Sharp increase in etherium fees
06 فوریه

به همراه افزایش قیمت اتریوم و ثبت اوج تاریخی تازه قیمتش، میزان کارمزدها در شبکه این ارز دیجیتال نیز جهش شدیدی را تجربه کند.

با بیشتر شدن کارمزدها استفاده از پروتکل‌های دیفای نیز برای سرمایه‌گذاران عادی چندان به‌صرفه نباشد.

قیمت اتریوم از 24ساعت گذشته تا کنون با حدود ۱۰ درصد افزایش به حدود ۱,۶۶۰ دلار رسیده است. کارمزدهای اتریوم نیز همزمان با این افزایش قیمت ۲۰ درصد بیشتر شده است و در هم‌اکنون میانگین کارمزدها در این شبکه ۱۷.۶ دلار است.

داده‌های تازه نشان دهنده این است که انجام تراکنش برروی برخی از پروتکل‌های پیچیده دیفای، حال بیش از ۱,۰۰۰ دلار هزینه دارد. یکی از کاربران توییتر با نام کاربری اولیو آلن (Olive Allen) گزارشی را ارائه کرده است که کارمزد تقریبی در پلتفرم ریریبل (Rarible) چیزی درحدود ۵,۰۰۰ دلار است.

کوین تلگراف در بخشی از گزارش خود اینگونه می‌نویسد که با توجه به بررسی‌هایی انجام داده شده، کارمزد یک تراکنش بزرگ برروی سنتتیکس (Synthetix) بیش از ۱,۱۰۰ دلار برآورد می‌شد. با این حال این پروتکل در حال به‌روزرسانی است و ممکن است که این برآوردها را نیز تحت‌تأثیر قرار دهد.

این امر در حالی است که انجام تراکنش‌های ساده‌تری مانند یک تبدیل در پلتفرم‌هایی مثل یونی‌سواپ (Uniswap) و سوشی‌سواپ (SushiSwap)، کارمزدی بین ۴۰ تا ۷۵ دلار را نیاز داشته باشد.

پس از افزایش کارمزدها، چکمیت (Checkmate)، مجری پادکست کانسنسوس راف (ConsensusRough)، به کاربران خود این پیشنهاد را ارائه کرد که پیش از سرمایه‌گذاری در پروتکل‌هایی که نیازمند اجرای قراردادهای هوشمند هستند، به میزان کارمزد آنها نیز توجه کنند. او همچنین با انتشار تصویری از تراکنش‌های یکی از کاربران به این نکته مهم اشاره کرد که کارمزد برخی از تراکنش‌ها در شبکه اتریوم، از قیمت خود اتریوم در تراکنش بیشتر است!

علاوه بر اتریوم، کارمزد تراکنش‌های دیگر مانند بیت کوین نیز با افزایش همراه بوده است. در حال حاضر میانگین کارمزد تراکنش‌های شبکه بیت کوین بیش از ۱۴ دلار است.

علی‌رغم افزایش کارمزدهای شبکه بیت کوین و اتریوم، معامله‌گران این ارزهای دیجیتال نسبت به جهش قیمت و رسیدن به اوج تازه ۱,۷۰۰ دلاری برای اتریوم خوشبین هستند و دیدگاهی کاملاً صعودی دارند.

قیمت اتریوم پس از آنکه دو روز پیش توانست اوج تاریخی تازه‌ای را برای خود به ثبت برساند همچنان روند صعودی خودش را حفظ کرده است و در مدت ۲۴ ساعت گذشته، ۷ درصد دیگر رشد کرده است. قیمت بیت کوین نیز از دیروز تا کنون رشد ۶ درصدی را تجربه کرده است و در محدوده ۳۸,۰۰۰ دلاری درحال معامله است.

کارمزدهای بالای اتریوم سبب شده است تا اهمیت راهکارهای لایه دوم بیش از گذشته حس شود. سینتتیکس در حال برنامه‌ریزی برای مهاجرت به راهکار لایه دوم آپتیمیستیک (Optimistic) است تا از این راه میانگین کارمزدها را بتواند برای خود کاهش دهد. پروتکل‌های دیگری نیز به‌دنبال بهره‌گیری از راهکارهای مشابه نظیر اکس‌دای (xDai) یا مهاجرت به شبکه‌های لایه اول مانند پولکادات برای تحقق این هدف هستند.

چندلر سانگ (Chandler Song)، مدیرعامل و هم‌بنیان‌گذار آنکر نتورک (Ankr Network)، در توصیف روند صعودی بیان کرد:

به دلیل روند صعودی بازار، آسیب‌پذیری‌های زیادی در شبکه اتریوم مشخص شد و بسیاری از پروژه‌های دیفای هم روی شبکه اتریوم اجرا شده‌اند.

برخی بر این باورند که برای کاهش کارمزدها نباید تا اتریوم ۲.۰ صبر کرد. تیم بیکو (Tim Beiki)، از توسعه‌دهندگان اتریوم، پیش‌تر بیان کرده بود که پیشرفت‌های قابل‌قبولی را در ماه گذشته در شبکه آزمایشی طرح بهبود اتریوم ۱,۵۵۹ توانسته حاصل کند.

طرح بهبود اتریوم ۱۵۵۹ در سال ۲۰۱۹ توسط ویتالیک بوترین و اریک کانر (Eric Conner) پیشنهاد شد. این طرح شامل یک مکانیزم از بین بردن توکن‌ها به جهت کاهش نوسانات کارمزدهای شبکه است. از آنجا که این طرح باعث می‌شود درآمد ماینرها اندکی کاهش یابد و به همین دلیل با مخالفت گسترده‌ی جامعه ماینرها همراه شد.

گری اسکیل (Grayscale) نیز اخیراً اینگونه پیش‌بینی کرد که این طرح باعث ایجاد «چرخه‌ای ناتمام از بازخوردهای مثبت» در شبکه خواهد شد. طبق پیش‌بینی گری اسکیل، با اجرای این طرح، الگوی عرضه اتریوم تغییر خواهد کرد و الگوی عرضه تازه قادر خواهد بود تا قیمت این ارز دیجیتال را با جهشی شدید همراه کند.

منبع: “cointelegraph

دیدگاه بگذارید