asic-miners
21 جولای

استخراج بیت کوین چیست؟

با وجود تحریم ها و صدور مجوزهای لازم و قیمت روزافزون دلار، این روزها برای عموم تب استخراج بیت کوین بسیار داغ است.

نوپا بودن صنعت استخراج و شکل جدید و جذاب درآمدزایی آن باعث شده است تا هر کسی مشتاق باشد که درباره چگونگی انجام این فعالیت بداند.

با ماینرسلر در ادامه معرفی و آموزش کامل استخراج بیت کوین و نیازهای اولیه آن همراه باشید.

اولین سوالی که برای افراد تازه‌ وارد به این صنعت پیش میاد اینه که دقیقاً با استخراج بیت کوین چه عملی صورت می‌گیرد که سودآوری دارد؟ برای پاسخ به این سوال لازم است تا در ابتدا شبکه بلاک چین و بیت کوین را خوب بشناسید و با نحوه کار آنها آشنا شوید.

شبکه بیت کوین

اگر بخواهیم با زبان ساده و به صورت حلاصه توضیح دهیم، بیت کوین یک ارز دیجیتالی و شبکه غیرمتمرکز است که به هیچ کشور یا شرکت خاصی وابسته نیست.

غیرمتمرکز بودن آن به این معنی میباشد که هیچ شخص یا شرکت خاصی مالک شبکه بیت کوین نیست، بنابراین به تنهایی نمی‌توان آن را کنترل کرد.

هر کسی در هر کجای دنیا می‌تواند تنها با وصل شدن به شبکه بیت کوین، بحشی از آن شود.

به عبارت دیگر کنترل بیت کوین به دست کاربران آن است، نه یک یا چند شخص خاص.

علت امیدواری زیاد به آینده بیت کوین نیز همین موضوع غیرمتمرکز بودن است.

شبکه بیت کوین برای ادامه فعالیت خود فقط به مردم و کاربرانش وابسته و وفادار است، نه هیچ شخص یا شرکت ویا حتی دولتی خاص.

شاید برای شما هم تا به اینجا سوالاتی پیش آمده باشد، مانند:

حالا که بیت کوین یک شبکه غیرمتمرکز است، پس زمانی که برای کسی بیت کوین ارسال می‌کنید چه کسی کمک می‌کند تا بیت کوین شما منتقل شود؟ چه کسی تراکنش‌های بیت کوین را تأیید می‌کند ویا از امنیت آن محافظت می‌کند؟

در جواب به این سوالات باید گفت که شما درست حدس زدید: افراد داوطلبی که به آنها «استخراج‌کننده» یا همان «ماینر» گفته میشود.

مسلم است که ماینرها این کار را مجانی و محض رضای خدا انجام نمی‌دهند. آن‌ها دستگاه‌ها و سخت‌افزارهای خود را در اختیار شبکه بیت کوین قرار می‌دهند و شبکه بیت کوین نیز در قبال حفظ امنیت شبکه خود به ماینرها پاداشی را با بیت کوین می‌دهد.

افراد ماینر با سخت‌افزارهای خاص خود به شبکه بیت کوین اینگونه کمک میکنند تا امن بماند و تراکنش‌های بیت کوین انجام شود.

در طول عملیات استخراج، دستگاه های ماینر طی یک فرآیند روی حل معادلات پیچیده ریاضی با یکدیگر مسابقه میدهند. به محض اینکه اولین ماینر به جواب معادله برسد، بیت کوین تولیدشده هم به عنوان پاداش به آن ماینر تعلق خواهد گرفت. حل این معادلات ریاضی به قدرت پردازش بالایی نیاز دارد که از سوی سخت‌افزارهای کامپیوتری خاص ماینرها تأمین می‌شود. جهت یادآوری لازم به تأکید است که امنیت بیت کوین با همین قدرت پردازش ماینرها که در اختیار شبکه قرار گرفته است، تأمین می‌شود.

