Strange situation of Dfinity’s ICP token in the market after entering the exchanges
15 مه

توکن‌های اینترنت کامپیوتر (Internet Computer) دفینیتی سرانجام و پس از ۵ سال قابل معامله شدند، امّا روند بازار آن همچنان مشخص نیست و تحلیل‌گران درباره نوسانات شدید قیمت هشدار دادند.

پس از انتظاری طولانی، توکن اینترنت کامپیوتر در اولین روز معاملاتی خود در صرافی‌ها شاهد وضعیت غیرمعمولی بود.

توکن ICP دفینیتی درروز ۱۱ مه (۲۱ اردیبهشت) در کوین بیس پرو و چندین صرافی دیگر من جمله بایننس، هوبی گلوبال (Huobi) و OKEx فهرست شد.

تنها در مدت چهار ساعت قیمت این توکن تازه عرضه‌شده از ۷۰۰ دلار به ۲۵۰ دلار کاهش پیدا کرد. البته توکن ICP در طی مدت ۱۰ ساعت بازیابی ۷۰ درصدی را داشته و با قیمت ۴۲۵ دلار معامله می‌شد. کوین گکو تخمین می‌زند ۱۴ ساعت پس از آغاز معاملات توکن اینترنت کامپیوتر، ۱.۸ میلیارد دلار از آن معامله شده باشد.

نمودار قیمت ICP از زمان عرضه

اینترنت کامپیوتر یک پروژه بلاک چین غیرمتمرکز است که بنیاد دفینیتی آن را ارائه کرده است. دفینیتی مأموریت این پروتکل را توسعه عملکرد اینترنت عمومی توصیف می‌کند؛ شبکه‌ای که میلیاردها نفر را از طریق پروتکل‌های استاندارد به یک ابرکامپیوتر با دسترسی عمومی متصل می‌کند که در پروتکل ICP خود قرار دارد.

این پروژه هدف بلندپروازانه جایگزینی صنعت تریلیون دلاری اینترنت و فناوری اطلاعات را دارد. اینترنت کامپیوتر درنظر دارد تا با اجازه به توسعه‌دهندگان برای قراردادن مستقیم کدهای خود در اینترنت عمومی که با شرکت‌های هاستینگ، سرورها، سرویس‌های ابری تجاری و امتیازهای انحصاری فناوری توزیع می‌شود این هدف را محقق کند.

این پلتفرم همانند اتریوم برای توسعه‌دهندگان این امکان را فراهم می‌کند که اپلیکیشن‌های محاسباتی را بر روی زیرساخت غیرمتمرکز اجرا کنند. بااین‌حال، دفینیتی مدعی است که مقیاس‌پذیری آن نسبت به شبکه اصلی لایه یک اتریوم بیشتر است.

اگرچه دفینیتی از سال ۲۰۱۶ بر روی ایجاد پروژه اینترنت کامپیوتر متمرکز شده است، ولی به‌دلیل سیاست توسعه متن بسته، کارهای داخلی این پروژه تا به حال پنهان نگه‌داشته شده است. رویداد راه‌اندازی Mercury genesis این پلتفرم در روز ۷ مه (۱۷ اردیبهشت) برگزار شد و این به‌معنای عرضه عمومی این پلتفرم پس از اتمام راه‌اندازی شبکه اصلی در دسامبر ۲۰۲۰ است.

توکن‌های ICP می‌توانند برای به دست آوردن «پاداش رأی دادن» در سیستم حاکمیت آن سهام‌گذاری شوند ویا به سیکل‌هایی تبدیل شوند که می‌توانند برای تقویت محاسبات قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار بگیرند. پلتفرم اینترنت کامپیوتر بر روی الگوریتم Network Nervous System اجرا می‌شود که سیستم حاکمیتی الگوریتمی باز است و بر شبکه و جنبه‌های اقتصادی توکن نظارت می‌کند.

سیستم به چند زیرمجموعه تقسیم می‌شود و شامل توکن‌های ICP، «نورون‌ها» و «بسته‌هایی» است که به‌صورتی مستقل شبکه را کنترل می‌کنند. سایت دفینیتی درباره آنها با جزئیات بیشتری توضیح داده است.

این پروژه تأمین سرمایه را قبل از رونق ICO در سال ۲۰۱۷ و تحت برنامه DFN آغاز کرده بود، ولی پس از آن نام توکن خود را به ICP تغییر داد.

منبع:”cointelegraph

دیدگاه بگذارید