upgrade Taproot on Bitcoin
11 مه

تپ روت

تپ روت (Taproot) یک به‌روزرسانی در شبکه بیت کوین است که منجر به افزایش مقیاس‌پذیری و حریم خصوصی آنرا افزایش می‌شود. کارمزدهای کمتر براش تراکنش‌های پیچیده، انعطاف بیشتر شبکه و افزایش کارایی شبکه لایتنینگ از جمله دیگر مزایای این به‌روزرسانی خواهد بود.

می‌توان گفت مهم‌ترین پیامد به‌روزرسانی تپ روت این است که یادآوری می‌کند بیت کوین یک فناوری است.

شاید مربع‌های سبز رنگی را که در اطراف توییتر شناور هستند دیده باشید. آنها مانند چشم‌های لیزری بخشی از سیگنال‌دهی‌هایی هستند که حس علت و تعلق را ایجاد می‌کنند. ولی بر خلاف چشم‌های لیزری، آنها به‌طور مستقیم ارتباطی با قیمت ندارند و حمایت خود را از به‌روزرسانی تپ روت برای شبکه بیت کوین اعلام می‎‌دارند.

چیزهای خوب

امّا چرا این موضوع اهمیت دارد؟ اهمیت به‌روزرسانی تنها به دلیل مزایای آن نیست. تپ روت مهم است، زیرا به ما یادآوری می‌کند که بیت کوین چیست. قبل از آنکه به دلایل اهمیت این موضوع بپردازیم بیایید به مزایای اصلی این به‌روزرسانی نگاهی را داشته باشیم.

افزایش حریم خصوصی

این موضوع مربوط به آدرس‌های بیت کوین یا ناشناس بودن مالکان نیست؛ بلکه به انواع تراکنش‌ها اشاره می‌کند. تپ روت تراکنش‌های پیچیده از جمله آنهایی که نیازمند چندین امضا هستند یا آنهایی که با تأخیر در انتشار همراه هستند را از تراکنش‌های ساده به لحاظ ردپای درون زنجیره‌ای غیرقابل‌تشخیص می‌کند.

کارمزدهای کمتر

حجم داده تراکنش‌های پیچیده بیت کوین کاهش خواهد یافت که درنتیجه موجب کاهش هزینه‌های تراکنش می‌شود.

انعطاف‌پذیری بیشتر

نوع جدیدی از امضا وجود دارد که عملکرد قرارداد هوشمند را در بیت کوین بهبود خواهد بخشید و ایجاد شرایط پیچیده‌تر برای یک تراکنش را برای کاربران، ساده‌تر و ارزان‌تر می‌کند.

تقویت لایتنینگ

تپ روت تراکنش‌های شبکه لایتنینگ را ارزان‌تر، انعطاف‌پذیرتر و خصوصی‌تر خواهد کرد. شبکه لایتنینگ یک راهکار در لایه دوم است که پرداخت‌های سریع‌تر و مقیاس‌پذیرتر را که به‌صورت دوره‌ای در بلاک چین بیت کوین جمع می‌شوند امکان‌پذیر می‌کند. همینطور امنیت بیت کوین را در عین تقویت سرعت و توان عملیاتی افزایش می‌دهد.

یک مرحله معنی دار

با درنظر گرفتن تمام موارد ذکر شده، تپ روت مهم‌ترین به‌روزرسانی شبکه بیت کوین از زمان افزایش اندازه بلاک در سال ۲۰۱۷ است. به‌روزرسانی‌های نسبتاً کم در بیت کوین یکی از ویژگی‌های مهم آنرا جلوه می‌دهند؛ بیت کوین قدرتمند است.

ایجاد هرگونه تغییری در بیت کوین دشوار است. هیچکس مسئول آن نیست که بتواند تصمیم بگیرد چه تغییراتی ایجاد می‌شود و رسیدن به توافق در میان این گروه‌های متنوع و پراکنده از شرکت کنندگان، حداقل چالشی بزرگ است. پشتیبانی نسبی از تپ روت نشان دهنده ابن است که این به‌روزرسانی مسئله مهمی است.

بااین‌حال آنچه در این خصوص بحث‌برانگیز شده است روش به‌روزرسانی است. در ماه مارس توافقی در قالب یک آزمایش به نام اسپیدی ترایال (Speedy Trial) به‌دست آمد که به ماینرها مجموعه‌ای از بلاک‌ها را می‌دهد تا در بازه‌ی دو هفته‌ای آن پشتیبانی از تپ روت را اعلام کنند.

این رویداد در روز شنبه گذشته و هم‌زمان با آخرین اصلاح سختی شبکه آغاز شد. ماینرهای بیت کوین از آن لحظه تا اصلاح سختی شبکه بعدی (دو هفته بعد) پشتیبانی خود را از به‌روزرسانی تپ روت در بلاک‌های استخراج‌شده خود اعلام خواهند کرد. اگر ۹۰٪ بلاک‌های پردازش‌شده حمایت خود را اعلام کنند، این به‌روزرسانی در ماه نوامبر (آبان) فعال می‌شود.