از منظر فنی، شبکه بیت کوین و فرایند استخراج بسیار پیچیده تر از این حرفهاست و آنچه که گفته شد تنها خلاصه‌ای ساده‌شده برای درکی ابتدایی از آن بود.

ماینرها علاوه بر تأیید تراکنش‌ها باعث می‌شوند واحدهای بیت کوین به شکل منحصربفرد و طبق برنامه‌ی از پیش‌ تعیین‌شده تولید شوند. بر خلاف پول‌های رایج دیگر که بانک‌ها آن‌ها را صادر می‌کنند(فیات)، در بیت کوین همه می‌توانند در صدور پول (واحدهای بیت کوین) مشارکت کنند.

استخراج بیت کوین مستلزم داشتن دستگاه‌های قدرتمند خاص و برق است.

به منظور حفظ ثبات شبکه و این‌که تمام واحدهای بیت کوین سریعاً استخراج نشوند، در استخراج بیت کوین معیاری با نام «سختی استخراج» نیز وجود دارد. بلاک‌های بلاک چینِ بیت کوین در هر ده دقیقه فقط یکبار تولید می‌شوند. اگر قدرت پردازش ماینرهای بیت کوین بسیار زیاد شود، ماینرها ممکن است قادر شوند تا زودتر از ده دقیقه بلاک را تولید و بیت کوین استخراج کنند. به همین دلیل است که سختی استخراج افزایش می‌یابد تا زمان رسیدن به جواب معادله ده دقیقه طول بکشد. از طرف دیگر، اگر قدرت پردازش ماینرها کاهش یابد، یعنی ممکن است زمان ساخت بلاک به بیشتر از ده دقیقه برسد، به این دلیل در این مواقع سختی کاهش می‌یابد تا دوباره به همان ده دقیقه برسیم.

همینطور، هر چهار سال یکبار طی رویدادی به نام «هاوینگ» (halving)، میزان بیت کوین‌های تولیدشده را به شکلی ناگهانی نصف می‌کند. همین امر باعث می‌شود تا کمیابیِ بیت کوین نیز افزایش یابد.

لازم به دکر است که تعداد بیت کوین‌هایی هم که استخراج می‌شوند، محدود به ۲۱ میلیون واحد است و پس از استخراج تمامی آن دیگر بیت کوینی تولید نخواهد شد.

در حال حاضر هر ده دقیقه ۱۲.۵ بیت کوین تولید می‌شود که پس از هاوینگ بعدی در می ۲۰۲۰ (اردیبهشت ۹۹) به ۶.۲۵ کاهش می‌یابد. تاکنون بیش از ۱۸ میلیون واحد بیت کوین استخراج شده است. پیش‌بینی می‌شود که استخراج تمام واحدهای بیت کوین تا سال ۲۱۴۰ طول بکشد.

شما برای آغاز استخراج بیت کوین، نیازی به دانستن مفاهیم تئوری ماینینگ ندارید و توضیحاتی که تا به حال داده شد بیشتر برای کمک به درک شما از ماینینگ بود.

تجهیزات مورد نیاز برای استخراج

برای استخراج بیت کوین نیاز به تهیه یک سری تجهیزات مخصوص به آن است. نوع و تعداد تجهیزات ماینینگ نسبت به بزرگی یا کوچکی فعالیت می‌تواند متغیر باشد. برای مثال بدیهی است که تجهیزات مورد استفاده برای یک فارم (مزرعه) بزرگ با تجهیزات مورد نیاز برای فارم کوچک، بسیار متفاوت است. ولی بنا بر یک قاعده کلی، برای انجام استخراج بیت کوین قطعاً به موارد زیر نیاز است:

 1. دستگاه استخراج مخصوص یا همان دستگاه ای‌سیک (ASIC)
 2. کیف پول ارز دیجیتال (بیت کوین)
 3. اینترنتی ثابت (ADSL یا TD-LTE)
 4. برق، کابل‌ و تجهیزات برقی مناسب
 5. تجهیزات تهویه هوا (فن)

