Market Wrap Bitcoin Analysts Expect a Short-Squeeze
25 جولای

بیت کوین یک هفته متلاطم دیگر را نیز پشت سر گذاشت و قیمت زیر محدوده ۳۰,۰۰۰ دلاری را هم تجربه کرد. با این حال اینگونه پیش‌بینی می‌شود که فروشندگان با پوشش دادن موقعیت‌های معاملاتی، قیمت این ارز دیجیتال را در هفته آینده بالاتر خواهند برد.

قیمت بیت کوین پس از تجربه رشد ۱۰ درصدی در هفته‌ای که گذشت، سرانجام تا حدودی اصلاح کرد و پایین آمد. در لحظه نگارش این گزارش هر واحد بیت کوین با قیمت حدودی ۳۲,۰۰۰ دلار درحال معامله است و این رقم نشان از رشد ۲ درصدی قیمت در ۷ روز گذشته دارد. قیمت اتریوم، دومین ارز دیجیتال بازار نیز در بالای محدوده ۲,۰۰۰ دلاری تثبیت شده و در ۷ روز گذشته رشدی ۶ درصدی را تجربه کرده است.

در حال حاضر شتاب صعودی بازار ارزهای دیجیتال کمی بهبود یافته است و همین مسئله می‌تواند دلیلی باشد تا خریداران در طول این هفته فعال بمانند. برخی از تحلیلگران با توجه به شرایط اشباع فروش در نمودارها، منتظر هستند تا فشار کوتاه‌مدت بیت کوین را به بالاتر از میانگین متحرک (MA) ۵۰ روزه در محدوده ۳۴,۰۰۰ دلاری سوق دهد.

پانکاژ بالانی (Pankaj Balani)، مدیرعامل صرافی ارز دیجیتال دلتا (Delta)، در مصاحبه‌ای اظهار داشته است:

برای اولین بار در چند هفته اخیر شاهد علائم صعودی هستیم و منتظریم تا بیت کوین به سمت سقف محدوده ۳۰,۰۰۰ تا ۴۰,۰۰۰ دلار برود. در بازار معاملات اختیار [بیت کوین] شاهد پوشش خوب قیمت توافقی ۳۰,۰۰۰ تا ۴۰,۰۰۰ دلار برای قراردادهای با سررسید هفتگی هستیم. قراردادهایی که انقضا آن‌ها در ماه ژوئیه (مرداد) است، هنوز هم در قیمت توافقی ۳۵,۰۰۰ دلار سود باز خوبی دارند و این سطح می‌تواند سقف قیمت بیت کوین در این ماه باشد.

به‌صورت کلی، هم‌زمان با کاهش نگرانی‌ها پیرامون سخت‌گیری در ارائه بسته محرک مالی توسط دولت آمریکا، احساس خطر در بازارهای سنتی و ارزهای دیجیتال در حال کاهش است. بانک مرکزی اروپا (ECB) نیز در روز پنجشنبه تعهد داد که نرخ بهره را برای مدت طولانی‌تری پایین نگه دارد و در نهایت موضع خود برای آن‌که اجازه دهد تورم کمی از هدف ۲ درصدی بالاتر برود را تغییر داد.

اطلاعیه بانک مرکزی اروپا در کنار کاهش شدید بازده اوراق قرضه دولتی در جهان، باعث شد تا قیمت سهام در هفته‌ای که گذشت افزایش یابد. جدای از دستیابی به سود، بهبود احساسات و اظهار نظرهای مثبت ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، در روز چهارشنبه باعث شد تا خریداران ارزهای دیجیتال فعال بمانند.

قراردادهای اختیار معامله بیت کوین

بنا بر داده‌های وب‌سایت اسکیو (Skew)، معامله‌گران قراردادهای اختیار بیت کوین قیمت‌گذاری‌های خود را بر اساس ۸ درصد احتمال افزایش قیمت این ارز دیجیتال انجام می‌دهند که به دستیابی به یک اوج جدید بالاتر از ۶۴,۸۰۰ دلار تا پایان سال جاری میلادی ختم خواهد شد.