اگرچه درروز سه‌شنبه اینگونه به‌نظر می‌رسید که این دور از حمایت‌ها از تپ روت موفقیت آمیز نبوده است. تقریباً ۲۵٪ بلاک‌های پردازش شده تا اواسط روز نشان می‌داد که حدود ۲۰٪ ماینرها از به‌روزرسانی پشتیبانی نکرده‌اند، بنابراین دستیابی به مقدار آستانه ۹۰٪ حاصل نشد.

الته این مسئله مشکل چندانی ایجاد نمی‌کند. به جای رد این ایده، این احتمال نیز وجود دارد که ماینرها هنوز بر روی این موضوع تمرکز نکرده باشند ویا نرم‌افزارهای آنها برای مراحل ضروری اصلاح می‌شود. فرصت دو هفته‌ای اعلام حمایت در پیش است و اگر این مورد نیز موفقیت‌آمیز نباشد شبکه بار دیگر تلاش می‌کند و تا روز ۱۱ اوت به همین ترتیب ادامه خواهد یافت. اگر تا آن تاریخ ۹۰٪ پشتیبانی محقق نشود طرح‌ریزی درباره آن دوباره از ابتدا شروع می‌شود.

سود واقعی

به‌روزرسانی تپ روت کارایی بیت کوین را تقویت می‌کند و بازارش را توسعه می‌دهد. این امر برای چشم‌انداز و ارزش‌گذاری آن اتفاق خوبی است.

ولی در اینجا مهم‌ترین پیامد برای بازار سرمایه‌گذاری وجود دارد: به مایادآوری می‌کند که بیت کوین نیز یک فناوری است.

بسیاری از سرمایه‌گذاران بیت کوین را به‌چشم یک ذخیره ارزش می‌بینند، برخی دیگر نیز تحت تأثیر نوسان آن قرار می‌گیرند. امّا بیشتر آنها یکی از مشخص‌ترین ویژگی‌های آنرا نادیده می‌گیرند. بیت کوین با تمام جنبه‌های مثبت خود یک فناوری به‌نسبت جدید است.

زمانی که شما طلا می‌خرید تعجب نمی‌کنید که چطور در گاو صندوق تکامل پیدا می‌کند. از طرف دیگر بیت کوین هم تکامل پیدا می‌کند. بیت کوین این کار را در سال ۲۰۱۷ انجام داد و احتمالاً امسال نیز دوباره این کار را انجام می‌دهد.

فناوری همیشه همراه با ریسک است. اوضاع ممکن است کمی پیچیده‌تر شود. کدها، باگ یا عواقب ناخواسته دارند؛ به همین دلیل است که تعداد به‌روزرسانی‌های بیت کوین کم و با فاصله زیاد است، به دلیل آنکه باید به‌دقت بررسی و آزمایش شوند. همینطور از آنجا که هیچ بدنه مرکزی برای تصمیم‌گیری درخصوص به‌روزرسانی‌های بیت کوین وجود ندارد، باید مشترکان شبکه در مورد آن به توافق نظر برسند و همیشه رسیدن به اجماع بسیار دشوار است.

در حال حاضر ارزش بازار بیت کوین به بیش از ۱ تریلیون دلار رسیده است و این اتفاق خوبی است. در کنار آن ارزیابی کسب‌و‌کارهای ایجاد‌شده برای حمایت از شبکه بیت کوین نیز وجود دارد، پس به همین دلیل ریسک آن باید به سطح ناچیزی کاهش پیدا کند.

تپ روت سبب می‌شود که بیت کوین به یک ذخیره ارزش عالی تبدیل شود و بازدهی خوبی را برای سفته‌بازان فراهم می‌کند. ولی از طرفی دیگر ارز دیجیتال فرصتی برای سرمایه‌گذاری در یک فناوری تحول‌پذیر است. درست مانند اینکه در یک استارت آپ سهیم شوید، امّا با نقدینگی بیشتر و کاغذ بازی کمتر.

تپ روت نه تنها کاربردپذیری بیت کوین را بهبود می‌بخشد بلکه می‌تواند بر توسعه بازار و ارزش آن نیز تأثیرگذار باشد، البته یکی از خصوصیات اصلی بیت کوین را نیز به ما یادآوری می‌کند که به نظر می‌رسد در روایت‌های بازار محور حاکم غرق شده است. بیت کوین هنوز یک فناوری جدید است و جنبه‌های مثبت و بالقوه آن فراتر از برنامه زمانی عرضه، مقاومت در برابر تورم و تمرکززدایی آن است.

منبع: “coindesk

دیدگاه بگذارید