Bitcoin struggles below $40,000
29 مه

در روزهای گذشته قیمت بیت کوین با افزایش فشار فروش همراه شده بوده است. این امر در حالی است که تحلیل‌گران عنوان کرده‌اند که معامله‌گران منتظرند تا ببینند وضعیت آینده بازار چگونه پیش می‌رود.

قیمت بیت کوین و تقریباً تمامی بازار ارزهای دیجیتال در روز پنجشنبه ۲۷ ماه مه تا حدودی به عقب نشست. در حالی که معامله‌گران مضطرب پس از سقوط ارزهای دیجیتال در طی هفته گذشته هنوز از فاز بعدی بازار مطمئن نیستند. در بازار نزولی هفته گذشته بیت کوین تا مرز ۳۰,۰۰۰ دلار نیز سقوط کرد و معامله‌گرانی که از اهرم در معاملات خود استفاده کرده بودند، زیان دیدند.

داده‌های بازار نشان دهنده این است که با وجود این‌که بیت کوین درطی هفته گذشته توانسته چندین سقف و کف بالا ثبت کند، امّا خریداران همچنان در هر تلاش معناداری برای شکستن سطح ۴۰,۰۰۰ دلاری، با مقاومت محکمی از طرف فروشندگان روبرو شده‌اند تا از این سطح روانشناختی مهم دفاع می‌کنند.

اصلاح اخیر بازار ارزهای دیجیتال به احتمال زیاد برای بسیاری از معامله‌گران مانند نوعی اختلال اضطراب پس از سانحه، سقوط بازار در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ و زمستان دو ساله پس از آن را یادآوری کرده است و این می‌تواند دلیل بلاتکلیفی بازار در شرایط کنونی را روشن کند.

با توجه به اینکه بسیاری از معامله‌گران در مورد حرکت بعدی قیمت بیت کوین چندان مطمئن نیستند، عاقلانه است که سناریوهای مختلف صعودی و نزولی را در نظر بگیریم و همین‌طور انبوهی از نظرات را که از طرف تحلیلگران این بخش مطرح شده است، بررسی کنیم.

احتیاط معامله‌گران پس از فروش گسترده اخیر

بنا به گفته دیوید لیفچیتز (David Lifchitz)، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری شرکت اگزوآلفا (ExoAlpha)، رویدادهای اخیر بازار و کاتالیزورهایی که سبب ایجاد وضعیت فعلی شده‌اند، باید به‌دقت موردبررسی قرار بگیرند.

لیفچیتس در مصاحبه‌ای بیان کرده است که پس از صعود تقریباً بدون وقفه از محدوده ۱۰,۰۰۰ دلاری در اکتبر ۲۰۲۰ تا سقف تاریخی ۶۵,۰۰۰ دلار در اواسط آوریل ۲۰۲۱ برای بیت کوین، این بازار شاهد چندین موج برداشت سود بوده است. درنهایت پس از آن، بزرگ‌ترین تسویه سال ۲۰۲۱ روی داد که در طی آن قیمت بیت کوین تا ۳۰,۰۰۰ دلار نیز سقوط کرد و اتر و دیگر آلت کوین‌ها حتی از این نیز بیشتر ضرر دیده‌اند.

همین‌طور لیفچیتز اضافه کرد که این اصلاح موفق شد حجم اهرمی را که در این اکوسیستم شیوع یافته بود، به شدت کاهش دهد که درنهایت اتفاق سالم و مثبتی برای کلیت بازار است، به دلیل آن‌که کمک می‌کند تا پایه‌ای باثبات‌تر برای بازار ایجاد شود.

لیفچیتز هشدار داده است با وجود آنکه داده‌ها حاکی است برخی از خریداران اولیه توانستند در قیمت‌های نزدیک به کف خرید کنند، امّا هم حجم معاملات و هم سود باز قراردادهای آتی همچنان ضعیف است و این نشان دهنده این است که عجله‌ای برای بازیابی بازار وجود ندارد.

کمتر از ۲۴ ساعت به تاریخ انقضای قراردادهای اختیار معامله ماهانه باقی مانده و لیفچیتز اعتقاد دارد که این‌ها مانع هر حرکت معناداری در کوتاه‌مدت خواهند بود.