از این گذشته، نوسانات تخمینی ۶ ماهه، یا همان انتظارات سرمایه‌گذاران در ارتباط با نوسان قیمت در ماه‌های آینده، به ۸۰ درصد کاهش یافته است. این سطح، پایین‌ترین سطح در ۲ ماه گذشته است. اوج این شاخص ۱۲۲ درصد بود که در ۱۷ مه (۲۷ اردیهبشت‌) به ثبت رسیده بود.

اومکار گادبول (Omkar Godbole)، عضو تحریریه کوین دسک، بیان کرده است که این بدان معناست که سرمایه‌گذاران این انتظار را دارند که تثبیت قیمت برای مدتی ادامه یابد.

احتمال فشار استقراض

ساشیمی ناکاموتو (Sashimi Nakamoto) در کریپتوکوآنت (CryptoQuant) در این باره نوشته است:

اگر بیت کوین محدوده پایین کانال ۳۰,۰۰۰ را بتواند حفظ کند، همزمان با حرکت به نقطه میانی این کانال، فشار معامله‌گران شورت نیز افزایش پیدا می‌کند.

بنا به نظر ناکاموتو، نمودار زیر نرخ اهرم بیت کوین را نشان می‌دهد. این نرخ با تقسیم سود باز بر ذخایر بیت کوین صرافی‌ها محاسبه می‌شود. در این نمودار، نرخ اهرم بیت کوین به بالاترین میزان خود از ماه آوریل تاکنون رسیده است. نرخ تأمین بودجه (funding rate) بیت کوین منفی ولی کوچک است که نشان دهنده این است که سود موقعیت‌های شورت (short) بالاتر از موقعیت‌های لانگ (long) است.

نرخ تأمین بودجه معیاری است برای اندازه‌گیری هزینه تأمین بودجه موقعیت‌های لانگ در بازار برای سواپ‌های بدون سررسید بیت کوین. سواپ ابزار مالی مشتقه در بازارهای ارزهای دیجیتال است که مشابه قراردادهای آتی در بازارهای سنتی عمل می‌کند.

تضعیف جریان تأمین اعتبار در بازار ارزهای دیجیتال

مجموع دارایی‌های تحت مدیریت در محصولات سرمایه‌گذاری مبتنی بر دارایی‌های دیجیتال که قابل‌معامله در بورس و در بازارهای ثانویه خارج از بورس است، با ۱۴ درصد کاهش نسبت به ماه ژوئن به ۳۴.۸ میلیارد دلار رسیده است.

بر اساس مقاله وب‌سایت تحلیلی کریپتوکامپیر (CryptoCompare)، بازارهای دارایی‌های دیجیتال در مقایسه با کلاس‌های دارایی سنتی هنوز مسیری طولانی را در پیش دارند تا سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز با آن‌ها احساس راحتی کنند.

تأثیر توکن‌های غیرمثلی روی قیمت اتر

همزمان با افزایش محبوبیت توکن‌های غیرمثلی (NFT)، علی‌رغم احساسات نزولی کلی در بازار ارزهای دیجیتال، برخی از منتقدان داخلی توکن‌های غیرمثلی، افراد خارج از این بازار را که وارد حوزه توکن‌های غیرمثلی شده‌اند مقصر اصلی افت قیمت اتریوم (ETH) می‌دانند.

آن‌ها اعتقاد دارند که این افراد پس از فروش توکن‌های غیرمثلی خود سریعاً اتر دریافتی را نقد می‌کنند و همین کار باعث می‌شود تا قیمت ارز دیجیتال شماره دو بازار در روندهای صعودی کند عمل کند.

لازم به ذکر است که بسیاری از تحلیلگران و فعالان بازار معتقدند که فروش توکن‌های غیرمثلی هیچ تأثیر قابل‌ملاحظه‌ای را بر قیمت اتریوم ندارد. با این حال، این اعتراض‌ها حاکی از آن است که بسیاری از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران دچار استیصال شده‌اند.

