The First Bitcoin Transaction
25 آوریل

پلن‌بی (PlanB)، تحلیلگر معروف و خلق کننده مدل انباشت به جریان (S2F)، اعتقاد دارد که با وجود سقوط ۲۵ درصدی قیمت بیت کوین، بازار صعودی این ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۱ همچنان ادامه دارد.

پلن‌بی بر این باور است که افت قیمت اخیر بیت کوین به معنی پایان روند صعودی این ارز دیجیتال در سال جاری نیست. بیت کوین در طول روزهای گذشته با افت قیمت شدید مواجه شده و ۱۶,۰۰۰ دلار از قیمت خود را در طول یک هفته از دست داد؛ ولی به‌عقیده پلن‌بی، این بخشی از فرایند صعودی بیت کوین است و قیمت این ارز دیجیتال می‌تواند تا ۲۸۸,۰۰۰ دلار نیز افزایش پیدا کند.

هیچ چیزی همیشه سعودی نیست

اگر کمی به عقب‌تر بازگردیم، متوجه آن می‌شویم که روند صعودی بیت کوین از ماه اکتبر (مهر ۹۹) آغاز شد. تا ۶ ماه پس از آن، قیمت بیت کوین به‌صورت مداوم افزایش پیدا کرد و از ۱۴,۰۰۰ دلار در ماه اکتبر به حدود ۶۰,۰۰۰ دلار در ماه مارس (اسفند) رسید.

تا هفته گذشته، ماه آوریل (فروردین) نیز ماهی صعودی برای بیت کوین به نظر می‌رسید. در همین ماه بود که سهام صرافی کوین بیس در بورس نزدک عرضه شد و به دنبال آن، قیمت بیت کوین رکورد ۶۵,۰۰۰ دلار را توانست ثبت کند.

امّا یکشنبه هفته گذشته (۲۹ فروردین)، قیمت این ارز دیجیتال به‌ناگاه با افت ۹,۵۰۰ دلاری مواجه شد. روز جمعه هم روز خوبی برای بیت کوین نبود. در این روز (۳ اردیبشهت)، قیمت بیت کوین به زیر ۵۰,۰۰۰ دلار سقوط کرد و از آن زمان تاکنون در تلاش است تا از این محدوده خارج شود.

با این حال، پلن‌بی که بسیاری او را با مدل معروف انباشت به جریان (S2F) می‌شناسند، به این اتفاقات بدبین نیست. وی معتقد است که هیچ روندی همیشه در یک جهت باقی نمی‌ماند و همه این اتفاقات می‌تواند شروعی برای روند صعودی مجدد بیت کوین باشد.

پلن‌بی برای اثبات ادعای خود، رفتار قیمت بیت کوین پس از هاوینگ سال‌های ۲۰۱۲، ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ را در قالب یک نمودار رسم می‌کند.

Bitcoin Bull Runs After Each Halving. Source: Twitter
نمودار قیمت بیت کوین پس از هاوینگ سال‌های ۲۰۱۲، ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰

آیا بیت کوین میانه راه است؟

همان طور که در این نمودار قابل مشاهده است، قیمت بیت کوین در دو بازار صعودی پیشین خود نیز اصلاحات مشابهی را تجربه کرده است. یکی از این دو بازار صعودی در سال ۲۰۱۳ (پس از هاوینگ اول) و دیگری در سال ۲۰۱۶ (پس از هاوینگ دوم) اتفاق افتاده بود. با این تفاسیر، اینگونه به نظر می‌رسد که اکنون نیز در زمان مشابهی هستیم.

پلن‌بی با فرض بر این که بیت کوین اکنون در میانه راه روند صعودی خود قرار دارد، از مدل انباشت به جریان برای پیش‌بینی قیمت آن در انتهای این روند صعودی استفاده کرده است. در این مدل، انباشت همان ذخیره بیت کوین موجود و جریان، عرضه سالانه بیت کوین است؛ ولی پلن‌بی برای پیش‌بینی قیمت بیت کوین به همین دو عامل اکتفا نکرده است و سیر پیشرفت بیت کوین از سال ۲۰۰۹ تاکنون را هم در نظر گرفته است. از سال ۲۰۰۹ که بیت کوین کار خودش را آغاز کرد، ابتدا در مرحله اثبات خودش قرار داشت، پس از آن به‌عنوان ابزاری برای پرداخت پذیرفته شد، پس از آن به ذخیره ارزش و اصطلاحاً «طلای دیجیتال» تبدیل شد و در نهایت، به‌عنوان یک کلاس دارایی مستقل شناخته شد. با در نظر گرفتن تمام این عوامل، پلن‌بی پیش‌بینی می‌کند که قیمت بیت کوین در انتهای روند صعودی فعلی، به ۲۸۸,۰۰۰ دلار برسد.

با وجود قیمت فعلی بیت کوین (حدود ۴۹,۰۰۰ دلار)، محقق شدن این پیش‌بینی به این معنی است که قیمت آن باید تا ۶ برابر افزایش پیدا کند. البته ممکن است این پیش‌بینی در حال حاضر خوش‌بینانه و غیرواقعی به‌ نظر برسد، ولی این را فراموش نکنید که قیمت بیت کوین سابقه افزایش ۶ برابری در طول چند ماه را داشته است. همانگونه که پیش‌تر اشاره کردیم، این ارز دیجیتال در ماه اکتبر با قیمت ۱۰,۰۰۰ دلار معامله می‌شد؛ اما در ماه آوریل، قیمت آن به ۶۰,۰۰۰ دلار رسید.

دیدگاه بگذارید