دستگاه استخراج مخصوص

در روزها و ماه‌های اولیه تولد و شروع به کار بیت کوین، استخراج آن بیشتر با CPU یا همان پردازنده‌‌ها انجام می‌گرفت. در آن زمان کامپیوترهای خانگی معمولی نیز می‌توانستند بیت کوین استخراج کنند. ولی با گسترش شبکه بیت کوین و افزایش قدرت ماینرهای آن، حال استخراج به‌صرفه بیت کوین فقط با تراشه‌های مخصوص آن که ای‌سیک (ASIC) نام دارد، امکان پذیر است. استخراج بیت کوین با کامپیوترهای خانگی معمولی یا موبایل به هیچ‌عنوان سودآوری برای ماینر ندارد.

کیف پول بیت کوین

به عنوان ماینر، به یک کیف پول بیت کوین نیاز دارید که درآمد شما را دریافت و ذخیره کند. نرم افزارهای مخصوص کیف پول ارزهای دیجیتال کاملاً رایگان هستند و به راحتی می‌توان آن‌ها را روی کامپیوتر یا تلفن همراه خودتان نصب کنید.

اینترنت

جهت استخراج بیت کوین نیاز به اینترنت دارید. سرعت و حجم اینترنت اصلاً مهم نیست، بلکه پایداری و قطع و وصل نشدن آن از اهمیت بالایی برخوردار است. سرویس‌های اینترنت ADSL و TD-LTE برای این کار بسیار مناسب هستند.

برق و تجهیزات برقی مناسب

مهمترین موضوع در استخراج بیت کوین، برق مصرفی دستگاه است. دستگاه‌های استخراج بیت کوین برق زیادی را مصرف می‌کنند و حتماً باید برق و تجهیزات برقی مناسبی داشته باشید تا بتوانید هم از نظر قانونی و هم از نظر ایمنی به فعالیت خود ادامه دهید. طبق قوانین ایران، استفاده از برق خانگی و یارانه‌ای برای استخراج ارزهای دیجیتالی ممنوع است.

تجهیزات تهویه

دستگاه‌های استخراج علاوه بر ایجاد سروصدای زیاد، به شدت حرارت تولید و باید چاره‌ای برای این موضوع در نظر گرفته شود. برای افزایش طول عمر و کارایی مناسب دستگاه، داشتن تجهیزات خنک‌کننده بسیار مهم است.

تهیه دستگاه‌ استخراج بیت کوین

برای استخراج به صرفه بیت کوین به یک دستگاه مخصوص که با عنوان ای‌سیک (ASIC) شناخته می‌شود، نیاز دارید.

دستگاه‌های استخراج بیت کوین مانند گوشی‌های موبایل در طرح‌ها و مدل‌های مختلف عرضه می‌شوند. هر مدلی نیز از جنبه‌های مختلفی ممکن است با مدلهای دیگر متفاوت باشد:

 • برند و مدل: شرکت سازنده دستگاه و مدل آن. مثال: Bitmain Antminer S9
 • قدرت پردازش: قدرت پردازش دستگاه استخراج که بر حسب تراهش بر ثانیه (TH/S) نمایش می‌دهند. مثال: ۱۴TH/S – یعنی این دستگاه ۱۴ تراهش قدرت دارد.
 • مصرف برق: میزان برق مصرفی دستگاه برحسب وات. مثل ۱۴۰۰W

هر دستگاه‌ استخراج معمولاً در ابتدا توسط تولیدکننده با قیمت پایین‌تر پیش‌فروش می‌شود و بعد در بازار توزیع می‌شوند. به جز سایت‌های رسمی تولیدکنندگان، دستگاه‌های استخراج بیت کوین در سایت‌های مختلفی از جمله آمازون و ای‌بی و همینطور ماینرسلر هم به فروش می‌رسند. البته به دلیل تحریم های ایران، خرید مستقیم دستگاه های استخراج از اکثر این سایت‌ها دشوار است و به ناچار باید از خود ماینرسلر و یا واسطه‌ها کمک بگیرید.

