Bitcoin Mining Council officially launched
12 ژوئن

شورای استخراج بیت کوین (Bitcoin Mining Council) در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرده است که ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، هیچ نقشی در این شورا ندارد.

همزمان با شدت گرفتن مباحثی پیرامون آثار زیست‌محیطی بیت کوین، شورای استخراج بیت کوین در روز پنجشنبه با راه‌اندازی وب‌سایت خود رسماً کار خود را شروع کرد.

این شورا در وب‌سایت رسمی‌اش خود را با عنوان «انجمن داوطلبانه و آزاد استخراج‌کنندگان بیت کوین متعهد به شبکه و اصول اساسی آن» توصیف کرده است و وظیفه‌اش را ترویج شفافیت، تأیید اقدمات خوب و تقویت آموزش عنوان می‌کند.

مایکل سیلور (Michael Saylor)، مدیرعامل شرکت مایکرواستراتژی (MicroStrategy)، که یکی از اعضای مهم و مؤسس این شورا است، روز پنجشنبه فراخوانی را برای پیوستن به این شورا در صفحه توئیتر خود منتشر کرده بود.

شورای استخراج بیت کوین یک انجمن داوطلبانه و آزاد استخراج‌کنندگان بیت کوین است که به این شبکه و اصول اساسی آن متعهد هستند. ما به‌دنبال ارتقای شفافیت، اشتراک اقدامات برتر و آموزش مزایای بیت کوین و استخراج آن به عموم هستیم. به ما بپیوندید.

این سازمان متشکل از گروهی از شرکت‌های استخراج بیت کوین در آمریکای شمالی واقع شده است که به مسائل انرژی نیز آگاه هستند. تشکیل چنین شورایی برای اولین بار در اواخر ماه مه توسط ایلان ماسک در یک توییت در صفحه شخصی پیشنهاد شد، امّا او بعدها توضیح داد که هیچ نقشی در این شورا نخواهد داشت. وب‌سایت رسمی شورا تلاش کرده تا اینگونه بر این موضوع تأکیدی ویژه کند:

ایلان ماسک هیچ‌گونه نقشی در شورای استخراج بیت کوین ندارد. مشارکت او فقط در حد پیوستن به یک کنفرانس آموزشی با گروهی از شرکت‌های آمریکای شمالی برای بحث درباره استخراج بیت کوین بود.

علاوه بر مایکرواستراتژی، دیگر اعضای مؤسس این شورا شامل شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital)، شرکت استخراج بلاک چین آرگو (Argo)، شرکت فناوری بلاک چین هایو (Hive) و شرکت استخراج بیت کوین رایوت (Riot) می‌باشند.

این اعضای مؤسس هستند که تمامی هزینه‌های اداری را تأمین خواهند کرد و از تمام استخراج‌کنندگان بیت کوین از سراسر جهان دعوت کرده‌اند که به این شورا ملحق شوند. در وب‌سایت رسمی شرایط استخراج‌کنندگان برای پیوستن به این شورا اینگونه تشریح شده است:

باور داشته باشد که شفافیت پیرامون استفاده از انرژی برای استخراج مهم است و موافقت کند که به‌صورت داوطلبانه ترکیب انرژی و نرخ هش خود را برای اهداف تحقیقاتی و آموزشی به اشتراک  با دیگران گذارد.

شورای استخراج بیت کوین به‌منظور تحلیل روندهای استخراج، همکاری با پژوهشگران این صنعت، جمع‌آوری داده برای اهداف آموزشی و تقویت رشد صنعت استخراج بیت کوین در آمریکای شمالی، درآینده نشست‌هایی را به‌صورت فصلی برگزار خواهد کرد.

این گروه تأکید کرده است که کاملاً مستقل از شبکه بیت کوین است و به‌هیچ‌وجه نیتی مبنی بر برهم زدن غیرمتمرکز بودن آن را ندارد.

ما به دنبال تغییر ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین ویا اصول اساسی آن نیستیم، بلکه تلاش میکنیم تا آگاهی پیرامون بیت کوین و استخراج آن را افزایش دهیم.

وب‌سایت رسمی شورا اضافه کرده است که این شورا اعتقاد دارد که مصرف انرژی بیت کوین یک اشکال نیست، بلکه یک قابلیت است که امنیت فوق‌العاده‌ای را برای شبکه فراهم می‌کند.

به‌تازگی پس از اظهارات ایلان ماسک در مورد تأثیرات زیست‌محیطی استخراج ارزهای دیجیتال، مصرف جهانی انرژی برای عملیات استخراج موردتوجه قرار گرفته است.

شاخص مصرف برق بیت کوین کمبریج (CBECI) تخمین می‌زند که مصرف برق سالانه بیت کوین در حال حاضر چیزی مابین مصرف برق دو کشور هلند و امارات متحده عربی است.

سلطه چین بر استخراج بیت کوین به دلیل سخت‌گیری اخیر دولت این کشور علیه استخراج ارزهای دیجیتال در حال کاهش یافتن است. این امر در حالی است که با امکان بهره‌مندی شرکت‌های استخراج در آمریکا از انرژی تجدیدپذیر ارزان در ایالاتی همچون تگزاس، سلطه ایالات متحده بر استخراج بیت کوین در حال افزایش است.

همین‌طور تعداد شرکت‌هایی که به خاطر وفور این انرژی تجدیدپذیر عملیات استخراج خود را در آمریکا راه‌اندازی می‌کنند در حال رشد است.

شرکت نرم‌افزار استخراج لوکسور (Luxor) و شرکت خدمات مالی و فناوری سازمانی بیت کوین نیویورک دیجیتال انوستمنت گروپ (NYDIG) به‌تازگی شراکتی را برای تقویت رشد این صنعت با یکدیگر آغاز کرده‌اند.

در میانه این مباحث، کشور همسایه چین، یعنی قزاقستان، به‌دلیل شرایط خاص جغرافیایی یکی از بزرگ‌ترین برندگان این تحولات شده است؛ به دلیل آن‌که بسیاری از استخراج‌کنندگان بزرگ پس از اعمال ممنوعیت‌های اخیر در چین اقدام به مهاجرت به قزاقستان کرده‌اند.

منبع:”cointelegraph

دیدگاه بگذارید