main Worries is About Fraud Not Cryptocurrency’s Future
25 مه

سرپرست جهانی دارایی های دیجیتال در غول بانکی گلدمن ساکس (Goldman Sachs) علی‌رغم ابراز نگرانی از کلاهبرداری‌های انجام شده در بازار ارزهای دیجیتال، اظهارات خوش‌بینانه‌ای نسبت به آینده بازار ارزهای دیجیتال مطرح کرده و از گسترش مشارکت این بانک در این حوزه خبر داده است.

متیو مک درموت (Mathew McDermott)، سرپرست جهانی دارایی های دیجیتال در گلدمن ساکس، در پرسش و پاسخی که روز جمعه گذشته در خبرنامه تحقیقاتی این شرکت منتشر شده بود، بیان کرد که فضای ارزهای دیجیتال «به‌ویژه تا آنجایی که مربوط به ذخیره‌سازی داغ می‌شود»، تنها یک کلاه‌برداری بزرگ تا تأثیر گسترده منفی روی بازار فاصله داشت.

مک درموت که نظرات شخصی خودش و نه تیم تحقیقاتی را بیان می‌کرد، در پاسخ به پرسشی پیرامون خطرات پیش روی صنعت ارزهای دیجیتال، اظهار داشت که «اقدامات نظارتی ناسازگار» در کشورهای مختلف جهان می‌تواند مانع توسعه بیشتر فضای ارزهای دیجیتال شود.

کارشناس گلدمن ساکس که نزدیک به ۱۶ سال است در این بانک فعالیت می‌کند و پیش از این نیز سرپرست جهانی تأمین مالی دارایی این شرکت بود، ابراز اطمینان کرد که شرکت‌های بزرگ ارزهای دیجیتالی رشد خود را «بدون افزایش قابل‌توجهی در فعالیت‌های کلاه‌بردارانه» مدیریت کرده‌اند و تمایل بیشتری به این حوزه یافته‌اند. وی ادامه داد:

اینکه ما شاهد ظهور یک کلاس دارایی جدید باشیم، چیزی نیست که زیاد اتفاق بیافتد.

گلدمن ساکس هم درست مانند بسیاری دیگر از شرکت‌های بزرگ خدمات مالی در ابتدا نسبت به ارزهای دیجیتال تردید داشت، ولی با افزایش مداوم تقاضا برای محصولات و خدمات سرمایه‌گذاری مرتبط با ارزهای دیجیتال در میان سرمایه‌گذاران، بر تردید خود غلبه کرد.

این بانک در ماه جاری میلادی در یک یادداشت داخلی اعلام کرده بود که دو نوع ابزار مالی مشتقه مرتبط با بیت کوین را معامله کرده است و در پی آن استکه با تأمین‌کنندگان خدمات مالی ارزهای دیجیتال که به‌صورت گزینشی انتخاب شده‌اند، مشارکت خود را گسترش دهد. همین‌طور گلدمن ساکس به‌تازگی پلتفرمی را برای اطلاع‌رسانی اخبار و قیمت‌های ارزهای دیجیتال راه‌اندازی کرده است.

مک درموت بیان کرد که تازه‌ترین طرح‌های ابتکاری این شرکت از افزایش تقاضا در میان سرمایه‌گذاران نهادی و مدیران دارایی نشأت گرفته است. او اضافه کرد:

بخشی از مشتریان مدیریت دارایی که افراد و دفاتر خانوادگی ثروتمندی نیز هستند، در حال حاضر در این فضا بسیار فعال و به نوعی هدایتگر سایر سرمایه‌گذاران هستند.

او در ادامه بیان کرد:

آن‌ها همچنان به بیت کوین علاقه مند هستند، امّا در عین حال برروی ارزش گسترده‌تری که ارزهای دیجیتال می‌توانند به‌همراه داشته باشند، تمرکز می‌کنند. آنها اتر را در چارچوب کلی اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) و اینکه این ارز دیجیتال چگونه می‌تواند بازارهای مالی را متحول کند، بررسی می‌کنند.

تیم دارایی‌های دیجیتال گلدمن ساکس در یک نظرسنجی که ماه مارس سال جاری میلادی (اسفند-فروردین) میان ۲۸۰ مشتری خاص این شرکت انجام شده بود، دریافت که از هر پنج پاسخ‌دهنده دو نفرشان به‌نوعی با ارزهای دیجیتال در ارتباط است، در حالی که سه نفر از هر پنج نفر قصد داشتند در سال آینده دارایی خودشان را افزایش دهند.

همین‌طور این گروه دریافت که فعالیت‌های معاملات روزانه آتی بیت کوین در بورس بازرگانی و کالای شیکاگو (CME) در ماه آوریل (فروردین-اردیبهشت) در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشدی معادل با ۹۰۰ درصد داشته است.

این امر در حالی است که مک درموت تأکید کرده است که گلدمن ساکس به‌دلیل چشم‌انداز مبهم تنظیم مقررات، تازه در حال شروع ارائه دسترسی به فضای ارزهای دیجیتال به مشتریان خود است.

به گفته مک درموت، این شرکت در پی ارائه ساختارهای وام‌دهی در حوزه ارزهای دیجیتال به مشتریان شرکتی و همین‌طور اوراق بهادار ساختاریافته است و امکان دسترسی به ارزهای دیجیتال، به ویژه بیت کوین، را از طریق صندوق سرمایه‌گذاری یا محصولات مشابه اوراق بهادار ساختاریافته برای مشتریان مدیریت دارایی خود فراهم خواهد کرد.

مک درموت اظهار داشت که اکنون مؤسسات احساس راحتی بیشتری با ریسک‌های تصدی‌گری که قبل‌تر آن‌ها را ترسانده بود، دارند. خدمات امانت‌داری ارزهای دیجیتال اکنون بسیار امن‌تر است. اجرا و مدیریت ریسک نیز به‌صورت چشمگیری بهبود یافته است.

او درباره نگرانی‌های زیست‌محیطی که به‌تازگی نقشی مهم در سقوط قیمت ارزهای دیجیتال ایفا کرد، گفت که شماری از سرمایه‌گذاران بالقوه ابراز نگرانی کرده‌اند و به دنبال گزینه‌های بهبودیافته‌تری برای پایداری هستند.

او اضافه کرد:

سرمایه‌گذاران مشتاق هستند که اخباری درباره استفاده از منابع تجدیدپذیر انرژی برای استخراج دارایی‌های دیجیتال بشنوند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری کربن‌خنثی (carbon neutral) در حال ظهور هستند که هزینه انتشار کربن استخراج ارز دیجیتال را محاسبه کرده و اعتباراتی را برای جبران تأثیرات زیست‌محیطی آن خریداری می‌کنند.

منبع:”coindesk

دیدگاه بگذارید