نکاتی برای خرید دستگاه استخراج مناسب

درکل مهمترین عواملی که برای خرید دستگاه‌های استخراج بیت کوین باید در نظر بگیرید عبارتند از:

قدرت دستگاه

دستگاه استخراج بیت کوین مورد نظر شما چند هش در ثانیه تولید می‌کند؟ هرچه هش بیشتر باشد برابر است با قدرت بیشتر.

مصرف برق

مصرف برق هریک از دستگاه های ماینر از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا به طور مستقیم بر سوددهی شما تأثیر می‌گذارد. هرقدر که مصرف برق کمتر و قدرت دستگاه بیشتر باشد، سوددهی دستگاه ماینر نیز بیشتر است.

قیمت

این عامل نیز نسبت به سرمایه شما باید مورد توجه قرار گرفته شود. زمان بازگشت سرمایه اولیه به‌طور مستقیم با قیمت دستگاه گره خورده است.

دستگاه استخراج(ماینر) را تنها براساس قیمت آن یا فقط قدرت تهیه نکنید. بهترین دستگاه ماینر ASIC، کارآمدترین آن است. پربازده‌ترین دستگاه‌ ماینر دستگاهی است که قدرت هش بیشتر و مصرف برق کمتری دارد و به طور کلی زمان بازگشت سرمایه آن سریع‌تر باشد.

همچنین برخی از دستگاه‌های استخراج سودآوری بالایی را نمایش می‌دهند اما از نظر ساخت و کارایی بسیار بی‌کیفیت هستند. درنتیجه طول عمر پایینی دارند. همیشه سعی کنید دستگاه‌های ماینر را با برندهای معتبر تهیه کنید که به صورت انبوه استفاده می‌شوند و اصطلاحاً امتحان خود را پس داده‌اند.

حتماً قبل از خرید یک دستگاه‌ استخراج، تحقیقات کاملی انجام دهید و از افراد آگاه و متخصصین ماینرسلر مشورت بخواهید.

بهترین دستگاه‌های استخراج بیت کوین

همانطور که گفته شد، دستگاه‌های ماینر بیت کوین در انواع و اقسام مدل‌های مختلف در بازار موجود هستند. می‌توانید از بخش ماینرها در فروشگاه سایت ماینرسلر، لیست و جزئیات این دستگاه‌ها را مشاهده کنید.

مانند برندهای گوشی، برندهای تولیدکننده دستگاه ماینر نیز از نظر اعتبار و محبوبیت متفاوت هستند. در حال حاضر پنج تولیدکننده برتر دستگاه ماینر در بازار به ترتیب عبارتند از:

 • بیت مین (Bitmain) – تولیدکننده دستگاه‌های انت‌ماینر (Antminer)
 • کنان (Cannan) – تولیدکننده دستگاه‌های آوالون (Avalon)
 • اینوسیلیکون (Innosilicon) – تولیدکننده دستگاه‌های ترمیناتور (Terminator)
 • میکرو بی‌تی‌ (MicroBT) – تولیدکننده دستگاه‌های واتس‌ماینر (Whatsminer)
 • ای‌بنگ (Ebang) – تولیدکننده دستگاه‌های ای‌بیت (Ebit)

در جدول زیر بهترین دستگاه‌های استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۰ را مشاهده می‌کنید که البته در زمان نگارش این مطلب، بعضی از آن‌ها هنوز به بازار عرضه نشده‌اند.

