Gold price hits new all-time
27 جولای

طلا و بیت کوین در نبردی برای کسب عنوان برترین ابزار ذخیره ارزش، هفته بسیار خوبی را پشت سر گذاشتند. بیت کوین، اتریوم و دیگر ارزهای دیجیتال در طی مدت هفته‌ای که گذشت با افزایش قیمت مواجه شدند، ولی بااین‌حال، هیچ‌کدام از این ارزهای دیجیتال پیشتاز بازار به اوج قیمت تاریخی خود نرسیده‌اند.

امّا برای طلا اوضاع به‌شکل دیگری در حال رقم‌خوردن بوده است و بهای هر انس طلا در بازار معاملات آتی این فلز گران‌بها با افزایش ۰.۴ درصدی در روز جمعه به رکورد تاریخی ۱,۸۹۷.۵۰ دلار رسید. با این تفاسیر، طلا با بر جای گذاشتن یک رکورد تاریخی جدید از رکورد پیشین خود در ماه اوت ۲۰۱۱ (مرداد ۹۰) پای خود را فراتر گذاشته است.

طلا و بیت کوین نیز مانند تمام کالاهای تجاری دیگر از سقوط ناگهانی بازار سهام در ماه مارس (اسفند ۹۸)، بی‌نصیب نماندند؛ سقوطی که بلاتکلیفی ناشی از همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ در دنیا عامل اصلی‌ آن بود. بااین‌حال، هر دوی طلا و بیت کوین توانستند در ادامه، روی مدار صعودی قرار گیرند؛ به دلیل اینکه نوسانات اقتصادی سبب شد تا بسیاری از سرمایه‌گذاران برای در امان نگه‌داشتن دارایی‌های خود از گزند تورم به سوی آن‌ها روی بیاورند.

از اواخر ماه ژوئن(خرداد) بود که بهای بیت کوین در ۶ ماهه اول سال جاری میلادی، دوبرابر بیشتر از طلا رشد کرد. لازم به ذکر است که در طی این بازه، قیمت بیت کوین ۳۲ درصد افزایش یافت، در صورتی که قیمت طلا تنها ۱۶ درصد بیشتر شد.

طلا کماکان طی هفته‌های گذشته، روندی صعودی خود را برای خود حفظ کرده است و اوایل این ماه توانست رکورد ۹ ساله خود را بشکند و در روز جمعه گذشته هم به قله تاریخی خود دست یافت.

مارک نووگراتز (Mike Novogratz)، مدیرعامل گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital)، در اوایل ماه جاری بود که به رسانه‌ها گفته بود بر این باور است که سرمایه‌گذاری میان‌مدت در طلا بهتر است؛ هرچند ممکن است که بیت کوین در بلندمدت سود بیشتری را نصیب سرمایه‌گذاران خود کند. وی در ادامه اظهارت خود اضافه کرده است:

بخش عظیمی از دارایی‌های من به بیت کوین اختصاص یافته است و فکر می‌کنم که در آغاز این چرخه هستیم. احساسات من اینگونه است که بیت کوین، از طلا پیشی خواهد گرفت اما فعلا به افراد توصیه می‌کنم که به‌دلیل نوسانات ناگزیر بازار، طلا ذخیره کنند.

وی بیان کرده است:

آنچیزی که در سطح کلان اقتصادی در حال رخ‌دادن است، برای فلز گران‌بهایی مانند طلا بسیار عالی است. بانک‌های مرکزی مدام در حال چاپ پول هستند و طلا هم در مسیری است که به‌زودی قله تاریخی ۱,۹۵۰ دلار را پشت سر می‌گذارد و همچنان به تاخت و تاز در بازار ادامه می‌دهد.

اگر پیش‌بینی نووگراتز درست از آب دربیاید، می‌توانیم شاهد این باشیم که در هفته آینده، طلا از مرز ۱,۹۰۰ دلار هم عبور کند و رکوردهای جدیدی را بر جای بگذارد. حال سوالی که پیش می آید این است که آیا بیت کوین هم پس از افزایش قیمت هفته جاری، رشد مشابهی را تجربه خواهد کرد؟

منبع: دیکریپت

دیدگاه بگذارید