او اظهار داشته است که به خاطر نبود کاتالیزورهای صعودی و تذکر اخیر بازار مبنی بر اینکه قیمت‌ها همیشه صعودی نخواهد بود، دشوار بتوان سرمایه‌گذاران زیان‌دیده را متقاعد کرد تا به این زودی به بازار برگردند.

به گفته لیفچیتز همین مسئله بازار را وارد یک فاز تعلیق کرده است که همه می‌گویند «صبر کنید تا ببینیم چه می‌شود»، به‌صورتی که هم معامله‌گران هم‌روند و هم سرمایه‌گذاران خلاف جهت نیاز به مشاهده یک حرکت دارند. حال این حرکت چه صعودی چه نزولی، تا تصمیم به ورود به بازار بگیرند.

لیفچیتس اضافه کرد:

بازار برای پیشروی قطعاً به یک کاتالیزور، چه صعودی چه نزولی، نیاز دارد. یک دوره طولانی بدون کاتالیزور می‌تواند منجر به خسته شدن سرمایه‌گذاران شود، به‌طوری که تصمیم بگیرند سرمایه خود را نقد کرده و سراغ بازار دیگری برای سرمایه‌گذاری بروند. چنین اتفاقی می‌تواند مانند وزنه‌ای برروی بازار ارزهای دیجیتال عمل کند و محرک سقوط باشد. روزها و هفته‌های آینده مشخص خواهد کرد که باید منتظر چه اتفاقی باشیم.

فراوانی شاخص‌های صعودی

در حالی که معامله‌گران عادی ارزهای دیجیتال در وضعیت سکون و انتظار برای مشخص شدن حرکت بعدی بیت کوین هستند، داده‌های درون‌زنجیره‌ای نشان از حرکت صعودی از طرف بازیگران بزرگ‌تر دارد که فرصت را غنیمت شمرده و در کف‌های قیمتی اخیر خرید کردند.

میکا اسپرول (Micah Spruill)، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری شرکت اس‌تو‌اف کپیتال (S2F Capital)، گفته است که بیشتر فروش‌هایی که در کف‌های اخیر مشاهده شده است، از طرف تازه‌واردهای در بازار بوده است که با ضرر می‌فروختند و به نظر می‌رسد که در این مقطع دیگر رمقی برایشان نمانده است.

اسپرول در مصاحبه‌ای به حجم خالص انتقال (Net Transfer Volume) بیت کوین اشاره کرده است که نشان دهنده پس از افت نزولی بازار از ۱۷ تا ۲۰ ماه مه، مقادیر زیادی یواس‌دی کوین و تتر با هدف خرید بیت کوین، اتریوم و دیگر ارزهای دیجیتال و نگهداری بلندمدت آن‌ها به صرافی‌ها ارسال شده است.

 

تحلیل بیشتر نشان دهنده این است که کیف پول‌های خردی که بین ۰.۱ تا ۱ بیت کوین دارند و همچنین نهنگ‌هایی که بین ۱,۰۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ بیت کوین موجودی دارند، در این سطوح در حال انباشت بوده‌اند تا برای یک حرکت صعودی آماده باشند.

شاخص صعودی دیگر که اسپرول به آن اشاره کرده است، رشد خالص واحدها (Entities Net Growth) است که به گفته او، در حال بازگشت به سطح قبلی است و اگر این روند طی چند هفته آینده ادامه یافته و این معیار به اوج خود بازگردد، نشانه بازگشت بازار صعودی با قدرت کامل خواهد بود.

اسپرول در کل آینده بیت کوین را مثبت ارزیابی کرده است. اگرچه که عوامل مختلفی باعث مبهم شدن زمانبندی تحرکات آن شده است.

 

اسپرول اینگونه تصریح کرده است:

من فکر می‌کنم این احتمال وجود دارد که در حالی که بازار رویدادهای اخیر را هضم می‌کند و ما دوره انباشت مجدد میان‌چرخه‌ای را تحمل می‌کنیم، مدتی طولانی (ماه‌ها) بین سطوح ۳۰,۰۰۰ دلاری و ۴۰,۰۰۰ برای بیت کوین بمانیم. از طرف دیگر، این احتمال نیز وجود دارد که یک بهبودی مشابه کووید-۱۹ داشته باشیم که در نتیجه آن، بیت کوین خیلی زود از این محدوده خارج شود و بسیار سریع‌تر از آنچه دیگران انتظار دارند، بهبود یابد.

منبع:”cointelegraph

دیدگاه بگذارید