برند و مدل قدرت پردازش مصرف برق تاریخ عرضه به بازار
Bitmain Antminer S19 pro 110Th 110Th/s 3250W May 2020
Bitmain Antminer S19 95Th 95Th/s 3250W May 2020
MicroBT Whatsminer M30S 80Th 86Th/s 3268W Apr 2020
Bitmain Antminer S17+ (73Th) 73Th/s 2920W Dec 2019
Bitmain Antminer S17 pro (53th) 53Th/s 2094W Apr 2019
MicroBT Whatsminer M31 76Th 70Th/s 3220W Apr 2020
MicroBT Whatsminer M20S 68Th/s 3360W Aug 2019
StrongU STU-U8 Pro 60Th/s 2800W Sep 2019
MicroBT Whatsminer M21S 56Th/s 3360W Jun 2019
Ebang Ebit E12+ 50Th/s 2500W Sep 2019
Canaan AvalonMiner 1066 50Th/s 3250W Sep 2019

در زمان نگارش مطلب، همچنان بسیاری از استخراج‌کنندگان از مدل‌های قدیمی ماینر مانند Antminer S9j استفاده می‌کنند. فراموش نکنید چیزی که بیش از هر چیز دیگری اهمیت دارد، سودآوری، طول عمر دستگاه و زمان بازگشت سرمایه اولیه شما است.

آیا می‌توانم با دستگاه استخراج بیت کوین ارزهای دیجیتال دیگری نیز استخراج کنم؟

اغلب دستگاه‌های استخراج از الگوریتم رمزنگاری خاصی پشتیبانی می‌کنند. الگوریتم استخراج بیت کوین SHA-256 است. بنابراین می‌توانید با دستگاه‌های استخراجی که از این الگوریتم SHA-256 پشتیبانی می‌کنند، بیت کوین، بیت کوین کش، بیت کوین اس‌وی و چند ارز دیجیتال دیگر را که از این الگوریتم استفاده می‌کنند، استخراج کنید.

محسابه سودآوری استخراج بیت کوین

برای محاسبه سود سودآوری استخراج بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، بهترین کار مراجعه به یک ماشین حساب استخراج معتبر و مطمئن است. شما می‌توانید از بخش ماشین حساب استخراج سایت ماینرسلر، نسبت به قدرت دستگاه خود، میزان برق مصرفی دستگاه و تعرفه برق مصرفی سود خالص و ناحالص خود را محاسبه کنید.

برای مثال، قیمت برق صنعتی کیلوواتی حدود ۱۰۰ تومان است و قیمت برق خانگی در حدود ۳۰۰ تومان. به عنوان نمونه، دستگاه S9 که حدود ۱۴ تراهش قدرت دارد، مصرف برق نیز حدود ۱۳۵۰ وات است. بر این اساس به راحتی می‌توان در ماشین حساب استخراج سودآوری این دستگاه را حساب کرد.

فراموش نکنید که درآمد یک ماینر به طور مستقیم با زمان بازگشت سرمایه گره خورده است. زمان بازگشت سرمایه به مدت زمانی گفته می‌شود که مبلغ پول سرمایه‌گذاری شده باز می‌گردد و تازه بعد از آن است که می‌توان نام بقیه درآمد حاصل شده را «سود» نامید. عوامل ریز و درشت زیادی می‌توانند سودآوری استخراج یا به طور دقیق‌تر در زمان بازگشت سرمایه دخیل باشند، ولی به طور کلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سختی استخراج

همانطور که در بالاتر این مقاله هم توضیح داده شد، سختی استخراج پارامتری است که در شبکه بیت کوین تعبیه شده تا بلاک‌های بیت کوین در هر ده دقیقه تنها یکبار ساخته شوند، نه زودتر و نه دیرتر. به بیان دیگر برای این‌که ماینرها نتوانند یکباره با قدرت زیادِ سخت افزارهای جدید خود باعث تولید سریع بلاک‌ها و بیت کوین‌های جدید شوند، هر چقدر که قدرت پردازش ماینرها بیشتر شود، سختی استخراج نیز بیشتر می‌شود. به همین دلیل اگر قیمت بیت کوین پایین باشد، سختی استخراجِ بالا می‌تواند سودآوری را به شدت کاهش دهد. بالا رفتن سختی استخراج به این معناست که جهت حفظ سودآوری خود نیاز به قدرت پردازش بیشتری نیز دارید که برای دست یافتن به آن باید دستگاه‌های استخراج قدرتمندتری را هم به کار بگیرید.