دنیل لو (Daniel Lv)، هم‌بنیان‌گذار بلاک چین شبکه نروس (Nervos Network) در چین، در مصاحبه‌ خود گفته است که این گمانه‌زنی بیشتر بازتابی از احساسات کنونی بازار است.

البته این اتهام‌ زدن چندان هم پر بیراه نیست، به دلیل آن‌که رشد بازار توکن‌های غیرمثلی به خاطر تأیید و تشویق افراد مشهور خارج از بازار ارزهای دیجیتال حتی ذره‌ای هم کند نشده است.

خلاصه‌ای از اخبار آلت کوین‌ها

قیمت توکن اکسی اینفینیتی (AXS) در دو روز دو برابر شد: توکن حاکمیتی پلتفرم اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)، از روز چهارشنبه تا به حال بیش از دو برابر شده است. AXS در حال حاضر با قیمت حدودی ۴۵ دلار در حال معامله است و این امر در حالی است که روز گذشته سقف تاریخی نزدیک به ۴۸.۱۶ دلار را هم ثبت کرده است. این توکن از اول سال جاری میلادی تاکنون ۷,۴۲۷ درصد رشد را تجربه کرده است. اکسی اینفینیتی یک بازی تجاری و مبارزه‌ای مبتنی بر بلاک چین است که به بازیکنان امکان می‌دهد موجوداتی به نام «اکسی» (Axie) را که به‌صورت توکن غیرمثلی درمی‌آیند، جمع‌آوری کنند، پرورش دهند، تربیت کنند، آن‌ها را به مبارزه با یکدیگر وادار و همچنین خریدوفروش کنند.

سقوط ثور چین (RUNE): پس از حمله هکری به پلتفرم ثور چین (Thorchain) برای دومین بار در دو هفته اخیر که این بار ۸ میلیون دلار خسارت را در پی داشت، توکن این پلتفرم که RUNE نام دارد، سقوط کرد. قیمت RUNE در لحظه نگارش این مقاله ۳.۷۵ دلار درحال معامله است و در ۲۴ ساعت گذشته ۳.۵ درصد کاهش را به دنبال داشته است و البته این پس از کاهش بالای ۲۰ درصدی در روز قبل است. داده‌های مساری (Messari) نشان دهنده این است که این توکن که ارزش بازار آن دست‌کم ۵۰۰ میلیون دلار است، در روز گذشته بدترین عملکرد را در بین تمام دارایی‌های دیجیتال داشته است. قیمت RUNE اکنون بیش از ۸۰ درصد کمتر از سقف تاریخی ثبت‌شده آن در تاریخ ماه مه است. ثورچین در روز پنجشنبه اعلام کرده بود که هدف یک حمله هکری قرار گرفته است که حدود ۸ میلیون دلار خسارت را برجای گذاشته است. این پروتکل در هفته قبل از آن هم هدف حمله دیگری قرار گرفته و حدود ۴,۰۰۰ اتر آن به سرقت رفته بود.

صرافی کارورا سواپ (Karura Swap) برروی پولکادات راه‌اندازی شد: اولین صرافی غیرمتمرکز در بلاک چین پولکادات (Polkadot) و اکوسیستم کوساما (Kusama) با نام کارورا سواپ توسط شبکه دیفایِ بنیاد آکالا (Acala Foundation) راه‌اندازی شد و امکان معاملات در آن فراهم گردید.

بلاک چین ترون (Tron): جاستین سان (Justin Sun)، بنیان‌گذار شبکه بلاک چین ترون (Tron)، گفته بود که رشد انفجاری اخیر در ترون تحت‌الشعاع رقیب آن پالیگان (Polygon) که شناخته‌شده‌تر است، قرار گرفت. گرچه ارزش کل قفل‌شده در پالیگان از ترون بسیار بیشتر است. ترون در دیگر معیارها رشد سریع‌تری را داشته و به‌تازگی با رشد چشمگیر استیبل کوین آن شتاب بیشتری هم گرفته است.

منبع:”coindesk

دیدگاه بگذارید