European Ministers Call on EU Commission to Regulate Stablecoins
14 سپتامبر

وزرای اقتصاد و دارایی پنج کشور مختلف اروپایی از کمیسیون اتحادیه اروپا درخواست کردند تا مقرراتی را در رابطه با استیبل کوین‌ها وضع و تحریم‌هایی را برای ارائه‌دهندگانی که این قوانین را نقض می‌کنند، تعیین کند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، وزرای اقتصاد و دارایی کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا و هلند به کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کردند تا به‌منظور حمایت از مصرف‌کنندگان و حفظ حاکمیت پولی اتحادیه اروپا در برابر شرکت‌های بزرگ فناوری، مقرراتی را در ارتباط با استیبل کوین‌ها وضع کند.

در بیانیه مشترکی که در روز جمعه و در کنفرانس بوندس بانک (Bundesbank Conference) ارائه شد، وزرای این پنج کشور اعلام کردند که ارائه‌دهندگان استیبل کوین‌های خصوصی باید به مقرراتی که اتحادیه اروپا وضع می‌کند پایبند باشند و در صورتی که از استانداردها و قوانین وضع شده تخطی کنند، امکان فعالیت در اتحادیه اروپا را نخواهند داشت.

هر چند در بیانیه مذکور از شرکت و یا ارز دیجیتالی خاصی نام برده نشده است، ولی این احتمال وجود دارد که وزرای این پنج کشور اروپایی به ارز دیجیتال لیبرا که فیس‌بوک آن را پشتیبانی می‌کند، اشاره کرده باشند. دولت‌های فرانسه و آلمان پیش از این نیز مخالفت خود را با راه‌اندازی ارزهای دیجیتالی شرکت‌های خصوصی که می‌توانند یورو را به چالش بکشند، اعلام کرده بودند.

یکی از الزاماتی که در بیانیه مشترک در ارتباط با استیبل کوین‌ها مطرح شده، این است که تمام استیبل کوین‌ها باید با پشتوانه یورو باشند و ارزش هر واحد از آنها با یک یورو یا دیگر ارزهای ملی کشورهای عضو اتحادیه اروپا تعیین شود. همینطور این استیبل کوین‌ها باید در مؤسساتِ مورد تأیید اتحادیه اروپا نگهداری شوند.

الزام به جهت ثبت به‌عنوان یک نهاد مالی در اتحادیه اروپا، از دیگر الزامات مطرح‌شده در طرح پیشنهادی است.

در این زمینه رئیس کمیسیون اقتصادی اتحادیه اروپا گفت:

این اتحادیه از ماه ژوئن (تیر) در حال آماده‌سازی چارچوب قانونی جدیدی برای ارزهای دیجیتال است. این چارچوب قانونی جدید مشمول الزامات سخت‌گیرانه‌ای برای ارائه‌دهندگان استیبل کوین‌ها می‌شود.

همچنین رئیس بانک مرکزی فرانسه در کنفرانس روز جمعه اینگونه گفت:

اتحادیه اروپا بیش از اندازه به شرکت‌های بزرگ فناوری وابسته شده است. اگر جلوی این شرکت‌های خصوصی گرفته نشود، قادرند دولت‌ها و بانک‌های مرکزی را از داشتن هر گونه نقش پولی در کشورهای خود محروم کنند.

همچنین کریستین لاگارد (Christine Lagarde) رئیس بانک مرکزی اتحادیه اروپا (ECB) در رابطه با همین موضوع گفت که اتحادیه اروپا در زمینه توسعه دارایی‌های دیجیتال در سطح جهانی عقب افتاده است.

منبع: کوین دسک

دیدگاه بگذارید