قیمت و هزینه‌های برق

مصرف برق یک دستگاه و تعرفه برق مصرفی به شدت در سودآوری ماینینگ تأثیر مستقیم میگذارد. بنابراین باید به خوبی هزینه‌های برق مصرفی را محاسبه کنید تا بتوانید بازگشت سرمایه خود را نیز بسنجید. قیمت برق بالا اگر با سختی استخراج و قیمت پایین بیت کوین همراه شود، ضرر جبران ناپذیری را میتواند به ماینرها یرساند.

قیمت بیت کوین

قیمت لحظه‌ای بیت کوین نیز یکی دیگر از عوامل بسیار مهم در سودآوری استخراج است. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۸ که قیمت بیت کوین به ۳,۲۰۰ دلار رسیده بود، بسیاری از ماینرها دستگاه‌های ماینر خود را خاموش کردند، چون سود استخراج حتی جوابگوی هزینه‌های برق مصرفی آنها هم نبود.

شروع استخراج با پیوستن به استخر استخراج

پس از تهیه دستگاه ماینر و انتخاب کیف پول بیت کوین، به مهمترین قسمت این آموزش یعنی پیوستن به استخر استخراج و شروع کار می‌رسیم. برای استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتالی دیگری باید به یک استخر مناسب استخراج بپیوندید.

استخر استخراج محلی مجازی است که ماینرها در آن قدرت پردازش خود را با هم جمع می‌کنند و همه برای استخراج یک بلاک تلاش می‌کنند. در این روش، هر استخراج‌کننده بر اساس توان پردازشی(هش ریت) خود سود می‌برد. می‌توان این‌طور گفت که ماینرهای سراسر دنیا قدرت پردازش سخت افزارهای خود را در اختیار استخر استخراج قرار می‌دهند و استخر استخراج به نمایندگی از تمامی ماینرها در پیدا کردن معادله بلاک‌ها به رقابت با دیگر استخرها می‌پردازد.

با وجود استخرهای استخراج، ماینرها این توانایی را دارند تا با روی هم آوردن توان پردازشی، هش‌های بیشتری تولید کنند. پس از آن پاداش استخراج، بین اعضای استخر متناسب با توان هشی که هر دستگاه آن را در اختیار استخر قرار داده بود، تقسیم خواهد شد.

بدون پیوستن به استخر استخراج شانس برای ماین یک بلاک بسیار ناچیز خواهد بود. تنها فارم‌های استخراج بزرگی هستند که با چند ده هزار دستگاه، به صورت مستقل کار می‌کنند. مشهورترین استخرهای استخراج بیت کوین و لینک آنها را میتوانید از قسمت استخرهای سایت مشاهده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر نیز میتوانید با کارشناسان متخصص ما درتماس باشید. تنظیمات و راه اندازی هر استخر برای کاربران توسط کارشناسان به صورت کاملاً رایگان امکان پذیر است.

استخراج بیت کوین بدون تهیه دستگاه؟

از نظر تئوری امکان استخراج بیت کوین با کامپیوتر معمولی ویا لپ تاپ وجود دارد. اما اگر قصد کسب درآمد و سود را دارید، این کار را بالکل فراموش کنید. استخراج بیت کوین با کامپیوترهای معمولی خانگی سال‌هاست که دیگر سودآوری ندارد.

راه‌ دیگری که برای استخراج بیت کوین بدون تهیه دستگاه ماینر میتوان از آن نام برد، استخراج ابری است.

