگر بر این باورند که این به‌روزرسانی نمی‌تواند مشکلات شبکه را از نظر کارمزدهای بالای آن رفع کند.

در حال حاضر شبکه اتریوم بیشتر از هر زمان دیگری درگیر ازدحام است؛ حوزه امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) روزبه‌روز در حال گسترش است و افزایش مداوم کارمزدها هم گریبان شبکه را گرفته است. همین مسائل است که باعث شده تا کاربران و سرمایه‌گذاران دیفای بی‌صبرانه منتظر راه‌اندازی اتریوم ۲.۰ باشند. آنها به این امید دارند که با عرضه نسخه جدید شبکه اتریوم، مشکل کارمزدهای بالا نیز از بین برود و شبکه ثبات بیشتری را پیدا کند. بنا به نظر الکس کروگر (Alex Kruger)، اقتصاددان و معامله‌گر بزرگ، رشد حوزه دیفای به احتمال زیاد تأثیرات اتریوم ۲.۰ بر مقیاس‌پذیری شبکه را کمرنگ خواهد کرد. وی در توییت خود اینگونه می‌نویسد:

با فرض بر اینکه هر کاربر دیفای به‌صورت میانگین ۴ آدرس داشته باشد (ممکن است بیشتر نیز باشد)، در حال حاضر ۱۱۴,۰۰۰ کاربر در این حوزه فعالیت می‌کنند. این عدد کوچک است ولی جای رشد فراوانی دارد. برای مقایسه میتوان گفت که کوین بیس ۳۲ میلیون کاربر دارد.

امّا اتریوم [فعلی] از عهده ۱۱۴,۰۰۰ کاربر بر نمی‌آید، آیا اتریوم ۲.۰ می‌تواند از عهده میلیون‌ها کاربر بر بیاید؟

مقاومت‌های پیش رو

قیمت اتریوم در محدوده مثلثی صعودی در حال حرکت است. این نوسانات در حالی شکل گرفته است که در هفته ای که گذشت قیمت این ارز دیجیتال نتوانست مقاومت ۳۹۰ دلاری را بشکند. از طرف دیگر، حمایت ۳۶۰ دلاری قرار دارد که در هفته‌های گذشته با قدرت اجازه نداده است تا خرس‌ها کنترل بازار را به دست خود بگیرند. به نظر می‌رسد که قیمت اتریوم وارد فاز تثبیت خود شده است. شاخص قدرت نسبی هم در محدوده میانی قرار دارد و این مسئله را تأیید می‌کند.

ETH/USD price chart

‌الگوی مثلث صعودی به‌طرف هدف ۴۵۰ دلاری جهت‌گیری کرده است. باید این نکته را به یاد داشت که در ابتدا میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای باید به یک سطح حمایتی تبدیل شود. این حرکت به خریداران بازار این فرصت را می‌دهد تا هرچه سریعتر تمرکز خود را به سطح ۴۰۰ دلاری معطوف کنند. با شکستن مقاومت سرسخت ۴۰۰ دلار، خریداران بیشتری را جهت خرید تشویق می‌کند و با ایجاد حجم معاملات بیشتر، هدف‌های بعدی ۴۲۰ و ۴۵۰ دلار خواهد بود.

تحلیل‌های درون زنجیره‌ای

داده‌های درون زنجیره‌ای اینتودبلاک (IntoTheBlock) نشان می‌دهد که سخت‌ترین مقاومت در محدوده ۳۷۶ تا ۳۸۶ دلار است. این محدوده بیشترین میزان اتریوم را در خود جای داده است؛ چرا که چیزی در حدود ۱.۳۵ میلیون آدرس، در این محدوده ۱۳.۳۸ میلیون اتر خریده‌اند. اگر خریداران بتوانند این ناحیه را به حمایت تبدیل کنند، به‌ احتمال بسیار زیاد، شاهد رسیدن قیمت به ۴۰۰ دلار خواهیم بود. در این صورت هدف بعدی ۴۲۰ دلار است.

ETH IOMAP

اصلی‌ترین حمایت در محدوده ۳۶۳ تا ۳۷۴ دلار قرار دارد. در این ناحیه ۶۹۴,۳۳۰ آدرس، چیزی معادل ۲.۶ میلیون اتر خریده‌اند. در صورت شکستن این نقطه های حمایتی، حمایت اصلی بعدی در ناحیه ۳۱۸ تا ۳۳۰ دلار قرار دارد. داده‌های اینتودبلاک نشان دهنده این است که آدرس‌های تازه در شبکه اتریوم، در حال افزایش است. افزایش آدرس‌ها را می‌شود عاملی برای از سر گیری روند نزولی در آینده‌ای نه چندان دور به حساب آورد.

ETH new addresses chart

از طرف دیگر، داده‌های سنتیمنت (Santiment) نشان دهنده این است که نهنگ‌های اتریوم در حال انباشت اتریوم هستند. آدرس‌هایی که موجودی اتریوم آنان مابین ۱۰۰,۰۰۰ تا ۱,۰۰۰,۰۰۰ واحد است، از ۱۱ سپتامبر (۲۱ شهریور) تا ۱۸ سپتامبر (۲۸ شهریور)، از ۱۵۷ آدرس به ۱۶۰ آدرس رسیده است. به عبارت ساده تر، نهنگ‌های این ارز دیجیتال منتظر افزایش قیمت و جهش دوباره آن به ۴۰۰ دلار هستند.

ETH holder distribution

در آخر اینگونه میتوان نتیجه گیری کرد که احتمال شکسته‌شدن مقاومت ۴۰۰ دلاری اتریوم و آغاز حرکت به‌سمت ۵۰۰ دلار وجود دارد. صد البته که این نکته را باید به یاد داشت که اگر ناحیه مقاومت ۳۷۶ تا ۳۸۶ دلار نشکند، کنترل بازار به دست خرس‌ها می‌افتد و خریداران به‌سختی خواهند توانست آن را بازپس گیرند. از طرف دیگر، کاهش قیمت و شکسته‌شدن حمایت ناحیه ۳۶۳ و ۳۶۴ دلار، می‌تواند قیمت اتریوم را تا بازه ۳۳۰ تا ۳۱۸ هم پایین بکشد.

منبع: “fxstreet

دیدگاه بگذارید