استخراج ابری چیست؟

کلود ماینینگ (Cloud mining) یا همان استخراج ابری به آن دسته از خدمات و شرکت‌هایی گفته می‌شود که قدرت پردازش سخت‌افزارشان را به شما می‌فروشند ویا اجاره میدهند. درحقیقت اینگونه شرکت ها تنها کارهای مربوط به استخراج و نگهداری تجهیزات را انجام می‌دهند.

در واقع کلود ماینینگ به این معناست که بدون خریداری تجهیزات سخت‌افزاری گران‌قیمت، می‌توان به نوعی تجهیزات استخراج شرکت‌های کلود ماینینگ را اجاره یا از این شرکت‌ها قدرت پردازش را خریداری کرد. با این کار تنها چیزی که نیاز دارید تنها یک رایانه یا گوشی موبایل خواهد بود تا به حساب کاربری خودتان دسترسی پیدا کنید و سودتان را مشاهده نمایید.

مزایای استخراج ابری:

 • عدم نیاز به مکانی خاص جهت استخراج
 • عدم نیاز به مصرف برق
 • عدم نیاز به دستگاه و تجهیزات استخراج

معایب استخراج ابری:

 • ریسک کلاهبرداری
 • استخراج غیرشفاف
 • سود پایین‌تر – شرکت ها باید هزینه‌های خود را تأمین کنند.
 • نوسانات قیمت که ممکن است باعث کم شدن سود یا توقف فعالیت شود.
 • عدم کنترل و انعطاف پذیری

برخی از شرکت‌های فعال در این زمینه (کلود ماینینگ)، نه تمامی آنها، یا بر اساس مدل‌های کاری ناسالم کار می‌کنند و یا تنها به دنبال خالی کردن جیب شما هستند. منظور از مدل‌های ناسالم این است که با بررسی بیشتر پی خواهید برد در پایان یا پولتان را از دست می‌دهید و یا سود شما کمتر از هنگامی خواهد بود که به‌صورت مستقیم در بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کنید.

در استخراج ابری به دلیل عدم شفافیت بالا، خطر کلاهبرداری نیز زیاد است. به این معنی است که با پول شما هیچ‌گونه استخراجی انجام نخواهد شد، بلکه تنها آرام آرام مقدار کمی بیت کوین به شما می‌دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره استخراج ابری و آشنایی با یکی از این شرکت های فعال در این زمینه میتوانید به مقاله آی ماینر چیست و چگونه کار میکند مراجعه کنید.

وضعیت قانونی استخراج بیت کوین در ایران

استخراج بیت کوین ویا هر ارز دیجیتال رمزنگاری دیگری در ایران قانونی است، امّا باید برای انجام آن از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز لازم را دریافت کنید. استخراج ارزهای دیجیتال در ایران بدون مجوز غیر مجاز اعلام شده و درصورت مشاهده با توقیف دستگاه ماینر و جریمه همراه خواهد بود.

واردات قانونی دستگاه‌های استخراج از سال ۹۸ ممکن شد اما این کار نیز نیازمند اخذ مجوز است. به دلیل سخت بودنِ واردات قانونیِ دستگاه‌ها و مدت‌ها ممنوعیت واردات، بیشتر دستگاه‌های استخراج موجود در ایران قاچاق محسوب می‌شوند و قانون نیز حق ضبط و توقیف دستگاه‌های قاچاق را دارد.

درنتیجه استخراج در ایران یک صنعت بوده و قانونی هم هست امّا باید مجوزهای لازم را از وزارت صنعت دریافت کرد. در غیر این صورت وزارت نیرو می‌تواند جلوی استفاده از برق برای این فعّالیت را بگیرد و همچنین نیروی انتظامی حق ضبط دستگاه‌ها و حتی انجام اقدامات قضایی دیگری را هم دارد.

دیدگاه ها(02)

 1. سلام عالی بود

  1. سلام
   خواهش میکنم، خوشحالم به نظرتون عالی بوده

دیدگاه بگذارید